Svět se zbláznil, řítí se do záhuby. V záplavě slov, faktů, názorů a zaručených zpráv mizí to, co je nám lidem vlastní, tedy zdravý selský rozum. Nebo je to jenom dojem? Těžko soudit, ale jedno je jisté, chaos moderní doby není pro lidstvo ničím novým, všechno už tu bylo, samozřejmě co do formy jinak, ale co do obsahu se společenské jevy až zase tolik nemění. Protože ani my se tak rychle neměníme. To co nás v pravidelných intervalech plynoucího času vyvádí z míry je naše schopnost vymyslet „lepší svět“, který nás zaskočí, znejistí, ale poté co jej pochopíme, nám zase začne sloužit. Tedy v tom případě, pokud dokážeme ohlídat hrstku šílenců, kteří si libují v chaosu. Myslíte si, že je to příliš optimistické vidění současného dění? K tomu my optimisté máme sklony, samozřejmě dané do vínku matkou přírodou v podobě genů pro nadhled, pozitivní vnímání a schopnost radovat se z maličkostí. Na škodu však kromě toho není i něco vědět a znát. A jsme u jádra pudla tohoto článku.
Městská knihovna v Poličce opět od ledna příštího roku chystá cyklus přednášek o životě našich předků. Tentokrát si vezmeme na paškál sňatky a rodinu, tedy něco, co je každému z nás poměrně blízké. Příklady tohoto lidského chování budeme sledovat hlavně v období středověku a pohříchu ve velmi úzké vybrané skupině tehdejších mocných, ale ani tehdejší vyvolení se nemohli chovat jinak než ostatní, a pokud ano, brzy na to škaredě doplatili. Přednáškový cyklus „Sňatky z rozumu aneb rodina je základ státu“ je o tradičním uspořádání lidské společnosti, vytvořeném tak, abychom naplnili lidskou potřebu sdílet svoje vidění světa s blízkými a navíc dostát své základní povinnosti, vychovat a připravit pro život své pokračovatele. A nic na tom nemění skutečnost, že mocní v minulosti žili v zdánlivě jiném světě, odlišném od světa drtivé většiny těch „obyčejných“ a „prostých“. Podobně jako dnes za privilegovaný život platili nejenom svými těly, ale často i duší.
Přednášky tohoto cyklu se budou opět konat v pravidelných čtrnáctidenních intervalech, vždy v příslušnou středu od 17:30 hod., místo konání bude vždy oznámeno v dostatečném předstihu, i když náš současný asyl v bývalém krámku čajem a kávou v Tyršově ulici, kam se knihovna uchýlila po dobu rekonstrukce budovy na Palackého náměstí, je pro naše setkávání s minulostí více než vhodným místem. Pokud budete mít zájem, přijďte se přesvědčit.
Ivana Fridrichová-Sýkorová