Organizované násilí, tedy války, provází lidstvo od doby, kdy se rozhodlo jít cestou civilizace a alespoň zdánlivě opustilo svět zvířat. Čím výše stoupáme na pomyslném žebříku civilizovanosti, tím jsou vzájemné konflikty lidí ničivější a krvavější. Míra krvelačnosti však zůstává stejná. Vrcholem válečných konfliktů je bitva, tedy stav, kdy účastníky opustí i zbytky soudnosti a vsadí všechno na jednu, pohříchu velmi nejistou, kartu.
Podzimní cyklus přednášek v Městské knihovně v Poličce bude věnován právě takovýmto okamžikům lidských dějin, tedy bitvám, které měnily běh světa, při kterých tekla nejenom krev, ale které zdánlivě přinesly změnu historického vývoje, ačkoliv k tomu by došlo i bez tisíců mrtvých a zmrzačených. Ale slávy a kronikářských zápisů by bylo nepochybně méně.
Protože však je přednášející (dr. I. Fridrichová-Sýkorová) nevoják a militantní pacifistka, zasadíme si jednotlivé středověké bitvy do kontextu vývoje tehdejší Evropy a připomeneme si okamžiky, ve kterých došlo k chybě, která vedla k svedení bitvy. Pro náš přednáškový cyklus jsme vybrali osm střetnutí, která „měnila“ dějiny a stála nepředstavitelné množství lidské krve, o materiálních škodách ani nemluvě. Začneme 6. 9. 2017 bitvou u Hattínu, po které ve skutečnosti padlo jeruzalémské království. Potom si 20. 9. 2017 připomeneme den, kdy vznikla Francie (bitva u Bouvines). Do střední Evropy nás zavedou bitvy u Lehnice (11. 10. 2017) a na Moravském poli (18. 10. 2017). Poztrácené zlaté ostruhy sesbíráme 1. 11. 2017 společně s přeživšími po bitvě u Courtrai a nezapomenutelnou českou stopu budeme sledovat v první velké bitvě Stoleté války u Kresčaku (15. 11. 2017). O tom, že jsou lidé nepoučitelní, se pak přesvědčíme 29. 11. 2017 (Poitiers) a 13. 12. 2017 (Azincourt).
Přednáškový cyklus dr. I. Fridrichové-Sýkorové proběhne v čítárně Městské knihovny v Poličce o vybraných středách vždy v 17:30 hod., tentokrát ve formátu hodinové přednášky a navazujícího semináře, s přestávkou na čaj a kávu.