ROMA AETERNA

ROMA AETERNA  - až do hořkého konce

Všechno krásné jednou končí. Zákonitost, které se nevyhnula ani veleúspěšná a zdánlivě věčná Římská říše. I její čas byl vyměřen, s trochou nadsázky, už v době jejího vzniku. Protože však Řím stvořili poněkud těžkopádní, leč urputní sedláci, a ani s jeho vznikem se nijak nespěchalo, o stovky let později jejich potomci dokázali zániku bránit s obdivuhodnou vytrvalostí. Někteří z obránců byli úspěšní, někteří méně, přesto se nakonec říše zhroutila a mocensky zanikla, tedy alespoň ta západní.

Pro Evropu nastala doba temna, chaosu a úpadku. Naštěstí ne na tak dlouho, abychom zapomněli na civilizační výdobytky starých Římanů. Některé jsme okopírovali hned, některé až pod tlakem událostí a na některé zatím jenom se závistí vzpomínáme. Není to žádná hanba, protože učit se u mistrů je zárukou úspěchu.

Římané už před tisíciletími věděli, že základem věčnosti je fungující systém, který je pochopitelný a prospěšný většině. Systém, který se řídí rozumem, v případě Římanů selským ...

Ale ani selský rozum není samospasitelný, svět se prostě mění. Pokud však pochopíme, co dovedlo Římany až k hořkému konci, třeba budeme moudřejší ve vlastních rozhodnutích a činech. Dějiny, totiž paradoxně odpouštějí první chybu, tu následnou už považují za zločin.

4. září – Diocletianus – císař, jenž nabídl budoucnost

18. září – Diocletianus – císař, jenž se dožil zklamání

2. října – Konstantinus – in hoc signo vinces!

16. října – Konstantinus – císař, jenž miloval paradoxy

30. října – Julianus Apostata – císař, jenž se pokusil o nemožné

13. listopadu – Valentinianus I. – císař, jenž vsadil na toleranci

27. listopadu – Theodosius – císař, jenž „vítal“ cizince

11. prosince – Honorius a Arcadius – dvojjediná říše

8. ledna – Valentinianus III. – císař, jenž byl obklopen „barbary“

22. ledna – Romulus Augustulus – až do hořkého konce

Přednášky Ivy Fridrichové-Sýkorové se konají středy od 14:00 hodin
na Půdě knihovny v Poličce.

Akademie 21 Polička

www.kvetnazahrada.cz