Aktuální doprovodný program knihovny. U každého odkazu je možnost rozkliknutí pro bližší informace.
Pokud máte zájem o akce, které již proběhly pokačujte odkazem ZOBRAZIT HISTORII PROGRAMU.
Zveme všechny malé knihomolíky za vánočním dobrodružstvím s knihami! Čeká nás milý vánoční příběh, tvoření, zdobení perníčků a další aktivity. Pro děti od 2,5 let do 6 let. ZRUŠENO
Namaluj obrázek na zadané téma, dones ho do knihovny a zúčastni se losování. Výherce obdrží překvapení a všechny obrázky se stanou součástí výstavy v prvním patře knihovny. Uzávěrka soutěže je 2. prosince 2024.
Chodba v prvním patře knihovny ožila podzimními obrázky, které namalovaly děti z Mateřské školy Palackého náměstí. Výstavu výtvarných prací si u nás můžete prohlédnout do konce listopadu.
S dětmi si čteme, prohlížíme, tvoříme a tancujeme. Na závěr vybíráme a půjčujeme knížky na doma, aby bylo stále co číst. ZRUŠENO Z DŮVODU PŘERUŠENÍ DODÁVKY ELEKTŘINY V KNIHOVNĚ
Film "Smršť" je akční thriller o skupině vědců, kteří bojují s nebezpečnými tornády, aby zachránili životy a získali důležitá data pro jejich předpověď. Během jejich mise čelí mnoha nebezpečným situacím a osobním výzvám.
Film je založen na výjimečné postavě, která je ústřední postavou knihy „Karlík a továrna na čokoládu“, nejkultovnější dětské knihy Roalda Dahla a jedné z nejprodávanějších dětských knih všech dob, a vypráví podivuhodný příběh o talentovaném Willy Wonkovi, který se s očima dokořán ocitne v centru světa čokolády, nemá nic než pár mincí v kapse a plný klobouk snů – jedním z nich je otevřít si vlastní čokoládovnu, která by se vyrovnala největším čokoládovnám světa.
Beseda s režisérem Davidem Drábkem se koná v Divadelním klubu v Poličce dne 21. dubna 2024 v 18:00. Během této akce budou také představeny ukázky jeho hry "Koule" v provedení Divadelní školy při Divadelním spolku Tyl.
Hravé dopoledne mezi knihami pro děti od 3 let. S dětmi si čteme, prohlížíme, tvoříme a tancujeme. Na závěr vybíráme a půjčujeme knížky na doma, aby bylo stále co číst.
Monolog Denise Learyho je bezesporu bombou v repertoáru projektu LiStOVáNí, dříve patřilo k nejoblíbenějším představením, teď ho Lukáš Hejlík vrací zpátky na šnůru po republice a těší se na reakce na Learyho smrtící gagy z arzenálu ultračerného humoru.
ŘÍM V DOBĚ RANÉHO CÍSAŘSTVÍ
Římská říše byla v době prvních císařů domovem milionů lidí. Jak žili, v co věřili, v co doufali? Má cenu po staletích vzpomínat na dobu prvních císařů? Asi má, je lepší vědět a neopakovat chyby předků.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
DOMITIANUS, CÍSAŘ, JENŽ SE BÁL
Byl zvláštní, muž mnoha tváří. Někdy se choval jako jeho obdivovaný otec, občas překročil meze zdravého rozumu. Bál se všech a všeho. Litoval, že nemá oči i vzadu. Nakonec se ukázalo, že jeho obavy nebyly plané, byl zavražděn.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
TITUS, CÍSAŘ, JEMUŽ CHYBĚL ČAS
Byl milován otcem, vzděláván po boku následníka trůnu. Přesto mu nechyběl selský rozum. Na trůnu střídal velkého císaře a snažil se nemarnit čas. Byl uznáván, obdivován a poslouchán. Štěstěna mu dopřála nedožít se velkých chyb.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
VESPASIANUS, CÍSAŘ, JENŽ VLÁDL
Zpočátku se jevil jako chytrý sedlák. Potom se stal statečným vojákem a průměrným politikem. Když byl svými vojáky provolán císařem, proměnil se v moudrého státníka. Ačkoliv mu peníze nesmrděly, dokázal dát Římu klid a nový začátek.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
GALBA, OTHO, VITELLIUS, CÍSAŘOVÉ, KTEŘÍ CHTĚLI VLÁDNOUT
Císařství, resp. principát, mělo být lékem na občanskou válku. Ale nebylo. Jen co se Římané zbavili Nerona, pustili se do sebe armádní velitelé. Problém byl, že v Římě se mohl za válečníka považovat každý druhý.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
NERO, CÍSAŘ, JENŽ CHTĚL BÝT UMĚLCEM
Na trůn se dostal velmi mladý, zásluhou své neobyčejně schopné matky. Její dominance ho provázela po celý život, i ze záhrobí. Nebyl schopný pochopit správnou míru, cizí mu byla římská uměřenost. Nakonec spáchal sebevraždu a dějiny si ho možná nezaslouženě pamatují jako netvora.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
CLAUDIUS, CÍSAŘ, JEMUŽ SE SMÁLI Byl inteligentní, vzdělaný a trpělivý. Chybělo mu však charizma a zdraví. Navíc měl slabost pro ctižádostivé manželky. Ač se mu Římané smáli, přesto byl nepochybnou císařskou hvězdou julsko-claudijské dynastie.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
CALIGULA, CÍSAŘ, JEHOŽ SE BÁLI
Být synem slavného otce je vskutku tragédie. K vyrovnanosti patrně nepřispěje ani výchova na dvoře podivínského strýce. A když vám náhodou do klína spadne neomezená moc, není divu, že vás, spíše dřív než později, čeká násilná smrt.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
TIBERIUS, CÍSAŘ, JEHOŽ NECHÁPALI
Byl synem zapřísáhlého republikána, nakonec ho však adoptoval císař. Stal se vojákem a Římu sloužil celý život. To chápal málokdo. Lepší to nebylo ani s jeho rolí císaře. „Ať mě nenávidí, jen když se mě bojí,“ to jsou slova republikána na císařském trůnu.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
středa 20.09.2023 - 18:00 Knihovna Polička/oddělení pro dospělé
Městská knihovna Polička vás zve na autorské čtení spisovatelky Mirky Skočílkové (Violka, Vesničanka, Kdo věří na zázraky, Opuštěný dům)
Akce je spojená s autogramiádou a prodejem knih
AUGUSTUS, CÍSAŘ, JENŽ BYL PRVNÍ
První císař Říma (princeps) byl dítkem štěstěny. Pocházel z bohaté rodiny. Adoptoval ho bůh, po kterém zdědil nejenom ohromný majetek, ale nakonec i moc. Navíc se dožil vysokého věku. Když se stal císařem, nebylo na živu moc pamětníků jeho divokého mládí. Ti, kteří si pamatovali, ve vlastním zájmu raději mlčeli.
Přednáší dr. I. Fridrichová-Sýkorová
Akademie 21 Polička
2023/2024
V lednu r. 2020 jsme příznivce a milovníky historie pozvali na Půdu Městské knihovny v Poličce k toulkám po dějinách antického Říma. Milým překvapením pro nás byl zájem, se kterým se „římské“ přednášky setkávaly. Slibně rozběhnutý cyklus, kdy se Půda v knihovně na pár podvečerních hodin měnila v arénu, samozřejmě bez písku nasáklého krví, vzácných šelem či méně obratných gladiátorů, byl, bohužel, přerušen zásahem „shůry“. Koronavirus nás zastihl na prahu republiky. Ale stanou se i horší věci. S určitými omezeními naše setkávání pokračovalo i v r. 2021 a 2022.
Nyní, když se můžeme vrátit do zaběhaných kolejí našich každodenních životů, nezbývá, než v našich přednáškách pokračovat. Už staří Římané razili pořekadlo festina lente (spěchej pomalu) a nám nezbývá, než k tomu přidat poznámku, že v setkávání s historií není opravdu kam spěchat. Proto si dovolujeme všechny milovníky historie a té římské zvlášť, znovu pozvat do Městské knihovny v Poličce. Tam se o vybraných středách opět Půda promění v místo setkávání se s osudy starých Římanů, kteří budou krok za krokem, v potu tváře a občas i v krvi (své i svých četných protivníků), pomalu stoupat na vrchol. Průvodcem jim bude přednášející dr. I. Fridrichová-Sýkorová a samozřejmě vy všichni, kdo si nenecháte přednášky o této fascinující době ujít. Moc se na vás těšíme a doufáme, že současný stav věcí nás všechny, ctitele římských dějin zvlášť, neochudí o sklenici čaje či šálek kávy. A pokud budou naše setkávání „nasucho“, s rouškou přes obličej, nevadí. I návštěvy římských arén s sebou v minulosti přinášely nejedno nepohodlí, a přesto tam lidé chodili několik stovek let.
Harmonogram odpoledního cyklu: vybrané středy vždy od 13:30 hod.
ROMA AETERNA - období rané republiky
7. září 2022 – Gn. Marcius Coriolanus, první zrádce v římských dějinách
21. září 2022 – Secesse, způsob kterak se dostat na výsluní
12. října 2022 – Decemvirové a zákony XII desek
26. října 2022 – L. Quinctius Cincinnatus, hrdina povolaný od pluhu
9. listopadu 2022 – M. Furius Camillus, druhý zakladatel Říma
23. listopadu 2022 – Vae victis! a kejhavé husy
7. prosince 2022 – Republika bez konsulů
21. prosince 2022 – T. Manlius Torquatus, otec bez srdce
11. ledna 2023 – L. Papirius Cursor, běžec dlouhých tratí
25. ledna 2023 – Deciové Musové, zasvěcenci smrti
Harmonogram podvečerního cyklu: vybrané středy vždy od 17:00 hod.
ROMA AETERNA - neklidné století
31. srpna 2022 – G. Marius, homo novus, jenž se stal legendou I.
14. září 2022 – G. Marius, homo novus, jenž se stal legendou II.
5. října 2022 – L. Cornelius Sulla, miláček Fortuny, jenž se stal legendou I.
19. října 2022 – L. Cornelius Sulla, miláček Fortuny, jenž se stal legendou II.
2. listopadu 2022 – Q. Sertorius, neřímsky poctivý Říman
16. listopadu 2022 – L. Licinius Lucullus, muž, jenž sázel na věrnost
30. listopadu 2022 – M. Tullius Cicero, muž, jenž zabloudil mezi slovy
14. prosince 2022 – L. Sergius Catilina, zrádce, jenž prováhal svou zradu
4. ledna 2023 – M. Licinius Crassus, muž, jenž byl věčně druhý
18. ledna 2023 – Gn. Pompeius Magnus, infant terrible Říma
středa 4.05.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
středa 27.04.2022 - 17.00 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím, cesta na vrchol se koná každou druhou středu od 17.00 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem. Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím, cesta na vrchol
středa 20.04.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
středa 13.04.2022 - 17.00 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím, cesta na vrchol se koná každou druhou středu od 17.00 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem. Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím, cesta na vrchol
středa 6.04.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
středa 30.03.2022 - 17.00 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím, cesta na vrchol se koná každou druhou středu od 17.00 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem. Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím, cesta na vrchol
Nejnovější Listování o tom, jaké to je, když je vám třicet a nechcete zůstat pozadu. Tohle bude živé, humorné a peprné! Účinkují Petra Bučková a Pavla Dostálová.
24. března 2022 od 20.00 v Divadelním klubu v Poličce
Vstupné 100 Kč. Vstupenku lze koupit v poličské knihovně nebo online vecizpolicky.cz.
Příběh o tom, jaké to je, když je vám 30 a nechcete zůstat pozadu. Tori je úspěšnou influencerkou. Její autobiografie se vyhřívá na knihkupeckých pultech mezi bestsellery, navíc patří mezi oblíbené motivační řečníky. A to je jí teprve něco málo přes třicet! Zatímco zástupy svých sledujících zásobuje motivujícími posty a nabádá je, aby „žily takový život, jaký chtějí“, Tori samotné se podle těchto rad žít příliš nedaří. S mužem, o němž básnila na konci své knihy, už půl roku nic neměla. Vypadá to, že všichni kolem se vdávají a žení, mají děti a říkají, jak je svět úžasný...Ale Tori jim na to nemíní skočit. A tak bojuje! Tohle bude živé, humorné a peprné!
Knihu Holly Bourneové A jak se vám líbím teď? vydalo nakladatelství Host v roce 2019, v překladu Radky Klimičkové.
středa 23.03.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
středa 16.03.2022 - 17.00 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím, cesta na vrchol se koná každou druhou středu od 17.00 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem. Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím, cesta na vrchol
středa 9.03.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
středa 2.03.2022 - 17.00 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím, cesta na vrchol se koná každou druhou středu od 17.00 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem. Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím, cesta na vrchol
středa 23.02.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
středa 16.02.2022 - 17.00 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím, cesta na vrchol se koná každou druhou středu od 17.00 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem. Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím, cesta na vrchol
středa 9.02.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
středa 2.02.2022 - 17.00 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím, cesta na vrchol se koná každou druhou středu od 17.00 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem. Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím, cesta na vrchol
středa 26.01.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
středa 19.01.2022 - 17.00 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím, cesta na vrchol se koná každou druhou středu od 17.00 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem. Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím, cesta na vrchol
středa 12.01.2022 - 13.30 Městská knihovna Polička (Půda)
Přednáškový cyklus dr. Fridrichové-Sýkorové a Mgr. F. Raditsche
V lednu 2022 startují hned dva přednáškové cykly. Přednáškový cyklus Řím v době králů se koná každou druhou středu od 13.30 na Půdě poličské knihovny. Učebna je dostupná bezbariérově výtahem.
Přednáška je pro širokou veřejnost zdarma.
Harmonogram přednáškového cyklu Řím v době králů
12. ledna 2022 - Na počátku byl oheň
26. ledna 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy I.
9. února 2022 - Romulus, Remus a jiné příběhy II.
23. února 2022 - Numa Pompilius, mírný muž mezi divochy
9. března 2022 - Tullus Hostilius, král, jenž neznal soucit
23. března 2022 - Anca Marcius, král, který nerozuměl lidem
6. dubna 2022 - Tarquinius Priscus – Etruskové na scéně
20. dubna 2022 - Servius Tullius, král který neuměl vychovat vlastní děti
4. května 2022 - Tarquinius Superbus, král, který doplatil na chyby druhých
18. května 2022 - Stíny svobody
1. června 2022 - Kterak se žilo ve starém Římě
15. června 2022 - Seminář, ve kterém budeme besedovat o starých Římanech
úterý 2.11.2021 - 13:30 až 15:30 Knihovna Polička_Půda
Akademie 21 si vás dovoluje pozvat na cyklus historických přednášek Křížové výpravy - cesta ke království nebeskému.
Každou středu od 13:30 do 15:30.
Přednáší dr. Ivana Fridrichová-Sýkorová.
Akce se koná v poličské knihovně na Půdě. Učebna je ve třetím patře poličské knihovny, dostupná bezbariérově výtahem. Přednášky jsou zdarma a není třeba předchozí registrace. Přijít můžete i na jednotlivé přednášky.
Obsah cyklu:
15. září 2021 - Bůh to chce (ochrana Svaté země především)
22. září 2021 - Království nebeské (klopotná cesta do Jeruzaléma)
29. září 2021 - Neslavné osudy slavných křižáků (osudy vítězů)
6. října 2021 - Králové na cestě do Jeruzaléma (začátek konce)
13. října 2021 - Ve znamení velkého císaře (konec začátku)
20. října 2021 - I s Bohem lze smlouvat (křesťané v bratrovražedném boji)
27. října 2021- Křižákem proti své vůli (dobytí Jeruzaléma, které se nekonalo)
3. listopadu 2021 – Ve znamení velkého císaře (císařská cesta na věčnost)
10. listopadu 2021 – Všeobecná pouť, která se nepovedla (pád Konstantinopole)
24. listopadu 2021 – Křižákem proti své vůli (dobytí Jeruzaléma, které se nekonalo)
1. prosince 2021 – Svatý král na cestě za slávou (křižáci dobývají Egypt)
8. prosince 2021 – Svatá země na okraji zájmu (Mongolové na scéně dějin)
15. prosince 2021 – Poslední království (neslavné konce slavných ideálů)
Tři červencová a tři srpnová dopoledne (1. 7., 19. 7., 26. 7., 25. 8, 26. 8. a 27. 8.) budou na Půdě vyhrazena zájemcům o výlety do mikrosvěta. Pokud vás zajímá, jak vypadají rostliny, živočichové i běžné věci, když si je prohlédneme pěkně zblízka, lupou nebo mikroskopem, nezapomeňte si předem rezervovat místo.
Akce je určena nejen dětem (počínaje dokončenou 3. třídou), ale i dospělým. Počet účastníků je maximálně 8, na akci je třeba se předem registrovat.
Bližší informace o tematickém zaměření jednotlivých dopolední
budou zveřejněny na webu Půdy.
Tři červencová a tři srpnová dopoledne (1. 7., 19. 7., 26. 7., 25. 8, 26. 8. a 27. 8.) budou na Půdě vyhrazena zájemcům o výlety do mikrosvěta. Pokud vás zajímá, jak vypadají rostliny, živočichové i běžné věci, když si je prohlédneme pěkně zblízka, lupou nebo mikroskopem, nezapomeňte si předem rezervovat místo.
Akce je určena nejen dětem (počínaje dokončenou 3. třídou), ale i dospělým. Počet účastníků je maximálně 8, na akci je třeba se předem registrovat.
Bližší informace o tematickém zaměření jednotlivých dopolední
budou zveřejněny na webu Půdy.
Tři červencová a tři srpnová dopoledne (1. 7., 19. 7., 26. 7., 25. 8, 26. 8. a 27. 8.) budou na Půdě vyhrazena zájemcům o výlety do mikrosvěta. Pokud vás zajímá, jak vypadají rostliny, živočichové i běžné věci, když si je prohlédneme pěkně zblízka, lupou nebo mikroskopem, nezapomeňte si předem rezervovat místo.
Akce je určena nejen dětem (počínaje dokončenou 3. třídou), ale i dospělým. Počet účastníků je maximálně 8, na akci je třeba se předem registrovat.
Bližší informace o tematickém zaměření jednotlivých dopolední
budou zveřejněny na webu Půdy.
Vážení rodiče v letošním roce přichází Pontopolis z.s. ve spolupráci s Městskou knihovnou, Skautským střediskem Tilia a Rodinným centrem Podané srdce z.s. s nabídkou příměstského tábora na vesmírné téma „Mise na Mars”.
Tábor se uskuteční ve dnech 9.–13. srpna 2021 v prostorách Půdy Městské knihovny a ve volné přírodě v okolí Poličky.
Nyní zjišťujeme zájem dětí. V případě zájmu o tento typ tábora, nás kontaktujte e-mailem puda@knihovna.policka.org. Kapacita tábora je 20 dětí ve věku 8 až 15 let.
Na základě vašeho zájmu vám včas zašleme závaznou přihlášku a podrobné informace k táboru. Tábor se uskuteční v případě, že výše zmíněné organizace obdrží dotaci od MŠMT.
V takovém případě by tábor byl zdarma.
Pokud dotaci nezískáme, i tak bychom rádi tábor uskutečnili. V takovém případě, bychom vám dali včas vědět, jaká by byla výše účastnického poplatku. Pak byste se znovu mohli rozhodnout, zda chcete vaše dítě na tábor přihlásit.
Tři červencová a tři srpnová dopoledne (1. 7., 19. 7., 26. 7., 25. 8, 26. 8. a 27. 8.) budou na Půdě vyhrazena zájemcům o výlety do mikrosvěta. Pokud vás zajímá, jak vypadají rostliny, živočichové i běžné věci, když si je prohlédneme pěkně zblízka, lupou nebo mikroskopem, nezapomeňte si předem rezervovat místo.
Akce je určena nejen dětem (počínaje dokončenou 3. třídou), ale i dospělým. Počet účastníků je maximálně 8, na akci je třeba se předem registrovat.
Bližší informace o tematickém zaměření jednotlivých dopolední
budou zveřejněny na webu Půdy.
Tři červencová a tři srpnová dopoledne (1. 7., 19. 7., 26. 7., 25. 8, 26. 8. a 27. 8.) budou na Půdě vyhrazena zájemcům o výlety do mikrosvěta. Pokud vás zajímá, jak vypadají rostliny, živočichové i běžné věci, když si je prohlédneme pěkně zblízka, lupou nebo mikroskopem, nezapomeňte si předem rezervovat místo.
Akce je určena nejen dětem (počínaje dokončenou 3. třídou), ale i dospělým. Počet účastníků je maximálně 8, na akci je třeba se předem registrovat.
Bližší informace o tematickém zaměření jednotlivých dopolední
budou zveřejněny na webu Půdy
Ve středu 7. a ve čtvrtek 8. července se vydáme na prázdninovou přírodovědnou expedici. Ve středu vyrazíme na celodenní výlet, při kterém prozkoumáme okolí Poličky a společně nasbíráme všelijaké vzorky přírodnin, které pak ve čtvrtek dopoledne (od 8.30 do 13.00) prohlédneme a zanalyzujeme v naší půdní laboratoři.
Akce je určena nejen dětem (počínaje dokončenou 3. třídou), ale případně i dospělým. Počet účastníků je maximálně 16, na akci je třeba se předem registrovat.
Bližší informace budou zveřejněny na webu Půdy.
Ve středu 7. a ve čtvrtek 8. července se vydáme na prázdninovou přírodovědnou expedici. Ve středu vyrazíme na celodenní výlet, při kterém prozkoumáme okolí Poličky a společně nasbíráme všelijaké vzorky přírodnin, které pak ve čtvrtek dopoledne (od 8.30 do 13.00) prohlédneme a zanalyzujeme v naší půdní laboratoři.
Akce je určena nejen dětem (počínaje dokončenou 3. třídou), ale případně i dospělým. Počet účastníků je maximálně 16, na akci je třeba se předem registrovat.
Bližší informace budou zveřejněny na webu Půdy.
S čím jiným vyrazit na turné po rozvolnění a téměř roce a půl izolace než právě se stále aktuálnějším Švejkem a jeho osudy.
Ne, že by měl Alan Novotný v hlavní roli na sobě červený svetr s logem „v krizi vás ochráníme”, ale rozhodně se těšte, že se v tom současné Česko a naše společnost dozajista promítne. Haškovo veledílo mělo v roce 2021 velké výročí a LiStOVáNí s tímto nadčasovým tématem vyráží znovu na cesty. A nudit vás tohle léto rozhodně chtít nebude!
Účinkují: Alan Novotný a Jiří Ressler (alt. Pavla Dostálová)
Městský park v Poličce u hradeb / za nepříznivého počasí Divadelní klub
Předprodej vstupenek v poličské knihovně a přes e-shop vecizpolicky.cz
Tři červencová a tři srpnová dopoledne (1. 7., 19. 7., 26. 7., 25. 8, 26. 8. a 27. 8.) budou na Půdě vyhrazena zájemcům o výlety do mikrosvěta. Pokud vás zajímá, jak vypadají rostliny, živočichové i běžné věci, když si je prohlédneme pěkně zblízka, lupou nebo mikroskopem, nezapomeňte si předem rezervovat místo.
Akce je určena nejen dětem (počínaje dokončenou 3. třídou), ale i dospělým. Počet účastníků je maximálně 8, na akci je třeba se předem registrovat.
Bližší informace o tematickém zaměření jednotlivých dopolední budou zveřejněny
na webu Půdy.
Přednáška z cyklu ŘÍM - CESTA NA VRCHOL
s dr. I. Fridrichovou-Sýkorovou.
Odvrácenou stranou mocného státu je zpravidla jeho vnitřní slabost. V určitém okamžiku se stává i moc nedělitelnou, o osudech státu musí rozhodovat jen skupinka vyvolených. Kdo však je tím vyvoleným?
Přednáška z cyklu ŘÍM - CESTA NA VRCHOL
s dr. I. Fridrichovou-Sýkorovou.
Udržet v chodu supervelmoc vyžaduje ohromné zdroje a není pravda, že drancováním území poražených, nelze dosáhnout dlouhodobých úspěchů. To jenom idealisté to vidí jinak.
Další přednáška z cyklu ŘÍM - CESTA NA VRCHOL
s dr. I. Fridrichovou-Sýkorovou.
Římané uměli nejenom vést války,ale také uzavírat mír. Když se vypořádali s Barkovci, neměli s poraženými slitování. Stačilo, aby některý z nich usoudil, že...
Další přednáška z cyklu ŘÍM - CESTA NA VRCHOL
s dr. I. Fridrichovou-Sýkorovou.
I v římských dějinách byly doby, kdy šli Římané od porážky k porážce. Své o tom věděla mocná rodina římských Corneliů. Ale nakonec Hannibalovi nepomohli ani váleční sloni.
Další přednáška z cyklu ŘÍM - CESTA NA VRCHOL s dr. I. Fridrichovou-Sýkorovou.
Římané uměli nejenom vést války, ale také uzavírat mír. Když se vypořádali s Barkovci, neměli s poraženými slitování. Stačilo, aby některý z nich usoudil, že...
Harmonogram celého podzimního cyklu přednášek ŘÍM - cesta na vrchol
1) Řím, nebezpečný soused - 11. 8. 2020
Nepředstavitelné se stalo skutkem. Co se nezdařilo Etruskům, to s přehledem zvládli Keltové. Řím byl dobyt, vypálen a hrdí Římané si zlatem vykupovali vlastní budoucnost. Pak křižovali psy a blahořečili husám.
2) Půda a válka - pevné pilíře státu I. - 25. 8. 2020
Odstraníte-li z jakékoliv formy státního zřízení pozlátko ideálů, vždy pod ním najdete oligarchii a peníze, výjimkou nebyl Řím, ani Římané - agresívní sedláci. Doba pluhů musela ještě počkat, meče byly přednější.
3) Půda a válka - pevné pilíře státu II. - 8. 9. 2020
Málo kdo v lidských dějinách byl tak agresívní jako Římané a málo kdo v dějinách věnoval tolik pozornosti obranné spravedlivé válce… I vítězové mají raději čisté svědomí.
4) Na prahu světovlády - Si vis pacem para bellum - 22. 9. 2020
Chceš-li mír, připravuj válku. První na řadě jsou sousedé, potom galští vetřelci. Pak už zbývá jen přeměnit Středozemní moře v mare nostrum.
5) Kdo s koho (I. punská válka) - 6. 10. 2020
Dva kohouti na jednom smetišti jsou moc, dvě velmoci ve Středozemním moři také. Když vzniká supervelmoc, tečou zpravidla potoky krve...
6) Hannibal ante portas I. - 20. 10. 2020
Sebelepší vojevůdce musí kromě bitev vyhrávat i války. Proti Římanům to byl vždycky problém. Někdy nestačila ani síla osobnosti. Dokonce i pochod přes Alpy byl málo.
7) Hannibal ante portas II. - 10. 11. 2020
I v římských dějinách byly doby, kdy šli Římané od porážky k porážce. Své o tom věděla mocná rodina římských Corneliů. Ale nakonec Hannibalovi nepomohli ani váleční sloni.
8) Sedlák z Tuscula - Ceterum autem censeo... - 24. 11. 2020
Římané uměli nejenom vést války, ale také uzavírat mír. Když se vypořádali s Barkovci, neměli s poraženými slitování. Stačilo, aby některý z nich usoudil, že...
9) Řím pánem Středozemí - 8. 12. 2020
Udržet v chodu supervelmoc vyžaduje ohromné zdroje a není pravda, že drancováním území poražených, nelze dosáhnout dlouhodobých úspěchů. To jenom idealisté to vidí jinak.
10) Velmoc nad propastí - 22. 12. 2020
Odvrácenou stranou mocného státu je zpravidla jeho vnitřní slabost. V určitém okamžiku se stává i moc nedělitelnou, o osudech státu musí rozhodovat jen skupinka vyvolených. Kdo však je tím vyvoleným?
Přednášky se konají na Půdě Městské knihovny v Poličce /
Vstupné zdarma / začátek v 18.00 hodin
Další přednáška z cyklu ŘÍM - CESTA NA VRCHOL s dr. I. Fridrichovou-Sýkorovou.
I v římských dějinách byly doby, kdy šli Římané od porážky k porážce. Své o tom věděla mocná rodina římských Corneliů. Ale nakonec Hannibalovi nepomohli ani váleční sloni.
Harmonogram celého podzimního cyklu přednášek ŘÍM - cesta na vrchol
1) Řím, nebezpečný soused - 11. 8. 2020
Nepředstavitelné se stalo skutkem. Co se nezdařilo Etruskům, to s přehledem zvládli Keltové. Řím byl dobyt, vypálen a hrdí Římané si zlatem vykupovali vlastní budoucnost. Pak křižovali psy a blahořečili husám.
2) Půda a válka - pevné pilíře státu I. - 25. 8. 2020
Odstraníte-li z jakékoliv formy státního zřízení pozlátko ideálů, vždy pod ním najdete oligarchii a peníze, výjimkou nebyl Řím, ani Římané - agresívní sedláci. Doba pluhů musela ještě počkat, meče byly přednější.
3) Půda a válka - pevné pilíře státu II. - 8. 9. 2020
Málo kdo v lidských dějinách byl tak agresívní jako Římané a málo kdo v dějinách věnoval tolik pozornosti obranné spravedlivé válce… I vítězové mají raději čisté svědomí.
4) Na prahu světovlády - Si vis pacem para bellum - 22. 9. 2020
Chceš-li mír, připravuj válku. První na řadě jsou sousedé, potom galští vetřelci. Pak už zbývá jen přeměnit Středozemní moře v mare nostrum.
5) Kdo s koho (I. punská válka) - 6. 10. 2020
Dva kohouti na jednom smetišti jsou moc, dvě velmoci ve Středozemním moři také. Když vzniká supervelmoc, tečou zpravidla potoky krve...
6) Hannibal ante portas I. - 20. 10. 2020
Sebelepší vojevůdce musí kromě bitev vyhrávat i války. Proti Římanům to byl vždycky problém. Někdy nestačila ani síla osobnosti. Dokonce i pochod přes Alpy byl málo.
7) Hannibal ante portas II. - 10. 11. 2020
I v římských dějinách byly doby, kdy šli Římané od porážky k porážce. Své o tom věděla mocná rodina římských Corneliů. Ale nakonec Hannibalovi nepomohli ani váleční sloni.
8) Sedlák z Tuscula - Ceterum autem censeo... - 24. 11. 2020
Římané uměli nejenom vést války, ale také uzavírat mír. Když se vypořádali s Barkovci, neměli s poraženými slitování. Stačilo, aby některý z nich usoudil, že...
9) Řím pánem Středozemí - 8. 12. 2020
Udržet v chodu supervelmoc vyžaduje ohromné zdroje a není pravda, že drancováním území poražených, nelze dosáhnout dlouhodobých úspěchů. To jenom idealisté to vidí jinak.
10) Velmoc nad propastí - 22. 12. 2020
Odvrácenou stranou mocného státu je zpravidla jeho vnitřní slabost. V určitém okamžiku se stává i moc nedělitelnou, o osudech státu musí rozhodovat jen skupinka vyvolených. Kdo však je tím vyvoleným?
Přednášky se konají na Půdě Městské knihovny v Poličce /
Vstupné zdarma / začátek v 18.00 hodin
Odpoledne pro děti od 8 do 12 let, zaměřené na nejrůznější pokusy a tvořivé hrátky, které dětem ukáží, že věda nemusí být žádná věda, a současně procvičí a rozšíří jejich slovní zásobu v angličtině i češtině.
Experimenty s IoT: bezpečnostní tlačítko. Práce na vlastních projektech.
Hlavním cílem všech „kutilů digitálního věku“ (makerů) je „něco“ navrhnout/postavit/vyrobit. Takový MAKER využívá 3D modelování, 3D tisk, řezací laser, CNC frézku, různé mikrokontroléry, programování a spousta dlaších „věcí“, které při správném „poskládání“ vedou ke kýženému cíli. Důležitý je nejen nápad či potřeba, ale také chuť pokusit se svoji myšlenku zrealizovat a přitom si vyzkoušet práci s různými technologiemi a naučit se něco nového. A právě naše knihovní Půda je dobrým zázemím pro start a realizaci nejrůznějších projektů počínaje stavbou vlastního soutěžního robota (především pro žáky ZŠ i SŠ), přes užitečné pomůcky (třebas „palubní počítač“ do starého traktoru s funkcí varováním proti převrhnutí), až po zprovoznění prvků chytré domácnosti (např. regulace topení na chatě „na dálku“) a dalšího využití IoT (třeba pro včelaře, monitorování úlů „na dálku“). MAKERS jsou pro všechny zájemce počínaje 6. třídou ZŠ (primou osmiletého gymnázia) bez omezení horní hranice věku. MAKERS jsou především o vlastním nápadu a vlastní iniciativě. Nikdo nikoho do ničeho nenutí, záleží jen a jen na Vás! Nebojte se a přijďte na Půdu prodiskutovat a rozebrat své nápady. Pokusíme se společně najít schůdnou cestu k jejich realizaci a pomoci vám dotáhnout je až do konce!
Hravé dopoledne pro malé děti (od 2 do 5 let) a jejich dospěláky. Můžete se těšit na povídání o přírodě a především o nejrůznějších živých tvorech, ale také na čtení, písničky, pohádky, jazykolamy, tancování, hraní i tvoření. Povídáme si, posloucháme a zpíváme si nejen česky, ale také anglicky.
Z důvodu mimořádného vládního nařízení
SE AKCE V DANÉM TERMÍNU NEKONÁ !!!
Štěpánovi je jedenáct a celý jeho svět závisí na dospělých. Jenže co si počne ve chvíli, kdy se jeho táta nejspíš zbláznil — odstěhoval se, nechal si narůst plnovous a z kalhot mu koukají kotníky. Tátova nová přítelkyně nemá Štěpána moc v lásce, přijde si nadbytečný. Jeho máma vzdychá, šetří úplně na všem a vypadá to, že jí není dobře. Štěpán si proto přeje hlavně jednu věc — co nejrychleji vyrůst a být soběstačný. I když je tu hlavním hrdinou Štěpán a jeho čtyři roky života, je to především sonda do světa dospělých.
Účinkují: Markéta Lánská a Jiří Ressler (alt. Lukáš Hejlík)
a autorka Zuzana Dostálová
Zuzana Dostálová Dcera spisovatele, režiséra a scénáristy Zeno Dostála. Vystudovala konzervatoř v Praze a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor violoncello. V roce 2014 založila na facebooku projekt Povídky ze zdi, jehož podstatou je štafetové psaní povídek a jiných literárních útvarů. Za rok a půl společné práce spolu se spisovateli, novináři a dalšími přišlo na svět 32 textů. V rámci Povídek ze zdi autorka zároveň pořádá pravidelné veřejné čtení, které doprovází na violoncello. Kromě beletrie se věnuje psaní hudebních textů a fejetonů.
Premiéra:říjen 2020
Délka:do 50 minut
Pátek 23. 10. 2020 / 19.30 h / Dům Jordán Polička / 100 Kč
Vstupenky k zakoupení od 7.10. v knihovně, nebo on-line přes www.vecizpolicky.cz
Pokusíme se zjistit, co ukrývají rostliny. Neváhejte a přijďte také. Mikrosvět vám pomůže objevovat Marcela Feltlová.
Milovníci výletů do mikrosvěta se od září budou na Půdě scházet každou 3. středu v měsíci. Společně budeme objevovat to, co je lidskému zraku obvykle skryto. Program je vhodný pro všechny zájemce počínaje 4. třídou ZŠ. Vstup volný.
Odpoledne pro děti od 8 do 12 let, zaměřené na nejrůznější pokusy a tvořivé hrátky, které dětem ukáží, že věda nemusí být žádná věda, a současně procvičí a rozšíří jejich slovní zásobu v angličtině i češtině.
Experimenty s IoT: meteostanice. Práce na vlastních projektech.
Hlavním cílem všech „kutilů digitálního věku“ (makerů) je „něco“ navrhnout/postavit/vyrobit. Takový MAKER využívá 3D modelování, 3D tisk, řezací laser, CNC frézku, různé mikrokontroléry, programování a spousta dlaších „věcí“, které při správném „poskládání“ vedou ke kýženému cíli. Důležitý je nejen nápad či potřeba, ale také chuť pokusit se svoji myšlenku zrealizovat a přitom si vyzkoušet práci s různými technologiemi a naučit se něco nového. A právě naše knihovní Půda je dobrým zázemím pro start a realizaci nejrůznějších projektů počínaje stavbou vlastního soutěžního robota (především pro žáky ZŠ i SŠ), přes užitečné pomůcky (třebas „palubní počítač“ do starého traktoru s funkcí varováním proti převrhnutí), až po zprovoznění prvků chytré domácnosti (např. regulace topení na chatě „na dálku“) a dalšího využití IoT (třeba pro včelaře, monitorování úlů „na dálku“). MAKERS jsou pro všechny zájemce počínaje 6. třídou ZŠ (primou osmiletého gymnázia) bez omezení horní hranice věku. MAKERS jsou především o vlastním nápadu a vlastní iniciativě. Nikdo nikoho do ničeho nenutí, záleží jen a jen na Vás! Nebojte se a přijďte na Půdu prodiskutovat a rozebrat své nápady. Pokusíme se společně najít schůdnou cestu k jejich realizaci a pomoci vám dotáhnout je až do konce!
Akci NERUŠÍME, předpokládáná návštěvnost do 10 osob
Další přednáška z cyklu ŘÍM - CESTA NA VRCHOL s dr. I. Fridrichovou-Sýkorovou.
Sebelepší vojevůdce musí kromě bitev vyhrávat i války. Proti Římanům to byl vždycky problém. Někdy nestačila ani síla osobnosti. Dokonce i pochod přes Alpy byl málo.
Harmonogram celého podzimního cyklu přednášek ŘÍM - cesta na vrchol
1) Řím, nebezpečný soused - 11. 8. 2020
Nepředstavitelné se stalo skutkem. Co se nezdařilo Etruskům, to s přehledem zvládli Keltové. Řím byl dobyt, vypálen a hrdí Římané si zlatem vykupovali vlastní budoucnost. Pak křižovali psy a blahořečili husám.
2) Půda a válka - pevné pilíře státu I. - 25. 8. 2020
Odstraníte-li z jakékoliv formy státního zřízení pozlátko ideálů, vždy pod ním najdete oligarchii a peníze, výjimkou nebyl Řím, ani Římané - agresívní sedláci. Doba pluhů musela ještě počkat, meče byly přednější.
3) Půda a válka - pevné pilíře státu II. - 8. 9. 2020
Málo kdo v lidských dějinách byl tak agresívní jako Římané a málo kdo v dějinách věnoval tolik pozornosti obranné spravedlivé válce… I vítězové mají raději čisté svědomí.
4) Na prahu světovlády - Si vis pacem para bellum - 22. 9. 2020
Chceš-li mír, připravuj válku. První na řadě jsou sousedé, potom galští vetřelci. Pak už zbývá jen přeměnit Středozemní moře v mare nostrum.
5) Kdo s koho (I. punská válka) - 6. 10. 2020
Dva kohouti na jednom smetišti jsou moc, dvě velmoci ve Středozemním moři také. Když vzniká supervelmoc, tečou zpravidla potoky krve...
6) Hannibal ante portas I. - 20. 10. 2020
Sebelepší vojevůdce musí kromě bitev vyhrávat i války. Proti Římanům to byl vždycky problém. Někdy nestačila ani síla osobnosti. Dokonce i pochod přes Alpy byl málo.
7) Hannibal ante portas II. - 10. 11. 2020
I v římských dějinách byly doby, kdy šli Římané od porážky k porážce. Své o tom věděla mocná rodina římských Corneliů. Ale nakonec Hannibalovi nepomohli ani váleční sloni.
8) Sedlák z Tuscula - Ceterum autem censeo... - 24. 11. 2020
Římané uměli nejenom vést války, ale také uzavírat mír. Když se vypořádali s Barkovci, neměli s poraženými slitování. Stačilo, aby některý z nich usoudil, že...
9) Řím pánem Středozemí - 8. 12. 2020
Udržet v chodu supervelmoc vyžaduje ohromné zdroje a není pravda, že drancováním území poražených, nelze dosáhnout dlouhodobých úspěchů. To jenom idealisté to vidí jinak.
10) Velmoc nad propastí - 22. 12. 2020
Odvrácenou stranou mocného státu je zpravidla jeho vnitřní slabost. V určitém okamžiku se stává i moc nedělitelnou, o osudech státu musí rozhodovat jen skupinka vyvolených. Kdo však je tím vyvoleným?
Přednášky se konají na Půdě Městské knihovny v Poličce /
Vstupné zdarma / začátek v 18.00 hodin
Hravé dopoledne pro malé děti (od 2 do 5 let) a jejich dospěláky. Můžete se těšit na povídání o přírodě a především o nejrůznějších živých tvorech, ale také na čtení, písničky, pohádky, jazykolamy, tancování, hraní i tvoření. Povídáme si, posloucháme a zpíváme si nejen česky, ale také anglicky.
Dnes v hravém dopoledni se seznámíme s žouželí se zahrady.
Akci NERUŠÍME, předpokládáná návštěvnost do 10 osob
English Club with Mr. Jones.
Jersey, Guernsey a ostrov Man - nikdo neví, kde to leží, tak tam běží.
Při povídání o zemích blízkých i vzdálených si můžete procvičit poslech i konverzaci v AJ. Program je v angličtině, ale je vhodný i pro začátečníky. Vede Pavel Joneš.
Hrátky s proměnnými, časování a „multitasking“ (Úvod do „textového“ programování Arduina II).
Diskuze.
Arduino je populární levný a snadno programovatelný mikrokontrolér, který se dá použít prakticky k čemukoli, záleží jen na nápadu či požadavcích. Základy programování Arduina jsou většinou realizovány pomocí grafických programovacích nástrojů (např. Scratch, Ardublock, … ). Pokud ovšem budeme chtít Arduino využívat „naplno“, neobejdeme se bez klasického „textového“ programování (např. v Arduino IDE). A právě setkávání „Arduino II“ je určeno pro všechny zájemce, kteří chtějí přejít z vizuálního stylu programování k programování textovému. Arduino II je vhodné také pro ty, kteří navštěvují „MAKERS“. „Arduino II“ je pro všechny zájemce (v případě mladších žáků – znalé alespoň základů grafického programování Arduina) počínaje 6. třídou ZŠ (primou osmiletého gymnázia) bez omezení horní hranice věku.
Odpoledne pro děti od 8 do 12 let, zaměřené na nejrůznější pokusy a tvořivé hrátky, které dětem ukáží, že věda nemusí být žádná věda, a současně procvičí a rozšíří jejich slovní zásobu v angličtině i češtině.
Experimenty s IoT: ovládání světla. Práce na vlastních projektech.
Hlavním cílem všech „kutilů digitálního věku“ (makerů) je „něco“ navrhnout/postavit/vyrobit. Takový MAKER využívá 3D modelování, 3D tisk, řezací laser, CNC frézku, různé mikrokontroléry, programování a spousta dlaších „věcí“, které při správném „poskládání“ vedou ke kýženému cíli. Důležitý je nejen nápad či potřeba, ale také chuť pokusit se svoji myšlenku zrealizovat a přitom si vyzkoušet práci s různými technologiemi a naučit se něco nového. A právě naše knihovní Půda je dobrým zázemím pro start a realizaci nejrůznějších projektů počínaje stavbou vlastního soutěžního robota (především pro žáky ZŠ i SŠ), přes užitečné pomůcky (třebas „palubní počítač“ do starého traktoru s funkcí varováním proti převrhnutí), až po zprovoznění prvků chytré domácnosti (např. regulace topení na chatě „na dálku“) a dalšího využití IoT (třeba pro včelaře, monitorování úlů „na dálku“). MAKERS jsou pro všechny zájemce počínaje 6. třídou ZŠ (primou osmiletého gymnázia) bez omezení horní hranice věku. MAKERS jsou především o vlastním nápadu a vlastní iniciativě. Nikdo nikoho do ničeho nenutí, záleží jen a jen na Vás! Nebojte se a přijďte na Půdu prodiskutovat a rozebrat své nápady. Pokusíme se společně najít schůdnou cestu k jejich realizaci a pomoci vám dotáhnout je až do konce!
Hravé dopoledne pro malé děti (od 2 do 5 let) a jejich dospěláky. Můžete se těšit na povídání o přírodě a především o nejrůznějších živých tvorech, ale také na čtení, písničky, pohádky, jazykolamy, tancování, hraní i tvoření. Povídáme si, posloucháme a zpíváme si nejen česky, ale také anglicky.
Nejen o filmování ve Velké Británii, ale i o mnohém dalším si můžete poslechnout od Pavla Joneše na jeho další přednáškové akci. Program je v angličtině, ale je vhodný i pro začátečníky.
Technologie 3D tisku bude náš život ovlivňovat čím dál více. A nemusí to být vždy jen doména velkých „průmyslových“ hráčů. Již nyní si v 3D tisku našla zalíbení i řada domácích uživatelů. A potenciální „síla“ domácího 3D tisku se ukázala i v našem regionu na začátku pandemie „čínské chřipky“ (pandemie COVID-19), kdy řada dobrovolníků tisknula na svých 3D tiskárnách štíty a další nedostatkové pomůcky pro zdravotníky (viz tisknecelesvitavsko.cz). Ať už jste ostřílení 3D tiskaři, nebo byste se chtěli se současným 3D tiskem teprve seznámit, máme tu pro vás jednou za měsíc středeční setkávání „3D tiskařů“. Můžete se těšit na zajímavá témata související s 3D tiskem i na dostatečný prostor k diskuzi a předávání různých „3D tiskových“ zkušeností. „3D tiskaři“ jsou pro všechny zájemce počínaje 6. třídou ZŠ (primou osmiletého gymnázia) bez omezení horní hranice věku.
Odpoledne pro děti od 8 do 12 let, zaměřené na nejrůznější pokusy a tvořivé hrátky, které dětem ukáží, že věda nemusí být žádná věda, a současně procvičí a rozšíří jejich slovní zásobu v angličtině i češtině.
Co je to IoT (internet věcí) a kde se s ním dnes setkáváme? Práce na vlastních projektech.
Hlavním cílem všech „kutilů digitálního věku“ (makerů) je „něco“ navrhnout/postavit/vyrobit. Takový MAKER využívá 3D modelování, 3D tisk, řezací laser, CNC frézku, různé mikrokontroléry, programování a spousta dlaších „věcí“, které při správném „poskládání“ vedou ke kýženému cíli. Důležitý je nejen nápad či potřeba, ale také chuť pokusit se svoji myšlenku zrealizovat a přitom si vyzkoušet práci s různými technologiemi a naučit se něco nového. A právě naše knihovní Půda je dobrým zázemím pro start a realizaci nejrůznějších projektů počínaje stavbou vlastního soutěžního robota (především pro žáky ZŠ i SŠ), přes užitečné pomůcky (třebas „palubní počítač“ do starého traktoru s funkcí varováním proti převrhnutí), až po zprovoznění prvků chytré domácnosti (např. regulace topení na chatě „na dálku“) a dalšího využití IoT (třeba pro včelaře, monitorování úlů „na dálku“). MAKERS jsou pro všechny zájemce počínaje 6. třídou ZŠ (primou osmiletého gymnázia) bez omezení horní hranice věku. MAKERS jsou především o vlastním nápadu a vlastní iniciativě. Nikdo nikoho do ničeho nenutí, záleží jen a jen na Vás! Nebojte se a přijďte na Půdu prodiskutovat a rozebrat své nápady. Pokusíme se společně najít schůdnou cestu k jejich realizaci a pomoci vám dotáhnout je až do konce!
Harmonogram celého podzimního cyklu přednášek ŘÍM - cesta na vrchol
1) Řím, nebezpečný soused - 11. 8. 2020
Nepředstavitelné se stalo skutkem. Co se nezdařilo Etruskům, to s přehledem zvládli Keltové. Řím byl dobyt, vypálen a hrdí Římané si zlatem vykupovali vlastní budoucnost. Pak křižovali psy a blahořečili husám.
2) Půda a válka - pevné pilíře státu I. - 25. 8. 2020
Odstraníte-li z jakékoliv formy státního zřízení pozlátko ideálů, vždy pod ním najdete oligarchii a peníze, výjimkou nebyl Řím, ani Římané - agresívní sedláci. Doba pluhů musela ještě počkat, meče byly přednější.
3) Půda a válka - pevné pilíře státu II. - 8. 9. 2020
Málo kdo v lidských dějinách byl tak agresívní jako Římané a málo kdo v dějinách věnoval tolik pozornosti obranné spravedlivé válce… I vítězové mají raději čisté svědomí.
4) Na prahu světovlády - Si vis pacem para bellum - 22. 9. 2020
Chceš-li mír, připravuj válku. První na řadě jsou sousedé, potom galští vetřelci. Pak už zbývá jen přeměnit Středozemní moře v mare nostrum.
5) Kdo s koho (I. punská válka) - 6. 10. 2020
Dva kohouti na jednom smetišti jsou moc, dvě velmoci ve Středozemním moři také. Když vzniká supervelmoc, tečou zpravidla potoky krve...
6) Hannibal ante portas I. - 20. 10. 2020
Sebelepší vojevůdce musí kromě bitev vyhrávat i války. Proti Římanům to byl vždycky problém. Někdy nestačila ani síla osobnosti. Dokonce i pochod přes Alpy byl málo.
7) Hannibal ante portas II. - 10. 11. 2020
I v římských dějinách byly doby, kdy šli Římané od porážky k porážce. Své o tom věděla mocná rodina římských Corneliů. Ale nakonec Hannibalovi nepomohli ani váleční sloni.
8) Sedlák z Tuscula - Ceterum autem censeo... - 24. 11. 2020
Římané uměli nejenom vést války, ale také uzavírat mír. Když se vypořádali s Barkovci, neměli s poraženými slitování. Stačilo, aby některý z nich usoudil, že...
9) Řím pánem Středozemí - 8. 12. 2020
Udržet v chodu supervelmoc vyžaduje ohromné zdroje a není pravda, že drancováním území poražených, nelze dosáhnout dlouhodobých úspěchů. To jenom idealisté to vidí jinak.
10) Velmoc nad propastí - 22. 12. 2020
Odvrácenou stranou mocného státu je zpravidla jeho vnitřní slabost. V určitém okamžiku se stává i moc nedělitelnou, o osudech státu musí rozhodovat jen skupinka vyvolených. Kdo však je tím vyvoleným?
Přednášky se konají na Půdě Městské knihovny v Poličce /
Vstupné zdarma / začátek v 18.00 hodin
Hravé dopoledne pro malé děti (od 2 do 5 let) a jejich dospěláky. Můžete se těšit na povídání o přírodě a především o nejrůznějších živých tvorech, ale také na čtení, písničky, pohádky, jazykolamy, tancování, hraní i tvoření. Povídáme si, posloucháme a zpíváme si nejen česky, ale také anglicky.
Při povídání o krásách národních parků USA si můžete procvičit poslech i konverzaci v AJ. Program je v angličtině, ale je vhodný i pro začátečníky.
Vede Pavel Joneš.
Odpoledne pro děti od 8 do 12 let, zaměřené na nejrůznější pokusy a tvořivé hrátky, které dětem ukáží, že věda nemusí být žádná věda, a současně procvičí a rozšíří jejich slovní zásobu v angličtině i češtině.
Hravé dopoledne pro malé děti (od 2 do 5 let) a jejich dospěláky. Můžete se těšit na povídání o přírodě, o zvířatech a o rostlinách, ale také na čtení, hraní i tvoření. Hrát a povídat si budeme nejen česky, ale i anglicky. Každé úterý od 9.00 do 11.00 hodin.
Odpoledne pro děti od 8 do 12 let, zaměřené na nejrůznější pokusy a tvořivé hrátky, které dětem ukáží, že věda nemusí být žádná věda, a současně procvičí a rozšíří jejich slovní zásobu v angličtině i češtině.
úterý 22.09.2020 - 18:00-20:00 h Půda Městské knihovny Polička
Dovolujeme si všechny milovníky historie a té římské zvlášť, od srpna tohoto roku pozvat do Městské knihovny v Poličce.
Tam se o vybraných útercích opět Půda promění v místo setkávání se s osudy starých Římanů, kteří budou krok za krokem, v potu tváře a občas i v krvi (své i svých četných protivníků), pomalu stoupat na vrchol.
Průvodcem jim bude přednášející dr. I. Fridrichová-Sýkorová a samozřejmě vy všichni, kdo si nenecháte přednášky o této fascinující době ujít.
1) Řím, nebezpečný soused - 11. 8. 2020
Nepředstavitelné se stalo skutkem. Co se nezdařilo Etruskům, to s přehledem zvládli Keltové. Řím byl dobyt, vypálen a hrdí Římané si zlatem vykupovali vlastní budoucnost. Pak křižovali psy a blahořečili husám.
2) Půda a válka - pevné pilíře státu I. - 25. 8. 2020
Odstraníte-li z jakékoliv formy státního zřízení pozlátko ideálů, vždy pod ním najdete oligarchii a peníze, výjimkou nebyl Řím, ani Římané - agresívní sedláci. Doba pluhů musela ještě počkat, meče byly přednější.
3) Půda a válka - pevné pilíře státu II. - 8. 9. 2020
Málo kdo v lidských dějinách byl tak agresívní jako Římané a málo kdo v dějinách věnoval tolik pozornosti obranné spravedlivé válce… I vítězové mají raději čisté svědomí.
4) Na prahu světovlády - Si vis pacem para bellum - 22. 9. 2020
Chceš-li mír, připravuj válku. První na řadě jsou sousedé, potom galští vetřelci. Pak už zbývá jen přeměnit Středozemní moře v mare nostrum.
5) Kdo s koho (I. punská válka) - 6. 10. 2020
Dva kohouti na jednom smetišti jsou moc, dvě velmoci ve Středozemním moři také. Když vzniká supervelmoc, tečou zpravidla potoky krve...
6) Hannibal ante portas I. - 20. 10. 2020
Sebelepší vojevůdce musí kromě bitev vyhrávat i války. Proti Římanům to byl vždycky problém. Někdy nestačila ani síla osobnosti. Dokonce i pochod přes Alpy byl málo.
7) Hannibal ante portas II. - 10. 11. 2020
I v římských dějinách byly doby, kdy šli Římané od porážky k porážce. Své o tom věděla mocná rodina římských Corneliů. Ale nakonec Hannibalovi nepomohli ani váleční sloni.
8) Sedlák z Tuscula - Ceterum autem censeo... - 24. 11. 2020
Římané uměli nejenom vést války, ale také uzavírat mír. Když se vypořádali s Barkovci, neměli s poraženými slitování. Stačilo, aby některý z nich usoudil, že...
9) Řím pánem Středozemí - 8. 12. 2020
Udržet v chodu supervelmoc vyžaduje ohromné zdroje a není pravda, že drancováním území poražených, nelze dosáhnout dlouhodobých úspěchů. To jenom idealisté to vidí jinak.
10) Velmoc nad propastí - 22. 12. 2020
Odvrácenou stranou mocného státu je zpravidla jeho vnitřní slabost. V určitém okamžiku se stává i moc nedělitelnou, o osudech státu musí rozhodovat jen skupinka vyvolených. Kdo však je tím vyvoleným?
Přednášky se konají na Půdě Městské knihovny v Poličce /
Vstupné zdarma / začátek v 18.00 hodin
Hravé dopoledne pro malé děti (od 2 do 5 let) a jejich dospěláky. Můžete se těšit na povídání o přírodě, o zvířatech a o rostlinách, ale také na čtení, hraní i tvoření. Hrát a povídat si budeme nejen česky, ale i anglicky. Každé úterý od 9.00 do 11.00 hodin.
LiStOVáNí si splnilo sen a vyraží na turné po svých nejvěrnějších scénách pro své nejvěrnější diváky, diváky klasických večerních představení, kteří když ale vezmou své děti nebo vnoučata, potěší je to také. Čtyřlístek je tu už 50 let a je dětstvím nás všech. 50 let za tímhle legendárním komiksovým seriálem stojí úžasný Jaroslav Němeček. Na výlet do Třeskoprsk vás zve Lukáš Myšpulín Hejlík, Věra Fifinka Hollá, Alan Bobík Novotný a Pavel Piňda Oubram.
JAROSLAV NĚMEČEK
Český ilustrátor, autor komiksů. Dříve také pracoval pro dětský časopis Mateřídouška. V roce 1969 společně se svou manželkou Lucií na jejich chalupě u Doks na Českolipsku vytvořil kreslený komiksový seriál, v němž hlavní roli měly postavičky kocoura Myšpulína, prasátka Bobíka, zajíčka Pindi a psí slečny Fifinky. První příběh a sešit měl název Vynálezy profesora Myšpulína. Náklad 30 000 kusů byl rozebrán, a tak pokračovali dalšími díly. Od sedmého dílu příběhy začala psát Ljuba Štíplová (roku 2009 zemřela) a náklady některých čísel byly až 220 000 kusů. Po roce 1990 příběhy psali i další spolupracovníci. V roce 2015 byl vydán 600. díl Čtyřlístku. Začátkem roku 2019 Čtyřlístek slavil 50 let. Kromě komiksového seriálu měl Čtyřlístek i podobu krátkého příběhu v různých časopisech. Dokonce vznikl i celovečerní film Čtyrlístek ve službách krále.
Účinkují: Věra Holá jako Fifinka, Pavel Oubram jako Pinďa, Alan Novotný jako Bobík a Lukáš Hejlík v roli Myšpulína.
Neděle 20. 9. 2020 / 20.00 h / Dům Jordán Polička / 100 Kč
Vstupenky k zakoupení od 24.8. v knihovně, nebo on-line přes www.vecizpolicky.cz
Odpoledne pro děti od 8 do 12 let, zaměřené na nejrůznější pokusy a tvořivé hrátky, které dětem ukáží, že věda nemusí být žádná věda, a současně procvičí a rozšíří jejich slovní zásobu v angličtině i češtině.
Hravé dopoledne pro malé děti (od 2 do 5 let) a jejich dospěláky. Můžete se těšit na povídání o přírodě, o zvířatech a o rostlinách, ale také na čtení, hraní i tvoření. Hrát a povídat si budeme nejen česky, ale i anglicky. Každé úterý od 9.00 do 11.00 hodin.
Odpoledne pro děti od 8 do 12 let, zaměřené na nejrůznější pokusy a tvořivé hrátky, které dětem ukáží, že věda nemusí být žádná věda, a současně procvičí a rozšíří jejich slovní zásobu v angličtině i češtině.
Hravé dopoledne pro malé děti (od 2 do 5 let) a jejich dospěláky. Můžete se těšit na povídání o přírodě, o zvířatech a o rostlinách, ale také na čtení, hraní i tvoření. Hrát a povídat si budeme nejen česky, ale i anglicky.
čtvrtek 27.08.2020 - 18:00-20:00 h Půda Městské knihovny Polička
Při povídání o zemích blízkých i vzdálených si můžete procvičit poslech i konverzaci v AJ. Program je v angličtině, ale je vhodný i pro začátečníky. Vede Pavel Joneš.
Je mu čtyřicet a jeho syn je v pubertě. A on se z toho může zbláznit. Stalo se to prostě jednoho dne, kdy jeho dítě začalo práskat dveřmi, nosit špatné známky a odpovídat nanejvýš slovem: nepruď. Věda tvrdí, že jsou v tom děti nevinně, ale stejně — nic horšího než puberťáka digitálního věku pánbůh ještě nestvořil. Nutné je si ovšem přiznat, že pro stejného puberťáka není nic horšího než rodič. To bitevní pole je puberta a všichni jsou na pokraji zoufalství. V hlavní roli tu bojuje Lukáš Hejlík, kterému bylo čtyřicet.
Účinkují: Lukáš Hejlík a Pavla Dostálová (alternuje Věra Hollá)
JÉRÔME COLIN (nar. 1974) je belgický novinář a hudební kritik. Moderuje dvě televizní talk show a přispívá do filmové a kulturní rubriky magazínu Moustique. Je autorem dvou románů, Éviter les péages (Vyhnout se mýtnému, 2015) a Bitevní pole (2018).
Vstupenky k zakoupení od 24. 6. v knihovně, nebo on-line přeswww.vecizpolicky.cz
Si vis pacem para bellum (Chceš-li mír, připravuj válku), první na řadě jsou sousedé, potom galští vetřelci. Pak už zbývá jen přeměnit Středozemní moře v mare nostrum.
Přednáška dr. I. Fridrichové-Sýkorové se koná v úterý 21. 4. 2020 na „Půdě“ Městské knihovny v Poličce od 17:30 hod.
ZRUŠENO! Je mu čtyřicet a jeho syn je v pubertě. A on se z toho může zbláznit. Stalo se to prostě jednoho dne, kdy jeho dítě začalo práskat dveřmi, nosit špatné známky a odpovídat nanejvýš slovem: nepruď. Věda tvrdí, že jsou v tom děti nevinně, ale stejně - nic horšího než puberťáka digitálního věku pánbůh ještě nestvořil. Nutné je si ovšem přiznat, že pro stejného puberťáka není nic horšího než rodič. To bitevní pole je puberta a všichni jsou na pokraji zoufalství. V hlavní roli tu bojuje Lukáš Hejlík, kterému bylo čtyřicet.
ZRUŠENO! "Tím, že uplatníme všechny možné typy lidí, kteří budou dělat nejrůznější věci, vzniknou interakce, všechno dostane větší dynamiku a příběh se posune dopředu."Haruki Murakami Objevte inspiraci pro vaši tvorbu v dalšímkurzu tvůrčího psaní, který povede Alena Vorlíčková, copywriterka, autorka pohádek pro děti a lektorka storytellingových dílen.
Kdo z nás někdy nesnil o tom, že bude vládnout vlastní zemi? Tato nekorektní příručka by mohla sloužit jako vtipný návod, jak se stát diktátorem. Naučí vás všechna tajemství tohoto řemesla – jak se dostat na vrchol, jak se na něm udržet, a jak si svůj čas na výsluní pořádně užít. Inspiraci tu můžete najít od těch nejúspěšnějších vůdců, Kim Čong-ila, Muammara Kaddáfího nebo Nicolae Ceaușesca. Kniha novináře Mikala Hema skvěle kombinuje černý humor s politickým nadhledem a bude jistě živnou půdou pro interpretaci projektu LiStOVáNí.
Vznik každého raného státu doprovází násilí a krutost. Mýty Římanů jsou jich plné, ovšem i mezi Romulovými následníky se našli králové, kteří používali „mozek“.
Co všechno o nich víte? O čem tajně sní? Co je trápí?Objevte inspiraci pro vaši tvorbu v dalšímkurzu tvůrčího psaní, který povede Alena Vorlíčková, copywriterka, autorka pohádek pro děti a lektorka storytellingových dílen.
Na počátku každého velkého založení tradičně stojí dva bratři - plaváčci. Ne každé sirotky však odchová vlčice. Zpravidla však ten silnější zabije toho slabšího…
Není pravda, že chudoba cti netratí. Své o tom věděl Albrecht z Valdštejna. Tento nadaný, schopný a charismatický příslušník zchudlého panského rodu volil raději peníze a moc. Věděl, že i čest si lze koupit. Co si však nakonec nekoupil, byla věrnost nejbližších. A císař byl tak zoufale slabý a neschopný...
Objevte inspiraci pro vaši tvorbu v kurzu tvůrčího psaní pod vedením Aleny Vorlíčkové, copywriterky, autorky pohádek pro děti a lektorky storytellingových dílen.
Novou knížku knihovního nakladatelství od britské autorky Jenny Joseph představí její překladatel a redaktor Jan Edlman. Lepší dárek na Vánoce nenajdete!
Byl vnukem velkého císaře, narodil se po smrti svého otce a matku ztratil jako dvouleté batole. V dětství byl hříčkou mocenských her svých opatrovníků. Na prahu dospělosti předvedl svému okolí, co skrývá za jasnou usměvavou tváří. Jeho náhlá smrt byla považována za vraždu. Ovšem někdy se mýlí i očití svědkové...
Dámská jízda v Listování, dvě herečky a autorka na turné Losos v kaluži.Listování vyveze na turné Lososa v kaluži, ale i autorku Markétu Lukáškovu. Bude spoluúčinkovat v představení, podepisovat a prodávat knihy. Hrát s ní bude Věra Hollá a Pavla Dostálová, v alternaciBára Jánová.Předprodej vstupenek v knihovně.
Český král Václav IV. asi neměl mnoho přátel. O jednom však víme. Jejich cesty se však poměrně záhy rozešly, na vině byla moc. Když se nepohodne král se svým arcibiskupem, většinou padají hlavy, samozřejmě těch nevinných...
Pohádkové odpoledne s novou knihou spisovatelky a copywriterky Aleny Vorlíčkové nabídne malých knihomolům společné čtení méně známých pohádkových příběhů o vílách, zvířátkách a kouzlech, tvoření, pohádkové hry a úkoly.
Prokletím polské dynastie Piastovců byla její plodnost. V dobách kdy se moc a majetek převážně dědily, to nebyla zrovna velká výhra. A když se k závisti hordy bratranců přidal i český král, koledoval si Jindřich Vratislavský o násilnou smrt z rukou zlotřilého sluhy...
U příležitosti 25. výročí listopadu 1989 desítky známých osobností připravily mozaiku příběhů, emocí a vzpomínek na svá dětská léta v období socialismu. Vykreslují mimořádně plastický obraz doby, kterou zažila stále ještě naprostá většina z nás. Zavzpomínejte s nimi na dobu, která měla trvat na věčné časy. Pokud patříte také mezi děti socialismu, pak ve vás vtipné, dojemné, mrazivé a originální texty zaručeně vyvolají proud vašich vlastních vzpomínek, emocí a zážitků z té doby. Nebo jste se narodili až po sametové revoluci? Potom zůstanete v úžasu nad tím, v čem vaši rodiče museli každodenně žít a jak moc se tehdejší svět lišil od dnešního. Nechte se pobavit, dojmout a překvapit. Vstupné 50,- Kč/100,- Kč
Anglický král Jindřich II. Plantagenet byl neobyčejně charismatický muž. Není divu, že přitahoval přátele. Moc mu dovolovala je i patřičně odměňovat. Jeho přítel, kancléř a posléze arcibiskup Tomáš měl o přátelství poněkud jiné představy...
Za normálních okolností obvykle bratři spolupracují, někdy se mají i rádi. Dojde-li však k dělení moci, bývá všechno jinak. Před osudy tří synů knížete Boleslava II. blednou i řecké tragédie. Zvláště nejmladší z nich, Jaromír, si „bratrskou lásku“ užil v míře vrchovaté...
Objevte inspiraci pro vaši tvorbu v kurzu tvůrčího psaní pod vedením Aleny Vorlíčkové, copywriterky, autorky pohádek pro děti a lektorky storytellingových dílen.
Čtenářský klubík, hravé dopoledne mezi knihami, pohádkami a kouzelnými pohádkovými bytostmi, zahájíme v úterý 24. září 2019 v 9.30 hod. na půdě knihovny. S dětmi budeme číst, prohlížet obrázky, vyprávět, tancovat i tvořit. Na závěr vybereme a půjčíme knížky na doma, aby bylo stále co číst. Pro děti od 3 let.
Císař římského impéria byl nejmocnějším mužem světa. Bohem se však zpravidla stával až po své smrti. Gaius Caligula ovšem odmítal čekat. Jeho tělesná garda tuto netrpělivost vzala za svou...
Římská republika spěla mílovými kroky ke svému zániku. Ničena korupcí, klientelismem a mocichtivostí vojáků. Cestu nahoru si takto vyšlapal i Gaius Julius Caesar, schopný, charismatický vůdce. Z vrcholu ho srazila závist jeho méně úspěšných přátel...
pátek 30.08.2019 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Samozvaný učitel Zeki Müller je zpět. Silnější než dříve, plný odhodlání a touhy dostat ze svých studentů v čele s Chantal to nejlepší, co v nich ještě zbývá. Ale už toho v nich moc na vyždímání není. Uspěje při záchraně školy a jejích chovanců? Komedie / Německo / 2017 / 120 min.
pátek 16.08.2019 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Česká komedie je příběhem učitelky v důchodu, která celý život učila žáky, že základem všeho je slušnost a násilí nic neřeší. Jenže zjistí, že přesně na to gauneři spoléhají. „Učitelky v důchodu přece nestřílejí lidi,“ říká darebák. „Právě. Ale teď už si tím nikdy nebude jistý,“ odpoví mu paní, než odjistí zbraň. Komedie / Drama / Česko / 2019 / 95 min.
sobota 10.08.2019 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Rebelský králíček Petr žije veselý bezstarostný život spolu s ostatními zvířátky na farmě. Nový majitel statku se však o svůj životní prostor dělit nemíní – a už vůbec ne se zvířaty. A tak začíná bizarní válka o teritorium – mezi ním a obyvateli zahrady. Rodinný / Animovaný / Komedie / Dobrodružný / Fantasy / USA / Austrálie / 2018 / 95 min.
pátek 2.08.2019 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Věra prožila s Jindřichem báječný život a je rozhodnutá splnit jeho poslední přání – zaběhnout maraton! Emancipovaná matka tří dcer v tom nevidí žádný problém. Rozdělí trasu na čtyři díly a 42 km zdolají jako rodinná štafeta. Dcery se ovšem do běhání nehrnou. Svérázná maminka musí napnout všechny síly, aby rodinnou štafetu přivedla přes řadu překážek a komediálních komplikací na start maratonu. Stejně jako v životě je důležité vydržet a nevzdávat se… Komedie / Česko, 2019, 93 min.
Hudba, divadlo, výtvarné díly i krátkodobé výstavy, domácí kuchyně servírovaná na porcelánu v unikátní lokalitě mezi středověkými hradbami a rybníkem. Ti, kteří u nás už byli, vědí, a ti, kdo nebyli, to můžou letos napravit. Těšte se na kapely Kapitán Demo, Kittchen & Aid Kid, italské duo Ilaria Graziano & Francesco Forni, čerství držitelé Ceny Anděl Floex & Tom Hodge a jiné… Pořádáwww.colourmeeting.cz
sobota 20.07.2019 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Lichožrouti jsou malí tvorové, kteří žijí s námi lidmi a mohou za to, že lidstvu z každého páru ponožek vždy zůstane jen jedna – lichá. Ponožkami se totiž živí! Osudy hlavních protagonistů lichožroutů a jejich největšího protihráče, podivínského a opuštěného profesora, spojuje příběh hlavního hrdiny, malého lichožrouta Hihlíka, na kterého čekají ve filmu velká dobrodružství. Animovaný / Rodinný / Česko / Slovensko / Chorvatsko, 2016, 83 min.
pátek 19.07.2019 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Na královském dvoře nešťastné a slabé britské panovnice Anny Stuartovny dochází ke každodennímu boji o její vrtkavou přízeň. Usilují o ni nejen ministři a vojevůdci, ale především její dvě společnice, Lady Sarah a komorná Abigail. Tyto dvě dámy se v dramatu plném černého humoru nezastaví před ničím. Drama / Komedie / Historický / Životopisný / Irsko / Velká Británie / USA / 2018 / 119 min.
středa 3.07.2019 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Nejužvaněnější a nejvtipnější superhrdina všech dob, opět brutálně zamává svými protivníky. Vrací se, aby s pomocí svých schopností opět zachraňoval celý svět. Třeba před děsivě nebezpečným lepkem v potravinách. Deadpool je zkrátka chlapík mnoha tváří, byť ta jeho pravá, ukrytá pod maskou, je pěkně hnusná. Ale za to nemůže. Což ovšem neplatí o jeho hodně černém smyslu pro humor a netradičním přístupu k superhrdinským pravidlům fair play. Akční / Komedie / Dobrodružný / Sci-Fi / USA, 2018, 119 min.
Víra v jediného Boha dokáže proti sobě poštvat nejenom jinověrce, ale někdy i souvěrce. Někdy nezastaví náboženské třeštění ani hlas rozumu, natož pak svatba.
Když se z malé obchodní stanice na solné stezce stal světovládnýŘím, museli vládci v zájmu jeho zachování nabídnout i sami sebe. Bohatý Egypt za takovýto „obchod“ nepochybně stál.
Nástup novověku přinesl kromě objevení Ameriky i hluboké společenské otřesy. Relativisace hodnot zasáhla naplno i sňatky korunovaných hlav. V Čechách se tak můžeme pyšnit urozeným „sňatkovým podvodníkem“.
Svitavská rodačka žijící v Itálii povypráví, jak překonala zákeřnou nemoc i o životě v cizí zemi. Pořádají knihovny Oldřiš, Borová, Sádek, Kamenec a Městská knihovna Polička.
Být úspěšným vládcem znamenalo vždy sloužit, a to nejenom sobě a rodině, ale hlavně státu. Výběr partnerek Karla IV. o tom vypovídá mnohé. Těžko říci, zda bychom s ním měnili.
Přemyslovský stát na vrcholu své moci nebyl místem pro klidný rodinnýživot svých vládců. Za místo nahoře se tvrdě platilo a peníze nebyly až na prvním místě.
Novelu o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy, odehraje oblíbené trio Pavel Oubram, Tomáš Drápela a Alan Novotný.
Královny vdovy neměly na růžích ustláno. Jejich role byla přesně daná. Některé se vzepřely svému osudu, riskovaly mnohé. Ale staly se nezapomenutelnými.
Měla se stát nevěstou římského krále, potom nevěstou římského císaře. Poprvé byla odmítnuta, podruhé odmítla sama. Nakonec se stala jeptiškou a po staletích světicí.
Mladý programátor Filip si užívá všeho, co dnešní svět nabízí dobře placeným profesionálům: cestování, drogy, sex bez závazků. Vydělávat na pohodlný život vývojem návykových her a těžbou osobních dat možná není dvakrát morální, ale když to nebude dělat on, bude to přeci dělat někdo jiný, ne? Jakmile se vynalézavému pragmatikovi naskytne během vrcholící uprchlické krize historická příležitost vytřískat na lidském neštěstí tolik, že už nikdy nebude muset vstávat do práce, neváhá propůjčit svůj cynismus dobré věci. Před čtenáři se otevře nepříjemná otázka: sledují nechutné vykořisťování, anebo efektivní záchrannou misi? Publicista a komentátor Michal Kašpárek se ve své ajťácké grotesce strefuje do současných kultů efektivity, kreativity nebo flexibility a předkládá mrazivý i krutě vtipný pohled na generaci Y. Za účasti Michala Kašpárka.
Rodinné trampoty prvních Přemyslovců představují kulisu počátků českého státu. Nejvíce vražd mají na svědomí lidé v příbuzenském poměru, ani v tom se doba zase tolik nemění.
Oslavte s námi 170. výročí založení knihovny koncertem Nerez & Lucia.Předprodej lístků v Divadelním klubu a v dočasné pobočce v knihovně v Tyršově ulici.
Druhá pražská defenestrace, ve skutečnosti již třetí v pořadí, rozpoutala hrůzy třicetileté války. Její organizátoři hájili svá práva. Nepostřehli však, že evropské mocnosti čekají pouze na záminku. Češi sehráli roli mouřenínů a pak byli ponecháni svému osudu.
Doppler, hlavní hrdina knihy, spadne v lese z kola a začne přemýšlet o svém životě, který mu připadá moc "pilný". Svou hlubokou osobní krizi řeší tím, že opustí ženu a děti a přestěhuje se do lesa. Společnost mu dělá losí mládě, jehož matku zastřelil kvůli masu. Jeho pobyt v lese postupně narušují další postavy, které Dopplerovi brání v přechodu z aktivity do pasivity. Všechno je tak norské a Doppler už nechce být pilný! Tato akční groteska patří k nejoblíbenějším titulům seriálu LiStOVáNí.
Před sto lety se rozešly dějiny českých zemí a rodiny Habsburků. Původně nevýznamný rod švábských hrabat o vládu v Čechách usiloval několikrát. Trpělivost se jim vyplatila v r. 1526, kdy si je Čechové dobrovolně zvolili. A brzy toho měli hořce litovat…
Defenestrace nebyla ve středověku typicky českým způsobem mocenského boje. Tato zdánlivě živelná událost však na počátku 15. století odstartovala v Čechách léta trvající náboženskou válku.
Generace Čechů krok za krokem budovali po staletí svůj stát. Karel IV. jejich úsilí korunoval prosazením Českého království do pozice středověké evropské velmoci.
Světská sláva polní tráva. Rytířský sen Přemysla Otakara II. skončil neslavně v krvavé lázni poslední bitvy. Jím založená města mu však zajistila trvalou přítomnost v paměti obyvatel Čech. Tomu se říká nesmrtelnost.
Existující a fungující stát potřebuje mezinárodní uznání. Toho lze dosáhnout diplomatickou obratností a umanutým hájením vlastních zájmů. Král Přemysl Otakar I. šel tvrdě za svým cílem.
Ve 2. pol. 12. stol. stál český stát na další ze svých existenčních křižovatek. Tentokrát čelil usilovné snaze velkého štaufského císaře Fridricha I. Jako mnohokrát předtím i potom, i tuto krizovou situaci naši předkové zvládli.
pátek 31.08.2018 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Kultovní klasika bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli.Jeff "Dude" Lebowski miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání. Jeff musí se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter nerozhodl shrábnout prachy na výkupné. Komedie/Krimi/USA/Velká Británie/1998/117 min.
pondělí 27.08.2018 - 18:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
ZRUŠENO!Odvěké, věčné, nevyčerpatelné a znovu překvapující téma. Kolik autorů je už zpracovalo a na kolikero způsobů! Kdo se přijdete pobavit u několika humorných scének na toto téma, můžete v některé z nich najít sami sebe. Účinkuje Divadelní škola při Divadelním spolku Tyl Polička.
úterý 21.08.2018 - 14:00 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Ozdobte si látkové prostírání různými tiskátky. Pod vašima rukama začnou růst hrady a zámky, rozkvetlé louky nebo pomocí štětců popustíte uzdu vaší fantazii.
sobota 11.08.2018 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
V utajované americké vládní laboratoři probíhají experimenty s podivuhodným obojživelným monstrem nalezeným v Amazonii. S uvězněným stvořením se náhodou střetne němá uklízečka Elisa, která s ním dokáže komunikovat beze slov, stačí jim gesta a emoce. Příběh o lásce a svobodě, zasazený do Ameriky šedesátých let, odehrávající se na pozadí studené války, získal ze třinácti nominací čtyři Oscary. Drama/Fantasy/Romantický/Thriller/Horor/USA/2017/123 min.
pátek 10.08.2018 - 18:00 AV sál Centra Bohuslava Martinů
Cestovatel Marek Janák bude vyprávět o přívětivé, ale i odvrácené tváři Indie – o druhé nejlidnatější zemi světa. Na motorce projedeme Himaláje na severu. Vlakem v nejhorší třídě navštívíme pouště, džungle, plaze, posvátna místa, staré chrámy, ale hlavně nejznámější města. Ve starobylém Váránasí, kde protéká řeka Ganga, se spolu s ním zúčastníme obřadu spalovaní zesnulých. Dozvíte se něco o místní kuchyni, čím vším se lidé živí, o stylu a ceně života. Těšit se můžete na fotografie i krátká videa.
středa 8.08.2018 - 20:00 AV sál Centra Bohuslava Martinů
ZMĚNA! Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ PROMÍTÁME VENKU V ATRIU MUZEA OD 21.00 HOD.
Dramatický příběh, věnovaný osudům velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí, Jana Masaryka, se vrací do doby těsně před druhou světovou válkou a odkrývá mnohá tajemství jeho života. Životopisné drama režiséra Julia Ševčíka v čele s Karlem Rodenem obdrželo dvanáct sošek Českého lva. Součástí projekce je i prohlídky výstavy Polička v osmičkách, mapující posledních 100 let.Životopisný/Drama/Historický/Česko/Slovensko/2016/113 min.
neděle 5.08.2018 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Písničkové vyprávění pana mlynáře a paní mlynářky o jednom pohádkovém dění blízko jejich mlýna. Účinkuje divadlo Kůzle a koná se v rámci akce „Ozvěny festivalů České inspirace – Kutnohorské léto na Svojanově a v Poličce.
středa 1.08.2018 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Režisér Christopher Nolan zaplul do vod skutečných událostí a zakotvil u francouzského Dunkerku, kde na jaře 1940 čekalo na evakuaci téměř 400 000 britských, francouzských a belgických vojáků. Strhující podívaná jde v mnohém proti pravidlům dnešních válečných filmů. Ne náhodou získal Dunkerk osm nominací na Oscara. Akční/Drama/Historický/Válečný/Velká Británie/Nizozemí/Francie/USA/2017/106 min.
úterý 24.07.2018 - 14:00 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Zavítejte na výstavu Království panenek a vyrobte si LÁTKOVOU PANENKU, se kterou můžete večer usínat nebo ji použít jako polštářek. K hraní si vytvoříte také drobné panenky ze dřeva, papíru či polystyrenu. Cena zahrnuje výtvarné pomůcky, materiály i návštěvu výstavy. www.letopolicka.cz
neděle 22.07.2018 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Pohádek je velká spousta, a když lidé přišli na to, že je mohou zapisovat, vznikly pohádkové knížky. A ty máme všichni moc rádi, že ano? Jednu takovou pohádku v knížce pro Vás dneska mám, nemusí se číst, bude trochu vyprávěná, trochu hraná loutkami, trochu kouzelná a i tak bude celá v knížce. Nevěříte? Tak dávejte pozor. Účinkuje Dřevěné divadlo Honzy Hrubce. www.letopolicka.cz
sobota 21.07.2018 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Utrpení největší smolařky v dějinách dosud neskončilo. Bridget Jonesová je stále bez chlapa. Jak název třetího dílu slavné série napovídá, tím hlavním malérem bude tentokrát neplánované těhotenství. Taková věc dokáže vykolejit i životem otřískanou Bridget, zvlášť když naprosto netuší, s kým počala. Komedie/Romantický/ Velká Británie/Francie/Irsko/USA/2016/118 min.
středa 18.07.2018 - 18:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
„Sázím se o cokoliv proti komukoliv,že vykonám cestu kolem světa za osmdesát dní nebo méně, a to za 80 minutdivadelního času. Přijímáte?"Kdo se bojí, nesmí do světa. Poznejte s námi nejrůznější kouty naší planety Země. Přičichněte si k vůni Itálie, nebo vychutnejte kousek Číny. Ale pozor, času není nazbyt! Účinkuje divadlo Hysterie volně na motivy knihy Julese Verna. S OHLEDEM NA POČASÍ SE AKCE KONÁ V PŘEDNÁŠKOVÉM SÁLE MUZEA
Rodinný festival nabídne hudební lahůdky z deseti zemí světa, od punku po lidovky, nic ovšem tak, jak tradičně znáte! Nebudou chybět ani české stálice: Sto Zvířat, Circus Brothers, Oswaldovi. Divadla 100opic a Toy Machine, hudební stan s písničkáři, výtvarná scéna, domácí kuchyně, dětský koutek.Pořádá www.colourmeeting.cz
středa 4.07.2018 - 20:00 AV sál Centra Bohuslava Martinů
Její morální principy byly zakořeněny tak silně, že se často ve svých rozhodnutích řídila více svým svědomím než srdcem, a to i za cenu ohrožení vlastní rodiny a sebe sama. Celovečerní životopisný film vypráví životní příběh JUDr. Milady Horákové od jejího mládí až po proces završený justiční vraždou. Životopisný/Drama/Historický/Česko/2017/130 min. www.letopolicka.cz
úterý 3.07.2018 - 14:00 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Nechte rozehrát barevné střepy, sklíčka a korálky a přijďte si na výstavu Radka Pilaře vyrobit barevný krasohled, ve kterém se vám při pohledu proti světlu roztančí neopakovatelné obrazce. Dílna pro děti od 6 let. Cena zahrnuje výtvarné pomůcky, materiály i návštěvu výstavy Známé i neznámé podoby Radka Pilaře. www.letopolicka.cz
neděle 1.07.2018 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Známá pohádka v netradičním provedení. Princ a jeho kamarádi jdou cestou – necestou, polem, loukou, pasekou, přes bílé skály. Vysvobodí princeznu z tajemného hradu za řekou? Účinkuje divadlo JOJO. www.letopolicka.cz
pátek 29.06.2018 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Veselý výlet do říše mrtvých, hodování na hrobech, selfíčka s lebkami, ale i rodinné poselství nabídne animovaný, Oscarem oceněný, hit od Pixaru, který vám ukáže, že v Mexiku umí oslavovat i smrt. Letní kino startuje a s ním i osmý ročník multižánrového festivalu Poličské kulturní léto … více na www.letopolicka.cz.
V dalším kurzu tvůrčího psaní pod vedením spisovatelky a copywriterky Aleny Vorlíčkové prozkoumáme slovo „cesta“. Jaké představy v nás vyvolává? Cesta jako téma a kompoziční princip. Postava poutníka. Cesta, na jejímž konci budeme jiní než na začátku.
pátek 22.06.2018 - 19:00 Kostnice na hřbitově sv. Michala
Václav Grubhoffer, „mladá puška“ mezi českými historiky a poličský rodák a patriot, se ve své nové knize věnuje fenoménu strachu pohřbení zaživa, jehož možnost děsila naše předky ještě v první půli minulého století (a některé jedince možná děsí dosud). Program hudebně doplní Pavla Boučková a Jiří Michálek.
Evropa se chystá do války, souboj mocností je na spadnutí. V českém království zvedá hlavu hydra náboženské nesnášenlivosti. Dobrá záminka pro průzkum bojem…
Země rozvrácená léty válek, hladu a náboženské nesnášenlivosti. Unavená nepřízní osudu. Jedinou cestou k nápravě je návrat k tradičnímu způsobu správy. Ti, co nechtějí pochopit, musí z kola ven …
sobota 2.06.2018 - 19:00 - 23.00 Městská knihovna Polička
Zveme vás na tradiční posezení u knihovny pro malé i velké poutníky s dobrou hudbou, občerstvením, chvilkami poezie a labyrintem strašidelných pohádek ve sklepení knihovny.
Špatné počasí, neúroda, hlad, mor, války, hospodářská krize a nové myšlenky. Chyby elit a znejistění tradičních hodnot, to stálo na začátku obrody víry. Velké ideály však časem ustoupily násilí a lidské hrabivosti…
Střídání elit nebylo ve středověku bez nebezpečí. V českém království bylo první střídání královské dynastie více než úspěšné. Hrabata z Lucemburku se ukázala být dobrou volbou.
I vy buďte u toho! LiStOVáNí představí knihu J. Kosińského, kouzelně jednoduchou a strhujícím způsobem podanou alegorii naší společnosti. V podání Tomáše Drápely, Věry Hollé a Pavla Oubrama.
Máte-li šikovné poddané, úrodnou a bohatou zemi, navíc sedíte na hoře stříbra, nezbývá vám než chtít ještě víc. Přemyslovci nechtěli málo, chtěli královský titul a nakonec se jim to podařilo, ale trvalo to dlouho.
Pokud něco funguje, vždy se najdou jedinci, kteří hledají cestu jak to rozbít. Pokud jsou domácí, většinou stačí sekera. Ovšem na ty zahraniční se musí jít s důvtipem…Vstupné zdarma
LiStOVáNí přináší formou scénického čtení na jeviště fenomén známý jako fake news. Média, politici, sociální sítě – ze všech těchto zdrojů se na nás neustále valí dohady o tom, kdo, jak a proč se nás snaží dezinformovat. Co ale často opakovaná spojení fake news, dezinformace a alternativní fakta zahrnují? Kdo a proč je vypouští? A co je hlavní, jak se proti nim můžeme bránit? Účinkují Alan Novotný a Jiří Ressler. VYPRODÁNO
Český písničkář, básník, textař, překladatel, spisovatel a autor četných rozhlasových a televizních pořadů vám bude hrát, vyprávět a číst ze svých knih pro děti. Srdečně zveme všechny příznivce moudré poezie i sžíravého humoru…
Další setkání a poslechová diskotéka s předním českým kulturním publicistou a kritikem Janem Rejžkem, v níž vám s originálním komentářem pustí hudbu, kterou opravdu nikde jinde neuslyšíte.
Historie rodiny knížete Bořivoje mohla skončit s jeho smrtí. Nestalo se. Jeho potomci byli výjimeční, obratní, lstiví a nemilosrdní. Proto byli i úspěšní. Vstupné zdarma
Ve středu 7. března odhalíme v knihovně portrét T. G. Masaryka. Dřevoryt malíře Maxe Švabinského představíme u příležitosti narozenin prvního československého prezidenta.
Vznikající státy potřebují mnoho služebníků. V raném středověku mocní tehdejšího světa nepohrdli ani náboženstvím. Ježíš Kristus by se asi divil, kterak lze využít lásky k bližnímu…
Odejít nebo zůstat. Kdo to z nás ve vztahu neřešil?Román francouzské autorky v podobě scénického čtení představí na jevišti Divadelního klubu Věra Hollá a Zdeněk Černín.
Doporučujeme předprodej vstupenek v knihovně. VYPRODÁNO
Pokud se chcete mocensky prosadit, musíte si opatřit mocného ochránce a pána. Pak už stačí jenom sloužit. Když váš ochránce zeslábne, nic vám nebrání v založení vlastního státu.
V hravém workshopu pro děti z 1. stupně ZŠ nebude nouze o ledové pohádky, kreativní tvoření a zábavné úkoly. Karnevaly jsou v plném proudu – kostým tedy vítán! Vstupné zdarma
Mocní a zarputilí sousedé donutí i holubičí povahy k akci. Pokud na vás z jedné strany tlačí Frankové a z druhé Avaři, jedinou obranou je vytvořit si vlastní stát. Jinak si koledujete o nebytí.
Příležitost začít se dívat na svět jinýma očima, začít s tvůrčím psaním, začít psát povídky či básně... Kurzem určeným pro všechny nadšené pisálky provede Alena Vorlíčková, copywriterka, autorka pohádek pro děti a lektorka storytellingových dílen.
Pro získání země zaslíbené je důležité správně načasovat své kroky. Praotec Čech nespěchal, zařadil se až na konec fronty nájezdníků z Východu a vyplatilo se. Přivedl své bližní na horu Říp…
Fredrik Backman (autor knihy Muž jménem Ove, švédský sloupkař a blogger) vtipně stírá všechny úzkosti a nedostatky rodičů jednadvacátého století v půvabné knize plné upřímných obav a nepodmíněných vyznání lásky, která zasáhne srdce všech rodičů, a to dokonce i těch budoucích, potencionálních. Poprvé bude v LiStOVáNí účinkovat jen jeden herec; Lukáš Hejlík je stejného věku jako Fredrik Backman a má stejně starého syna.VYPRODÁNO
Knihovna vyhlašuje soutěž o nejoriginálnější fotografii s oblíbenou knihou! Zašlete fotografii vaší top knihy do 15. prosince 2017 na email kasparova@knihovna.policka.org. Na výherce čeká překvapení. Kreativitě se meze nekladou…
Vyrobte si v tvořivé dílně vlastní placky - a budete mít originální dárky pod stromeček. Motiv si můžete u nás namalovat nebo donést svůj vlastní z domova v papírové podobě (průměr kolečka 44 mm).
Jste-li synem uchvatitele trůnu, nezbývá vám než odlákat pozornost. Má-li váš soused vážné problémy a šíleného krále, je nejlepší jej vojensky napadnout. Máte-li silné vojsko a vojáckou duši, úspěch je váš.
sobota 9.12.2017 - 15.00 - 19.00 hod. Městská knihovna Polička
Pojďme si vytvořit fotografii tak trochu jinak a udělejme z ní umělecké dílo! Nejste zastánci Photoshopu a další moderní techniky, nebo je vám bližší doba analogu? Nabízí se vám jedinečná příležitost vyzkoušet si fotografickou techniku kyanotypii, jejíž ukázkyautorka vystavuje v prostorách knihovny. Kurz je určen pro všechny kreativce, co mají chuť si hrát, zaregistrujte se do 19. listopadu na emailu simona.tumova@hotmail.com a obratem vám přijdou bližší informace.
sobota 9.12.2017 - 9.00 - 12.00 hod. Městská knihovna Polička
Dostali jste k narozeninám fotoaparát? Nevíte, jak s ním zacházet? Rádi byste se naučili správně fotit? V tom případě pro vás máme příležitost načerpat informace v kurzu Zasvěcení do světa fotografie. Půjde o představení toho, jak váš foťáček funguje a na jakých parametrech závisí to, abychom dosáhli správně naexponované fotografie. Po teoretické části vás v té praktické čeká focení s modelkou. Kurz je určen zejména pro začátečníky. V případě zájmu je nutné se registrovat do 19. listopadu na emailu simona.tumova@hotmail.com, odkud vám obratem přijdou bližší informace.
LiStOVáNí slaví patnáctileté výročí na svých deseti nejvěrnějších scénách, mezi nimiž nebude chybět Polička! V kompovaném večeru v režii Alana Novotného a Lukáše Hejlíka a dalších herců projektu LiStOVáNí nebude chybět kvíz, písně ani soutěže, a přesto se nejedná o politickou či reklamní akci. Prosincové LiStOVáNí odehraje nejlepší možná parta - Alan Novotný, Lukáš Hejlík, Věra Hollá, Pavel Oubram a Tomáš Drápela. Vstupné 50 Kč/ 100 Kč. Předprodej vstupenek v knihovně.
Chybami se člověk učí. Když nelze anglické lučištníky porazit z koňského hřbetu, dostaneme je na zemi. Francouzský rytíř má svou čest a Francie je bohatá země, může platit výkupné i za krále.
Ani v listopadu LiStOVáNí nevynechá Poličku. Tentokrát na jevišti Divadelního klubu rozehraje romanci digitálního věku. V nejnovějším příběhu, který se točí kolem studentky Věry a amatérského fotografa Matěje, se Miloš Urban vydává do světa fotografie, PR a ženského přemýšlení. Podaří se Matějovi prorazit do světa fotografů? Odpověď vám nabídne LiStOVáNí. Předprodej vstupenek v knihovně. Účinkují Petra Bučková, Lukáš Král a Miloš Urban.
sobota 18.11.2017 - 18:00 Vestibul Městské knihovny Polička
Fotografka Simona Tumová připravila neotřelou výstavu svých fotografií, zahrnujících celé spektrum její umělecké tvorby. Forma výstavy bude však neotřelá. Uvidíte klasické portréty krásných tváří tak typických pro většinu výstav a zároveň budeme sledovat proměnu autorčiny tvorby, která má diváka provokovat. Originalitu podpořila speciální fotografickou technikou, a to kyanotypií.
Když má jeden trůn dva nápadníky, nevěstí to nikdy nic dobrého. Když jde navíc o Francii, umírají v bitvách korunované hlavy, pohříchu cizí. Jan Lucemburský Francii miloval, osud si vybral sám…
Francouzský král Filip Sličný byl nejmocnějším monarchou v Evropě, před jeho rytířskými válečníky se třásl svět. Vlámští tkalci a řezníci však tento převládající názor nesdíleli. Bitva zlatých ostruh jim dala za pravdu.
Duchařské odpoledne v knihovně pro všechny strašpytlíky z 1. stupně ZŠ. V hravém workshopu nebude nouze o hrůzostrašné pohádky, tvoření a úkoly u ježibaby.
Na den sv. Rufa 1278 začala mít Evropa, a nejenom ta střední, problém s Habsburky. Stačilo pár hodin naplněných krví a léta budovaná říše vzala za své.
V pol. 13. století už Evropané zapomněli na ničivost vpádů východních nájezdníků. A tu ejhle, Tataři. Sílu drsných nájezdníků na malých koních podcenil císař i papež. Postižení ať se brání sami, každý jak umí…
Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrací do Poličky, aby s projektem LiStOVáNí představil svou novou knihu Opravář osudů. Uvidíte také divadelní představení z knihy Co jsem to proboha udělal? Nebude chybět diskuze s Robertem Fulghumem, autogramiáda a prodej knih. V hlavních rolích Věra Hollá a Alan Novotný (alt. Jiří Ressler).Doporučujeme předprodej vstupenek v knihovně. VYPRODÁNO
Neděle 27. července 1214 vstoupila do francouzských dějin jako den bitvy, přestože každý správný křesťan tento den světí a hlavně neválčí. I nejkřesťanštější panovníci středověké Evropy se řídili pravidly, která měla svoje výjimky.
Byl počátek července 1187, vedro k zalknutí. Na vojsko rozhádaných křižáků čekal na břehu Genezaretského jezera sultán Saladin, věděl, že křižákům schází voda …
pátek 1.09.2017 - 20:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
„Esenbáci nemají pro svobodu zrovna pochopení.“ Syrový film podle kultovního románu Jana Pelce přesvědčivě a autenticky zobrazuje bezcílný život mladých lidí na okraji společnosti v době tuhé normalizace. ČR 2007, 84 minut. Drama/Česko 2007, 84 min. Promítáme v atriu muzea.
středa 30.08.2017 - 20:00 AV sál Centra Bohuslava Martinů
Requiem za sen – aneb cesta do hlubin narkomanovy duše. Strhující film o drogové a televizní závislosti vás dostane úžasnými hereckými výkony, fantastickou kamerou a hudbou, která vám nezmizí z hlavy celé dlouhé týdny. Drama/ USA 2000, 102 min. Promítáme v hudebním sále.
úterý 29.08.2017 - 14:00 - 16:00 Centrum Bohuslava Martinů
Pomocí písku, kamenů, hlíny a rostlin vytvoříme malý skleník, který zpestří váš dům. Pokud máte oblíbenou sklenici, neváhejte si ji přinést a naplnit. Sklenice budou k dostání i na dílně.
3. ročník celodenního historického festivalu, při kterém v parku vyroste středověké ležení, kde se setkají skupiny živé historie z několika zemí. Program: 10.30 hod. – slavnostní průvod náměstím, 12.00 hod. – souboje dvojic, 14.00 hod. – ukázky bojových her, 15.00 a 18.00 hod. – dobová hudba z Polska JAR, 17.00 hod. – závěrečná bitva – 19.00 hod. – uzavření táboru pro veřejnost. Těšit se můžete na ochutnávku středověkých pokrmů, dobové tržiště a řemesla. Pořádá spolek Aldeigjuborg z. s.Vstup zdarma, koná se za každého počasí.
středa 23.08.2017 - 20:00 AV sál Centra Bohuslava Martinů
Na stříbrná plátna se vrací oblíbená zapomnětlivá rybka Dory, která si z ničeho nic vzpomene, že kdysi a kdesi ztratila své rodiče. Společně s Marlinem a Nemem, kamarády z korálového útesu, se vydá na strhující dobrodružství napříč oceánem, aby našla své rodiče.
Animovaný/ Komedie/ Rodinný, USA 2016, 103 min. Promítáme v hudebním sále.
úterý 22.08.2017 - 14:00 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Na trzích se dříve prodávalo vše, co lidé vyrobili či vypěstovali. Přijďte si vyřezat kvedlačku z kmene stromku nebo vyrobit voňavé mýdélko s bylinkami a levandulí. Kdo bude chtít, může si poté zahrát na obchod a zkusit si, jak se dříve takovéto zboží prodávalo. K tomu vám poslouží trh ve výstavě Koloniál Karla Baizy.
neděle 13.08.2017 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Podaří se zachránit pohádkový svět, který chce ovládnout zlý černokněžník Kazisvět? S dětmi se pokusíme rozplést zamotanou pohádku a připomeneme si děj klasických pohádek, jako jsou Tři prasátka, Červená karkulka, Slepička a kohoutek.
pátek 11.08.2017 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
V jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob je sice možné cokoliv, ale tenhle akční trhák je mnohem více než průlety aut mezi mrakodrapy. Dieselova parta rozhodně nepojede na neutrál.Akční/ Dobdrodružný/Thriller, USA, Francie, VB, Samoa 2017, 136 min. Promítáme v atriu muzea.
sobota 5.08.2017 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Dokonalá filmová adaptace dětské klasiky Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti, vychovaném vlčí smečkou v džungli, je perfektní podívanou pro celou rodinu.
sobota 22.07.2017 - 18:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Přijďte příjemně posedět a poslechnout si známé popové písně českého éteru. V akustickém podání zazní písně od Tomáše Kluse, skupin Jelen, Chinaski a mnoha dalších.
středa 19.07.2017 - 21:30 Centrum Bohuslava Martinů
Protože nám ve středu 12. 7. nepřálo počasí a promítali jsme skvělou fantasy podívanou Tima Burtona Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiv sále a ne pod širým nebem, promítání bychom rádi zopakovali ve středu 19. 7. ve 21.30 hodinv atriu Centra B. Martinů.
Společné čtení, povídání, naladění s pohádkovou hudbou, malování nebo tvůrčí psaní. To vše a ještě více ve čtenářské dílně, kterou povede autorka knih pro děti Alena Vorlíčková. Pohádková dílna se bude konat v městském parku (mezi gymnáziem a restaurací Přístav), v případě nepříznivého počasí v knihovně.
úterý 18.07.2017 - 14:00 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Na výstavě Koloniál K. Baizy sestaneme na chvilku obchodníkem: navrhneme a vytvoříme barevné obaly na zboží a naučíme se je ozdobně zabalit. Vymyslíme reklamní slogany a namalujeme reklamy, díky kterým o nás bude vědět celé město.
Festival pro celou rodinu, na který vyrazíte objevit nové muzikanty, s chutí si poslechnout své oblíbence a užít přátelskou atmosféru. Vystoupí například hudebníci z Austrálie, Ameriky, Tunisu, Holandska i české legendy Vladimír 518 či První hoře. Chybět nebudou ani divadla, bubnování, dobrá kuchyně a nové zážitky!
středa 12.07.2017 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Nejnovější fantasy podívaná filmového mága Tima Burtona odhaluje tajemství jiných světů a doby, zvláště pak opuštěného sirotčince pro podivné děti. Jake v tomto kouzelném místě objevuje svoji vlastní “podivnost” a zjišťuje, že on jediný může zachránit své nové přátele.
Sněžítka –mohou mít mnoho podob, nejen tu vánoční. Může to být i podmořský svět s mušlemi. Lego postavičky a spousta dalších “pokladů“ z Kinder vajíček se dají použít na výrobu originálních sněžítek. Přijďte si to k nám zkusit.
neděle 9.07.2017 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Barevná pohádka o nezbedných kůzlátkách, starostlivé mamince a hloupém vlkovi, který se pro svoji večeři stane strýčkem, pirátem a nakonec i uklízečkou. Kůzlátka jej ale prokouknou a i tentokrát všechno dobře dopadne. Třeba i vámi namalovaný vlk rozšíří naši galerii.
pátek 30.06.2017 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Sedmý ročník multižánrového letního festivalu Poličské kulturní léto se vrací a s ním i tradiční letní kino na zahradě Centra Bohuslava Martinů! V jedinečném muzikálu, který získal 6 Oscarů, se rozvíjí příběh plný velkolepých tanečních čísel, skvělých písní a vášnivých citů. Více na www.letopolicka.cz
Závěrečným workshopem z třídílného cyklu Jak se píše povídka provede Alena Vorlíčková, copywriterka, autorka pohádek pro děti a lektorka storytellingových dílen.
Nejdelší den roku 1621 byl vskutku dlouhý, v Praze začal už před rozedněním. Pro 27 mužů to byl den poslední. Kat Jan Mydlář v něm prokázal obrovskou profesionalitu. Co však předcházelo tomuto barbarskému krvavému divadlu? To vše a ještě více v přednášce dr. I. Fridrichové-Sýkorové.
Těšte se na rozpálený humor a červen! LiStOVáNí přiváží do Poličky autora kultovního Mládí v hajzlu C. D. Payna. V akci uvidíte hned několik jeho knih (Mládí v hajzlu, Neviditelný, Nestydaté plavky či jeho poslední vydanou knihu Zázrak v plechovce). Účinkují Věra Hollá, Jiří Ressler a C. D. Payne. Předprodej lístků v knihovně. Vstupné 50,-/ 100,-
Někteří ho považovali za sovu, jiní za sochu, každopádně tento nemrkající král svým chováním děsil okolí. Byl introvertní, chladný a zádumčivý. Byl také inteligentní a velmi schopný. Kdo byl člověk, který donutil Francouze k „velikosti“? To prozradí přednáška dr. I. Fridrichové-Sýkorové.
Tak jako každý rok, nezapomeňte se ani letos zastavit v knihovně, kde pro vás bude připraveno občerstvení s posezením a poslechem hudby Pavly Boučkové a Jiřího Michálka. Během putování si můžete také prohlédnout výstavu fotografií Radima Hromádka, kterou zahájíme vernisáží v 19.30 hod.
Vznikly jako elitní bratrstvo ve zbrani, které mělo ochránit nejen víru, ale i nově získaná území v Zámoří. Časem se z nich stali i nepřehlédnutelní hospodáři a finančníci. Byli mocní a bohatí. Možná až moc. Jejich osud byl zpečetěn v pátek třináctého…
Inspiraci, rady a tipy, jak na dobrou povídku, nabídne v druhém workshopu z třídílného cyklu Jak se píše povídka Alena Vorlíčková, copywriterka, autorka pohádek pro děti a lektorka storytellingových dílen.
Někdy není problém zvítězit. Mnohem těžší je si vítězství udržet. Této léty prověřené moudrosti bylo čelit křesťanům ve Svaté zemi. Jak se této výzvě postavily evropské korunované hlavy v polovině 12. století, se dozvíte v přednášce dr. I. Fridrichové-Sýkorové.
Nechte se potěšit neobyčejným příběhem francouzského spisovatele G. Delacourta, knihou, která vyvovala ve Francii skandál i žalobu herečky S. Jonanssonové.
Konec 11. století byl zvláštní dobou. Křesťané věřili v příchod Mesiáše. Někteří se chopili kříže a své spáse vyšli naproti. Proč? Nejen o tom bude přednáška dr. I. Fridrichové-Sýkorové.
Jak napsat dobrou povídku? Inspiraci, rady, tipy a špetku teorie nabídne v prvním workshopu z třídílného cyklu Jak se píše povídka Alena Vorlíčková, copywriterka, autorka pohádek pro děti a lektorka storytellingových dílen.
V zábavném workshopu s Viktorkou a vynálezcem Alvou se pustíme do vynalézání, prozkoumáme komiksový vesmír a natrénujeme základní pravidla o fungování komiksu. Workshopem děti provede spisovatelka, scenáristka a lektorka Klára Smolíková.
Každá kniha má svůj příběh a nadchnout pro čtení nemusí jen učitelé a knihovníci. I rodiče mohou udělat víc – s dětmi si nejen číst, ale i o knize vyprávět, rozečtený příběh domýšlet a dotvářet. Přijďte se inspirovat, jak se stát průvodcem (vlastnímu) dítěti v knižním světě. Seminář je určen pro rodiče, pedagogy, knihovníky a další nadšence, co chtějí s dětmi číst. Workshopem provede spisovatelka, scenáristka a lektorka Klára Smolíková. Prodej knih.
Letošní Noci s Andersenem bude vládnout kouzelnický příběh Harryho Pottera. Pro všechny čtenáře knihovny do 11 let. Nutná rodiči podepsaná přihláška, kterou je možné vyzvednout u knihovnice na dětském oddělení.
Zachraňme začarovaný zámek společným čtením! Vždyť čtení dělá divy! Workshop plný hravých úkolů, pohádek a tvoření pro žáky prvního stupně ZŠ. Vstupné zdarma
Další setkání a poslechová diskotéka s předním českým kulturním publicistou a kritikem Janem Rejžkem, v níž vám s originálním komentářem pustí hudbu, kterou opravdu nikde jinde neuslyšíte.
Provence - toť krajina dobrému jídlu a vínu jiskrnému zasvěcená, levandulí provoněná a slunečnicemi rozzářená. Strmé hory, městečka rázovitá a mnohé další krásy se budou jevit na oblíbené diashow cestovatele Pavla Joneše.
Chlívák, cesťák a mrtvý muž Zajda Munro je proklet a odsouzen k odchodu z pozemského světa hned v první větě románu. Ne že by si v životě nestačil užít. Fantazie tohoto velkohubého, samolibého a uhrančivého dandyho je mírně omezená: představit si umí jedině vagínu, a hned nato si tiskne dlaň do rozkroku, aby si ulevil. Ženy hodnotí a svléká pohledem jako neúnavný rentgen a s většinou z nich je hotov si okamžitě na jakémkoli místě užít. Už jen to vypadá jako jeho hlavní neřest, ale kromě toho ještě žvaní, pije, kouří, řídí jako magor a občas si rád šlehne. Takový je život hlavního hrdiny Zajdy, obchodního cestujícího s kosmetickými přípravky v Brightonu a okolí, mistra ve svém oboru. A nejenom milovníci Nicka Cavea si přijdou na své, tohle je totiž hodně ujeté LiStOVáNí.
V dalším kurzu tvůrčího psaní vás kromě špetky teorie a kreativních technik čeká trénink fejetonu. Workshop již tradičně proběhne v podání Aleny Vorlíčkové, copywriterky, autorky pohádek pro děti, lektorky storytellingových dílen a kurzů tvůrčího psaní.
Než se dostal k moci, byl noční můrou všech vládců v Čechách. Kul pikle, osnoval převraty. Když se nakonec stal knížetem, nebylo v Čechách státotvornějšího vládce.
Srí Lanka znamená v sinhálštině „krásná země“. Přijďte se podívat, zdali je to pravda. Odhalíme krásy a perly Indického oceánu a pronikneme do tajů Srí Lanky, ostrova koření, čaje, hor a slonů, co nemají kly.
Napište svůj příběh jako dárek – pohádku pro děti, překvapivou historku pro klienty, speciální článek pro čtenáře blogu. V dílně tvůrčího psaní vás opět čekají kreativní cvičení, špetka teorie, příjemná atmosféra a hlavně skupina fajn lidí.
Nevinná kratochvíle, jakou byl v minulosti lov, se někdy může změnit v tragédii. Své by o tom mohl vykládat kníže Břetislav II., který při vánočním lovu v r. 1100 přišel o život. Nebyla to náhoda, patrně se stal obětí dlouho plánovaného spiknutí svých „věrných“.
Sobotní odpoledne v knihovně bude ve znamení autorského čtení spisovatelky B. M. Horské, která představí svůj nejnovější krimiromán Rukavičky smrti. Kniha vyšla v říjnu 2016 a řadí se tak do společnosti autorčiných předchozích děl Pach smrti a Brouk.
Tomáš Poláček podnikl bláznivou výpravu, stopnul 250 aut povětšinou nevalné úrovně, aby se dostal přes Sibiř až do Ohňové země. Se svou dramatickou knihou se nyní vydává na jinou cestu, na turné s projektem LiStOVáNí.
Workshop pro ty, kteří by rádi publikovali na internetu a pronikli tak do světa online. Rady, tipy a podrobný návod, jak si založit blog, nabídne lektorka Sylva Horáková.Doporučujeme s sebou své zařízení (notebook, tablet aj.) Pořádá spolek GUG ve spolupráci s Městskou knihovnou Polička.
Superbientem animus prosternet, neboli pýcha předchází pád, tak lze shrnout životní příběh pátého českého krále Přemysla Otakara II. Byl velkým válečníkem, zdatným hospodářem, úspěšným diplomatem. Nic z toho ho nezachránilo před tragickou smrtí na Moravském poli.
Píše se začátek roku 1990, v Evropě se hroutí komunistický režim a probíhají zásadní změny. Skvělý román o dospívání, touze a lásce na pozadí významných dějinných událostí, v němž si připomenete atmosféru tehdejší doby.
Cesty k probuzení kreativity, radosti a vášně, hledání inspirace, cvičení na odstranění tvůrčích bloků.To vše a více v další dávce tvůrčího psaní. Již tradičně dílnou provede Alena Vorlíčková, spisovatelka, copywriterka a lektorka kurzů tvůrčího psaní.
Nebyl prvním panovníkem v českých dějinách, který se mohl pyšnit královskou hodností. Kdo byl vládce, který převedl jemu svěřenou zemi dobou velkých změn a zvratů způsobem, jenž násobil její potenciál. Nejenom o velkém králi bude tato přednáška.
Proč se hroch udrží na vodní hladině? Jak liška prochází krizí středního věku? To vše a více se dozvíte ve fyzikálním LiStOVáNí, v němž zvířata luští záhady existence a fungování světa. Jestli máte špatné vzpomínky na fyziku, přijďte na LiStOVáNí. A jestli fyzika nebere i Vaše puberťáky, vezměte je klidně také, zažijí fajn doučko! Za účasti autorky Markéty Baňkové!
Co a proč vedlo Vršovce 28. září 995 k Libici, sídlu všemi neoblíbeného rodu Slavníkovců? To se dozvíte v přednášce o počátcích českého státu a krevní mstě.
středa 14.09.2016 - 17:00 Městská knihovna Polička
Rádi byste se dozvěděli něco více o problematice semenaření a podíleli se na šíření odrůd osvědčených v našem regionu? Zavítejte do Semínkovny, kterou otevřeme ve středu 14. září v knihovně.
I vznešená paní neměla ve 12. století na růžích ustláno. O svoje místo na slunci se musela prát bez ohledu na krev, vzdělání, bohatství a moc. Dvojitá královna Eleonor se prát uměla a uměla přijímat i rány osudu a svých manželů, ještě, že alespoň děti se jí vyvedly. Více o neobyčejném životním příběhu patronky trubadúrů se dozvíte v přednášce.
Hravé dopoledne mezi knihami, pohádkami a kouzelnými pohádkovými bytostmi. S dětmi si čteme, prohlížíme, vyprávíme a tvoříme. Občas také posloucháme pohádky a tancujeme. Na závěr vybíráme a půjčujeme knížky na doma, aby bylo stále co číst. Pro děti od 2 let.
Druhý ročník historického festivalu, při kterém v parku vyroste středověké ležení a v Poličce se setkají skupiny živé historie z několika zemí. Těšit se můžete na dobové tržiště a řemesla, středověkou kapelu z Polska, bojové duely a velkolepou finální bitvu. Pořádá spolek Aldeigjuborg z. s. ve spolupráci s městskou knihovnou.
sobota 27.08.2016 - 21:00 Centrum Bohuslava Martinů
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vlastně ti žluťoučcí a k sežrání roztomilí Mimoni dobrovolně slouží Gruovi, padouchovi s velkým P? Odpověď vám přináší animovaná rodinná komedie.
Kde jedni vítězí, tam musí jiní prohrávat. Sobota 25. října r. 1066 se stala černým dnem pro Anglosasy v Británii. Nejenom, že prohráli ve velmi krvavé bitvě, ale současně přišli o krále a samostatnost. Potomci vítězů i poražených si tento výrazný mezník mohou připomínat díky kousku vyšité látky, který vznikl jako doklad nezměrného hrdinství normandského vévody Viléma Dobyvatele.
úterý 23.08.2016 - 14:00 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
KRESBY KLASICISTNÍCH VRAT JAKO RELAXAČNÍ OMALOVÁNKY NEJEN PRO DOSPĚLÉ - Přijďte se do muzea odreagovat barvami. Prohlédnete si pečlivé kresby vyřezávaných vrat v nové publikaci Klasicistní vrata v Poličce v kresbách Stanislavy Cafourkové, které přímo lákají k vybarvení. Protože mnohobarevnost není pro vrata a dveře typická – byly natírány jednobarevně - bude vámi vybarvený obrázek vždy jedinečným originálem.
Přijďte příjemně posedět a poslechnout si známe popové písně českého éteru. V akustickém podání Michala Moravce, zazní písně od skupin Kryštof, Jelen, Slza a mnoha dalších...
sobota 13.08.2016 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Vzhůru do Vyšných Vlkodlaků! Kultovní český film bude promítán na historickém 16mm projektoru. Součástí představení je krátké seznámení s historickou promítací technikou.
Výtvarná dílna na téma knihy mnoha tváří Cirkus ulice spisovatelky a ilustrátorky Dagmar Urbánkové. Přijďte skládat, kombinovat, kreslit a vytvořit si vlastní uličníky. Součástí dílny je prohlídka výstavy Městosvět.
sobota 6.08.2016 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Americký západ, Jižní Dakota, rok 1823. Lovec Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) musí překonat krajinu plnou nástrah, útok indiánů a střet s rozzuřenou samicí medvěda grizzlyho. Ten se mu stane osudným... Drama/ Thriller/ Western, USA 2015, 156 min.
Už vás omrzely stavebnice, které máte doma? Přijďte tvořit za námi do radnice. Ruličky a krabičky proměníme v komíny, domy, garáže, mrakodrapy, mosty, hrady a auta. Vše propojíme a vytvoříme barevné papírové městské metropole. Více na www.letopolicka.cz.
Robert Fulghum osobně v Poličce na LiStOVáNí! Účinkují Věra Hollá, Alan Novotný a Lukáš Hejlík. Vstupné 70 Kč / 120 Kč. Předprodej lístků v knihovně - doporučujeme!
Zastavte se během večerního putování také v knihovně. Ve 20 hodin nesmíte chybět na vernisáži výstavy fotografií POLIČKA VČERA A DNES. Posezení a občerstvení zajištěno!
Pravidelné setkání nad nejstaršími lidskými dějinami bude tentokrát o počátcích lidského pohřbívání. Jak se nakládalo se zemřelými a jaký význam tomu přikládali naši předci? To a mnohem více v další přednášce Ivany Fridrichové – Sýkorové.
První díl kurzu tvůrčího psaní pod vedením spisovatelky a copywriterky Aleny Vorlíčkové Vás seznámí s technikami tvůrčího psaní, storrytelingem, relaxačními a jinými aktivitami. Přihlášení do kurzu možné telefonicky, e-mailem či osobně v knihovně.
V první březnové přednášce se vydáme do krajiny, která je poseta kamennými nástroji – především pěstními klíny, které jsou svědky slavného osidlování Čech před statisíci lety.
V další přednášce se seznámíme s unikátně zachovaným sídlištěm našich nejstarších předků /lovců/... Přidejte se k cyklu přednášek o nejstarších dějinách lidstva.
Únorové LiStOVáNí představí ty nejlepší glosy z blogu Marie Doležalové (možná znáte z jeviště Divadla Na Fidlovačce, seriálu Comeback nebo taneční show Stardance).
LiStOVáNí uvede jako svou jubilejní stou premiéru legendární slovenský bestseller.Účinkují Lukáš Hejlík a všichni herci ze souboru LiStOVáNí, kteří mají ten večer čas.
čtvrtek 14.01.2016 - 18:00 Městská knihovna Polička
Dne 14. ledna se v čítárně knihovny koná přednáška o našich nejstarších dějinách. Pokračuje tak cyklus paleolitických přednášek, ve kterém se tentokrát budeme věnovat stavbě obydlí, výrobě nástrojů a schopnostem tehdejších lidí přizpůsobit se měnícím se přírodním podmínkám.
čtvrtek 7.01.2016 - 18:00 Městská knihovna Polička
Ve čtvrtek 7. ledna 2016 Vás zveme na přednášku o dobytí Anglie normandským vévodou Vilémem Bastardem. Kromě uší si na své přijdou i oči, k zhlédnutí bude i Tapisérie z Bayeux, dobová výšivka cesty slavného levobočka za královským titulem.
Od listopadu t. r. knihovna nabízí cyklus přednášek o nejstarší minulosti lidstva. První přednáška tohoto cyklu bude věnována vzniku člověka a jeho kultuře. Kdo jsme, odkud jsme přišli a kam směřujeme.
Memoria Polička zve na další Kavárnu paměti připomínající si události 17. listopadu v Poličce. Od 20:00 hod. listopadové události pohledem Františka Čuňase Stárka.
Listopadové LiStOVáNí uvádí bravurní novely švédského spisovatele a herce Jonase Karlssona. A vy se můžete těšit na švihlou skandinávskou psycho-grotesku!
Dobrodružné příběhy desetiletého hrdiny z drsné madridské čtvrti pobaví za účasti autorky malé i dospělé návštěvníky. Účinkují: Jakub Zedníček a Jiří Ressler.Vstupné 50,-Kč/ 100,-Kč.
Zlodějka knih, jejíž osud vypráví kniha Markuse Zusaka, se dostala i na filmové plátno. Seznamte se ve filmovém zpracování s neobyčejným příběhem dívky Liesel. Drama/ Válečný, USA/ Německo, 2013, 131 min.
Přidejte se k oslavám Týdne knihoven a navštivte nás na našich akcích. Nebude chybět tvořivá dílna, Listování, kino nebo autorské čtení. Registrace nových čtenářů bude zcela zdarma a pro tento týden také vyhlásíme amnestii dlužníků.
LiStOVáNí je zpátky ve hře! Manželský stereotyp, nevěry, ale také skoro jistá smrt. To vše a ještě více z poslední sbírky povídek Michala Viewegha v další dávce LiStOVání. Účinkují: Alan Novotný a Markéta Lánská. Předprodej vstupenek v knihovně.
Přední český kritik Jan Rejžek představí nově vydanou knihu Jak tohle vůbec můžete otisknout!, sbírku hudebních kritik, recenzí a rozhovorů, která mapuje zásadní období jeho hudební publicistiky.
sobota 29.08.2015 - 9:00 - 19:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Celodenní zábavný program pro děti plný hravých úkolů a různých her. Vstupné zdarma. 9.00 – 12.00 hod. PUTOVÁNÍ MUZEEM SE SKŘÍTKY 14.00 – 16.00 hod. VÝTVARNÁ DÍLNA PRO DĚTI 17.00 – 19.00 hod. SFÉRICKÉ KINO
pátek 28.08.2015 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Syrový snímek a příběh matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem, je lemován zklamáním, ale také nadějí. Drama, Česko/ Francie 2014, 103 min., s titulky
středa 26.08.2015 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Příběh o touze, podvodu a věčném odpouštění. Film Pohádkář vypráví jedinečný, ale mnohými z nás zažívaný příběh. Drama/ Romantický, Česko 2014, 90 min.
úterý 25.08.2015 - 14:00 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Proměňte spolu s námi kousky barevných papírů v krásné krabičky, obálky a přání. Pod vašima rukama ožije nejedno zvířátko. Na své si přijdou malí i velcí.
středa 19.08.2015 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Herecké obsazení a knižní předloha C. D. Payena slibují skvělou podívanou o pubertálních touhách a vzpourách. Romantická komedie, USA 2009, 86 min., dabing
úterý 18.08.2015 - 9:00 - 12:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Prastaré přírodní materiály přetvoříme rukodělným zpracováním v originální moderní a velmi atraktivní věci: jednoduché ozdoby, šperky, obrázky, ale také přáníčka, panenky, kuličky a háďata.
sobota 15.08.2015 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Nejnovější podívaná Petera Jacksona v letním kině! Budoucnost Středozemě visí na vlásku. U Osamělé hory se rozehrává bitva pěti armád a příběh Bilba Pytlíka se tak uzavírá. Dobrodružný/ Fantasy, USA/ Nový Zéland, 144 min, s titulky
pátek 14.08.2015 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Vydáváme se po stopách hobita Bilba Pytlíka, který se ocitne na dobrodružné výpravě ve společnosti trpaslíků. Společenstvo putuje k Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí… Dobrodružný/ Fantasy, USA/ Nový Zéland 2012, 169 min. + 161 min, s titulky
středa 12.08.2015 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Na začátku všeho byl dokonalý plán jak zbohatnout. Pár šílených šlápnutí vedle a plán selže. Neuvěřitelná podívaná vás donutí pochybovat o tom, zda film vznikl podle skutečné události, jak tvrdí režisér Michael Bay. Akční komedie, USA 2013, 130 min., dabing
úterý 11.08.2015 - 14:00 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Máte oblíbenou pověst či okamžik historie v našem městě? Přijďte jej zachytit na fotografiích dotvářených vašimi kresbami. Součástí dílničky je i předčítání několika poličských pověstí. K těm následně vytvoříme ilustrace, které se stanou součástí fotografií zákoutí v Poličce. Vítané jsou i nejmenší děti. Součástí je i prohlídka výstavy Poklady z muzejních sbírek - 750 let Poličky.
sobota 8.08.2015 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Nezapomenutelný oscarový příběh, který se odehrává v Casablance, kam utíkají za druhé světové války uprchlíci ze všech koutů světa. Drama/ Romantický, USA 1942, 102 min., s titulky
pátek 7.08.2015 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Osmdesátá léta v Československu, opravdový příběh sportovkyně v neobyčejném filmovém zpracování. Drama/Sportovní, Česko/ Slovensko/ Německo 2014, 100 min.
pátek 31.07.2015 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express. Nezapomenutelná klasika na velkém plátně. Westernová komedie, USA 1969, 110 min., s titulky.
pátek 24.07.2015 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Oba dva díly nového restartu série je určen fanouškům i těm, kteří kouzlo Star Treku ještě neobjevili. „Vzhůru do nekonečna a ještě dál!“ Sci-fi, USA/Německo 2009,2013, 129 + 132 min., dabing
středa 22.07.2015 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Brad Pitt v hlavní roli válečného filmu. V dubnu 1945 se posádka tanku Sherman vydává na sebevražednou misi do týlu nepřítele. Akční drama, USA, 2014, 134 min, dabing.
úterý 21.07.2015 Park /mezi gymnáziem a Bistrem A/
Zveme vás a vaše děti na společné čtení, povídání, naladění s relaxační hudbou, malování nebo tvůrčí psaní. Pro děti od 5 let. V případě nepříznivého počasí se bude dílna konat v knihovně.
neděle 19.07.2015 - 16:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Klasická loutková pohádka o Sněhurce a sedmi trpaslících je plná písniček s živým doprovodem houslí, kytary, zobcové flétny a rytmických nástrojů. Loutky jsou řezané marionety. Hraje Malé divadélko Praha.
sobota 18.07.2015 - od 11:00 (po celý den) Park u hradeb
V parku u hradeb vyroste ležení středověkých bojovníků. Ukázky zbraní, zbroje, řemesel, dobové kuchyně, souboje a závěrečná bitva. Organizuje poličský spolek Aldeigjuborg. Vstup zdarma.
pátek 17.07.2015 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Biblický velkofilm, s Russelem Crowem v titulní roli, je ohromující audiovizuální ztvárnění klasického příběhu o potopě světa.Drama, USA 2014, 135 min., s titulky
středa 8.07.2015 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Vítejte v Kollywoodu - tamilské obdobě bollywoodských velkofilmů. Zábavná kriminální komedie je plná největších hereckých hvězd nejlidnatější země světa. V ČR unikátní projekce se koná v rámci festivalu Colour Meeting. Kriminální komedie/Indie 2013/133 min.
pátek 3.07.2015 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Strhující hrátky s časem ve válečném konfliktu mezi lidmi a mimozemšťany vás připoutají k sedačkám. Tom Cruise v hlavní roli překvapivě chytrého sci-fi filmu.
Akční sci-fi, USA/Austrálie 2014, 113 min., s titulky
sobota 27.06.2015 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Neobyčejná filmová pohádka o cestě tří bratrů za dobrodružstvím, láskou a nečekanými příhodami, jež pochází z dílny Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, Vás pobaví svým humorem i písničkami. Rodinný, Česko/Dánsko, 2014, 90 min.
pátek 26.06.2015 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Kosmická výprava výzkumníků vyráží za hranice naší galaxie hledat mezi hvězdami pro lidstvo nový domov. Legendární film režiséra Christophera Nolana tak zahájí 5. ročník Poličského kulturního léta. Sci-Fi/Dobrodružný, USA/Velká Británie, 2014, 169 min.
středa 17.06.2015 - 18:00 Městská knihovna Polička
Autorské čtení spisovatelky Elišky Vlasákové vás provede naší nedávnou minulostí. S knihou Byla jsem s našima na procházce zavzpomínáme na 50. léta, zavítáme také do Poličky a na Vysočinu. V druhé, nově vydané knize, si připomene život učitele a novátora Fedora Krchova
LiStOVáNí tentokrát rozehrává neskutečně vtipný a napínavý příběh o jedné výjimečné rodině, v níž se potvrzuje, že genialita často hraničí s vyšinutostí. Účinkují:Lukáš Hejlík, Petra Bučková (alt.Věra Hollá) a Bára Jánová (alt.Pavla Drtinová. Předprodej vstupenek v knihovně.
V 18.30 hodin zahájíme projekt 750 tváří Poličky a jako již tradičně bude na unavené poutníky čekat před knihovnou občerstvení a posezení, to vše za hudebního doprovodu.
Také se Vám někdy ztrácí 1 ponožka? Kdo za to může? Lichožrout.... záhadný tvor, který žere ponožky a dělá z nich licháče...seznamte ho s Vašimi dětmi!
Debutantka Lidmila Kábrtová přichází s originální prózou, v níž záleží na každém slově. Pro projekt LiStOVáNí mapující aktuální literaturu to je jednoznačná výzva!. Omezený počet míst! Nutná rezervace v knihovně nebo telefonicky.
Legendární komix Jozefa “Danglár” Gertliho zpracovaný v LiStOVáNí jako časovaná bomba. Slovenská bondovka připlouvá do stověžaté Bratislavy a uvádí příběh agenta Krowiaka.
Autorské čtení románu Dějiny světla vás zavede do hlubin duše neobyčejného fotografa Františka Drtikola. Román byl nominován na cenu Magnesia Litera 2013.
Vyrobte si vlastní placky, přívěšky či magnetky pro sebe i své nejbližší. Motiv si můžete u nás namalovat, vytisknout nebo donést svůj vlastní z domova na flashce či v papírové podobě.
LiStOVáNí poněkud v netradičním kabátě - těšte se na představení Bláznivá teta a já, besedu a autogramiádu s autorkou Sylvii Heinlein. Moderuje Lukáš Hejlík. 12.2./19:00/ Divadelní klub
Tentokrát LiStOVáNí nabídne pohled do soudobých dějin českého národa skrze „výbušnou“ knihu polského autora Szczygiela. Účinkují: Lukáš Hejlík, Alan Novotný, Lenka Janíková.
Jak se tisknou trojrozměrné modely a jak funguje tato nová technologie? To vše a ještě více se dozvíte v přednášce Tomáše Feltla o 3D tiskárnách. Nutná registrace: http://goo.gl/Qlk3ZF.
Vzpomínkový koncert kapely Neřež k 10. výročí úmrtí zpěvačky Zuzany Navarové. Jako hosté vystoupí Katka Koščová se skupinou Neřež, ostravská kapela Filip M. a písničkářka Martina Součková. V rámci Roku české hudby 2014.
Jen pro ten dnešní den stojí za to žít a tančit až do rána v rytmu hudby 30. let. Nechte se inspirovat obdobím 1. republiky, filmy Kristián či Velký Gatsby . Vstupte do tančírny a máte-li to rádi hot, přijde vám to vhod! K tanci i poslechu zahraje skupina TATABAND.
Nedalo obce Visoko, 30km od Sarajeva, byla objevena údajná pyramida, stará více než 1 000 let a vysoká 100 m. Jedná se o objev, který přepíše dějiny, nebo je celý komplex těchto dosud objevených pyramid pouze dílem přírody? Odpovědi vám ve své vzrušující přednášce nabídne účastník expedice Jiří Voňka.
Netradiční happening na poličském náměstí k oslavě 25. výročí sametového listopadu! Vydejte se labyrintem k lepším zítřkům. Podpořte naši sbírku a přispějte nám nepotřebnými CD/DVD pro vytvoření labyrintu. Sbírka se koná v prostorách knihovny.
pátek 14.11.2014 - 20:00 Sál restaurace Pivovar na náměstí
Oslavte s námi 25. výročí Listopadu 1989! Desítky známých osobností připravily mozaiky příběhů, emocí a vzpomének na svá dětská léta v socialismu. Zavzpoménejte s nimi na dobu, která ěla trvat na věčné časy. Účinkují: pavel Oubram (alt. Gustav Hašek) a Věra Hollá.
Vlastimil Venclík, český dramatik, scénárista, režisér a herec představí své dva studentské krátkometrážní filmy: střihový dokument z roku 1968 Národ sobě aneb Groteskní dokument o cestě k socialismu a film z roku 1969 Nezvaný host. Jaká byla jeho nejlepší tvůrčí léta v době socialismu?
Výstava fotografií Pavla Váchy nás vrací do dramatických dní na sklonku roku 1989, kdy skončila éra bolševické totality, do dní, kdy se začala vracet demokracie.
LiStOVáNí přináší na jeviště další skvělou knihu jednoho z nejzajímavějších současných francouzských spisovatelů. Bude to humorná a zároveň krutá podívaná! Účinkují: Lukáš Hejlík a Petra Bučková.
LiStOVáNí přijalo výzvu se popasovat s cestopisem! Jeho autory jsou opravdové legendy, Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. Čekejte jen to nejlepší z cest Hanzelky a Zikmunda.
středa 3.09.2014 - 19:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Poslechový pořad hudebního publicisty Jiřího Černého bude věnován skvělé zpěvačce Evě Olmerové, jejíž 80. výročí narození si letos připomínáme. V rámci Roku České hudby 2014 v Poličce.
sobota 23.08.2014 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Animovaný příběh jedenáctileté Koralíny, která objeví dveře do jiného světa, je kouzelnou pohádkou nejen pro děti. Podle knižní předlohy Neila Gaimana.
pátek 22.08.2014 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Leonardo Dicaprio v podívané z doby, kdy na Wall Street vládla pravidla Divokého západu. Jen místo pistolníků na koních se tu prohánějí jachty a nahé blondýnky a místo prachu prérie víří vzduchem bankovky. Režie: martin Scorsese.
čtvrtek 21.08.2014 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Přední spektákly a podivnosti Britských ostrovů vám slovem i obrazem představí přední poličský spektakulární podivín Pavel Joneš. Cestovatelský večer s promítáním, vínem, hudbou a soutěží.
středa 13.08.2014 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Sacha Baron Cohen si navlékl mužný plnovous a spolu s ním masku neomezeného vládce zemičky jménem Wadíja, kterou chce ze všech sil zachránit před demokracií.
úterý 12.08.2014 - 14:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Vyrobte si vlastní placky pro sebe i své nejbližší. Motiv si můžete u nás namalovat, vytisknout nebo donést svůj vlastní z domova na flashce či v papírové podobě.
sobota 9.08.2014 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Animovaný dobrodružný příběh pro malé i velké se odehrává na drsném Severu, který obývají ještě drsnější Vikingové a spolu s nimi i draci. Ti jsou jednoznačně nejdrsnější.
sobota 9.08.2014 - 9:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Celodenní zábavný program pro děti i dospěláky plný hravých úkolů, her a tvořivých dílen, kde nebude chybět zábava ani bubnová show. Vstupné zdarma. 9.00 – 12.00 hod.PUTOVÁNÍ MUZEEM SE SKŘÍTKY – program v expozicích centra a ve výstavě Co Čech, to muzikant 15.00 – 17.00 hod. Výtvarné dílny pro děti a pohybové hry na zahradě 17.00 – 19.00 hod. ZEMĚZNĚNÍ – Přijďte si s námi zabubnovat pod vedením muzikoterapeutů Bety a Pavla Jasanských. Hrát na buben mohou přijít všichni, na věku a fyzické kondici nezáleží!
pátek 8.08.2014 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Dechberoucí výlet na oběžnou dráhu, kde jedinou cestou zpět na Zemi je cesta do hlubokého vesmíru. Nenechte si ujít promítání filmu pod širým nebem, právě když meteorický roj Perseidů rozsvítí noční oblohu.
Zveme Vás na výstavu fotografií, která představí prostředí ze sk8 slalomových závodů. V rámci MS ve slalomu na skateboardu konané na Hřebečském tunelu a Poličce ve dnech 8. - 10. srpna 2014.
pátek 1.08.2014 - 21:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Divoký západ podle Quentina Tarantina. Westernový příběh otroka Djanga, který má šanci získat svobodu pouze v případě, že se mu podaří dopadnout vraždící bratry Brittlovy.
středa 30.07.2014 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Zveme Vás na nejnovější zpracování supermanovské legendy - mladý Clark Kent se vydává za zjištěním, odkud pochází a s jakým záměrem byl vyslán na Zemi.
úterý 29.07.2014 - 14:00 - 17:00 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Kouzelný příběh Zahrada, výroba papírové loutky, hraní divadla se svou zhotovenou loutkou pod vedením výtvarníků Veroniky Hrčkové a Václava Frömmela - to vše Vás čeká v tvořivé dílně.
sobota 26.07.2014 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Příběh čtyř muzikantů, jejichž rocková skupina Smoke se za nejasných okolností rozpadla v roce 1972, a kteří se – každý z jiných důvodů – rozhodli pokusit o její velkolepý comeback.
středa 23.07.2014 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Hunger Games - zvrácená reality show, ve které dvanáct chlapců a dvanáct dívek nedobrovolně bojují o holý život. Dvojité představení (nejen) pro fanoušky Susanne Collinsové.
sobota 19.07.2014 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
„Ě solo in trucco.“ Vizuálně podmanivé komediální drama, zasazené do prostředí římské smetánky, získalo Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Komediální drama, Itálie, 2013, 141 min, s titulky
pátek 18.07.2014 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Co všechno udělá personál malého hotelu pro získání vysněné čtvrté hvězdy? Všech 12 dílů komediálního seriálu České televize v ojedinělém letním filmovém maratonu.
Více info na: http://www.csfd.cz/film/340050-ctvrta-hvezda/
středa 9.07.2014 - 21:30 Zahrada Centra Bohuslava Martinů
Dva pozoruhodné dokumenty ukazují krásy nezkrocené slovenské divočiny, kde je člověk pouhým pozorovatelem. Uvádíme v rámci festivalu Colour Meeting. Dokumentární, Slovensko, 2009,2013, 48+54 min
sobota 5.07.2014 - 21:30 Zahrada Centra Bohuslava Martinů
14:46 hod. Borová, žel. st. – pěší výlet z Borové do Poličky 21:30 hod. Polička, CBM – přednáška malíře Jiřího Štourače Vstupné na přednášku: 40,- Kč, pro účastníky výletu zdarma.
pátek 4.07.2014 - 21:30 Zahrada Centra Bohuslava Martinů
Příběh, inspirovaný knihou Jaroslava Kmenty „Kmotr Mrázek“, popisuje vzestup a pád člověka, který se od kšeftu s digitálními hodinkami posunul až na pozici šedé eminence české politiky. Kriminální drama, ČR, 2013, 99 min. Více info na: http://www.csfd.cz/film/308348-pribeh-kmotra/.
sobota 28.06.2014 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Populární komiksový seriál Čtyřlístek se vrací a tentokrát na filmovém plátně. Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík se ocitají v době vlády Rudolfa II. a jsou jediní, kteří mohou zachránit zemi před dobou ledovou. Podaří se jim to?
pátek 27.06.2014 - 21:30 Atrium Centra Bohuslava Martinů
Pátá, nejvýpravnější a nejoslnivější filmová adaptace románu F. S. Fitzgeralda s Leonardem DiCapriem v hlavní roli uvádí příběh o Nickovi Carrawayovi, který se v honbě za americkým snem vydává roku 1922 do new Yorku, města s uvolněnou morálkou, skvělým jazzem a prudce stoupajícími ceny akcií.
Workshop pro učitele MŠ, ZŠ, SŠ, rodiče a vývojáře s názvem Inspirace na prázdniny aneb dítě s tabletem v ruce bude předcházet streamu konference Google I/O 2014. Cílem setkání je propojit všechny zúčastněné nad společným tématem - Využívání technologií Google nejen pro zábavu, ale především pro vzdělávání a osobní rozvoj.
Program:
prezentace Google for Education - možnosti a výhody, zavádění do škol (Janek Wagner, Jednota školských informatiků, Google EDU Group, prostřednictvím hangout) v 15:00;
Využití tabletů a chytrých telefonů s Androidem ve výuce, přednáška kombinovaná s brainstormingem a praktickými ukázkami (PhDr. Alena Mašláňová, poradce Jednoty školských informatiků pro využívání prostředků ICT ve výuce, praktikující středoškolský pedagog), v 15:30 (pozn.: v jednání zapůjčení tabletové učebny pro ukázku)
prezentace aplikací vzdělávacích her pro děti Edutab (za tým Edutab: Miroslav Lipavský - programátor a Marek Urban - grafik) v 16:30.
v průběhu workhsopu možnost vyzkoušení funkcí brýlí pro rozšířenou realitu
Až budete v sobotu 7. června putovat Poličkou a užívat si Času pro neobyčejné zážitky, zavítejte i k nám! V 18 hodin zahájíme vernisáž výstavy fotografií Jaroslava Mareše. Těšit se můžete také na hudební doprovod kapely SWINGTET, která zahraje v rytmu jazzu a swingu.
Do Poličky opět zavítá LiStOVáNí v čele s Lukášem Hejlíkem. Na scénu tentokrát uvedou knihu Faktor Merde od autora bestsellerů Merde Stephena Clarka. Těšte se na britský humor, prodej knih, Lukáše Hejlíka a mnoho dalších zážitků s LiStOVáNím.
Květnová výstava s názvem Prostor a tóny bude věnována umělecké tvorbě známého grafika a malíře Valdemara Sokola. Jaké obrazy umělec vytváří? To se dozvíte na vernisáži v úterý 6.května v 18 hodin s osobní účastí Valdemara Sokola.
Přední poličský entomolog Pavel Joneš Vám opět představí své zážitky a příhody z cest kolem světa. Tentokrát povypráví o ostrovech Maskarény a Komorských ostrovech.
Díky přednášce programátora Janka Wagnera se dozvíte vše o Googlu a jeho službách. Čekají na vás soutěže o zajímavé ceny, občerstvení a afterparty (vinárna U Krbu).
"Večer s ombudsmanem" je mezinárodní projekt, který posiluje právní povědomí občanů a otevírá diskuzi nad konkrétními situacemi porušení jejich základních práv.
Tradiční nocování knihovníků a malých čtenářů mezi knihami, příběhy a pohádkovými postavami. Tentokrát budou děti společně s detektivem Vrťapkou pátrat po ztracených knihách.
Pro všechny přihlášené děti do 12 let - čtenáře knihovny. Přihlášky k dispozici na dětském oddělení.
Dubnová výstava v knihovně představí fotografickou tvorbu Vladimíra Hlacha, rodáka z Písku, který roku 1968 odešel do Švýcarska. Černobílými snímky představí svůj nový domov - město Fribourg, jeho obyvatele, tradice a zvyky. Ve středu 2. dubna v 18 hodin zveme na vernisáž s osobní účastí autora výstavy.
Udělejte radost sobě i svým blízkým a vyrobte si svůj vlastní zápisník s ozdobnou obálkou. Může sloužit jako deníček, poznámník, nebo jako originální dárek...
18.00 – 21.00 - VEČER MEZI KNIHAMI
Navštivte knihovnu netradičně ve večerních hodinách. K výpůjčním službám tentokrát přibude i společné předčítání knih Bohumila Hrabala k připomenutí 100. výročí narození.
Jeden z nejvýraznějších básníků současnosti zavítá do Poličky s nově vydanou sbírkou básní Ještě je co ztratit. Literární besedu v salónku u Mrštíků moderuje Jan Jukl. Básník a držitel Ceny Jiřího Ortena představí své nové básně - upřímné a intimní zprávy o tom, že už není co ztratit.
Jaromír Fumas Palme je nejen lídr skupiny Původní Bureš, ale také (zejména) výtvarník, ilustrátor a také autor knih pro děti. Autorské čtení z knih o chlapci Tadeášovi slibuje kouzelný zážitek pro malé i velké.
Na nekuřáckém večírku k oslavě března-měsíce čtenářů zahrají skupiny Původní Bureš a Čtyřrozměrná Beruška.
Původní Bureš je pražský čtyřčlenný band hrající psychedelicpunkfolkrock, který doposud vydal deset CD. Čtyřrozměrná Beruška představuje šestičlennou skupinu nadšených hudebníků, ovlivňovaných ve své tvorbě velmi odlišnými hudebními žánry. Nedá se nazvat jinak než crossover-alternative.
Monika Le Fay, r.j. Monika Elšíková, spisovatelka, scénáristka a režisérka, pohovoří o světě filmové tvorby i literatury. Z její dílny pochází na 40 filmů a dokumentů /13. komnata, Poslední odcházení V. Havla/, píše knihy pro děti i dospělé.
Vítejte ve světě Zdeňka Buriana, geniálního malíře a ilustrátora. Dokonalé reprodukce ze soukromé sbírky a práce žáků ZUŠ pod vedením K. Musila v březnu v knihovně zvou na cestu po stopách zaniklého světa plného dobrodružství.
čtvrtek 27.02.2014 - 20.00 hod. Divadelní klub Polička
V Poličce opět přivítáme staré dobré známé z projektu scénického čtení. Tentokrát přijede Lukáš Hejlík a Věra Hollá s bestsellerem INFERNO od Dana Browna. Proslulý harvardský symbologista Robert Langdon se tentokrát ocitá v samotném srdci Itálie, aby pomohl vyřešit záhadu, jež je pozoruhodně propojena s jedním z největších literárních děl všech dob - Dantovým Peklem. Při svém tajuplném poslání se Langdon musí střetnout s neznámým, hrůzu nahánějícím protivníkem. Jediná vodítka mu v jeho pátrání nabízí Dantova temná epická báseň. Dojde ke katastrofě, která navždy změní celý svět? LiStOVáNí přijalo výzvu se s tímto pekelným dílem popasovat...sami přijďte posoudit, jak se výsledek povedl.
Vstupenky je možné zakoupit v knihovně na dospělém oddělení nebo na Informačním centru v Bystrém.
K připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holocaustu 27. ledna Vás zveme na promítání filmu Schindlerův seznam.
Schindlerův seznam je americký dramatický film o Oskaru Schindlerovi, německém obchodníkovi, který zachránil více než tisíc polských Židů díky jeho továrně během holokaustu. Film byl natočen režisérem Stevenem Spielbergerem v roce 1993 na motivy knihy Schindlerova archa australského spisovatele Thomase Keneallyho, která se po vydání v roce 1982 stala bestsellerem.
Drama, USA, 1993, 195 min
Silný, nadčasový, jedinečný.... takový je Schindlerův seznam.
Beseda se spisovatelem a badatelem Milanem Zachou Kučerou o jeho knize Největší tajemství třetí říše. V Sovích horách je roztroušeno šest podzemních objektů.Tato obří stavba s názvem Anlage Riese je jedna z nejrozsáhlejších v dějinách nacistického Německa jak co do velikosti, tak finanční náročnosti. Přednáška, která vám nedá vydechnout.
Tentokrát LiStOVáNí nabídne pohled do soudobých dějin českého národa skrze „výbušnou“ knihu polského autora Szczygiela. Účinkují: Lukáš Hejlík, Alan Novotný, Lenka Janíková. Vstupné 50,-/100,-Kč.
sobota 11.01.2014 - 17:00 Centrum Bohuslava Martinů
Johnny English je zpět a spolu s ním se na krátko vrací Poličské kulturní léto! Kdo zachrání Její veličenstvo britskou královnu, když agent 007 James Bond zrovna leží u ledu? Zimní filmový podvečer s teplými nápoji pro malé i velké.
Komedie/USA / Velká Británie / Francie, 2011, 97 min
středa 11.12.2013 - 10:00 Divadelní klub Polička / online
Zprostředkovat veřejnosti zážitek z procesu tvorby výtvarného díla se rozhodla trojice umělců z Poličska. Vznikající malby multimediální umělkyně Veroniky Bromové, ilustrátorky Veroniky Jílkové a designéra Štěpána Jílka budou moci lidé sledovat v poličském Divadelním klubu nebo na internetu v pohodlí domova. Organizátoři akce z Městské knihovny v Poličce si slibují, že do tvorby umělců vstoupí vnější vlivy prostřednictvím diskuze či komentářů on-line přenášeného videa. Výtvarný experiment se v Poličce uskuteční poprvé, a to ve středu 11. prosince 2013.
„Chceme se pokusit přenést tvůrčí proces do virtuálního prostoru. Částečně lze vnímat akci jako happening, ale půjde zejména skloubení tří jedinečných uměleckých postupů, které mohou být ovlivněny vstupy zvnějšku,“ uvedl Jan Jukl, ředitel poličské knihovny.
Podmínky pro tvorbu budou pro všechny tři umělce shodné – stejně velké plátno, jeden „ateliér“ i rovnocenná nabídka materiálů a samozřejmě shodné téma. Umělecký počin ovšem počítá s faktem, že externí vlivy jako poznámky kolemjdoucích, nebo komentáře na internetu jednotlivé umělce ovlivní odlišnou měrou. Díky přenosu zrodu uměleckého díla po síti sítí přesáhne projekt „11-12-13 on-line“ region. Tvůrčí proces budou moci lidé po celém světě sledovat, případně do něj i určitým způsobem vstupovat.
Umělci začnou pracovat na svých plátnech v 10 hodin dopoledne. Ve stejný čas se spustí i vysílání Knihovna TV na www.livestream.com/knihovnatv a otevřou se dveře divadelního klubu veřejnosti. Autoři budou mít na vytvoření díla dvanáct hodin času. Výsledek celodenní práce následně představí při vernisáži společné výstavy v poličské knihovně. Kromě děl, jejichž vznik byl veřejně sledován a komentován, vystaví trojice ještě další své práce.
Veronika Bromová působí od roku 2001 jako vedoucí pedagog Školy nových medií II. - fotografický a digitální obraz na Pražské akademii výtvarných umění. Získala první místo v konkurzu na reprezentaci ČR na 58. Benátském bienále současného umění v roce 1999. Je držitelkou Grammy 95 – Česká republika v kategorii nejlepší CD obal (Šum Svistu). Je spoluzakladatelkou galerie Home, vede workshopy a pořádá sympozia v Galerii Kabinet Chaos ve Stříteži.
Veronika Hrčková – Jílková pracuje jako ilustrátorka na volné noze. Mezi její práce patří ilustrace pro nakladatelství Argo - kniha Hliněný tygr – Nepálské legendy a mýty (2007), nakladatelství Mezera – kniha Medaile za vytrvalost a kniha Nezahrada (2008) i nakladatelství Tympanum – audiokniha Stařec a moře (2008). Zároveň je zpěvačkou skupin Mužy, Zmyje a herečkou divadla Toto Praha.
Štěpán Jílek pracuje jako designér. Jeho návrh chodítka obdržel prestižní cenu vynikající výrobek roku – dobrý design pro „chodítko“ (1994). Dva z jeho návrhů jsou publikovány v titulu Český design 01/ Czech Design 01. Mezi jeho další zájmy patří 3D počítačová grafika a fotografování. Vytvořil mj. také grafitti pro Střední odbornou školu v Poličce (2012).
Městská knihovna v Poličce se výstavám výtvarných děl a fotografií věnuje pravidelně 8 let. Patří k zajímavým výstavním prostorám, neboť díky volné dostupnosti zhlédne velké množství lidí. Snaží se kombinovat kvalitní, zejména fotografické, umění celorepublikového významu s projekty regionálního charakteru, např. Mladá poličská fotografie, Sebrané umění. Nabízí se zde také prostor pro podporu začínajících regionálních umělců. Výstavnictví se v poličské knihovně věnuje Ludmila Homolová. homolova@knihovna.policka.org
Poličská knihovna on-line vysílá nejrůznější akce od besed po čtení dětem. Kanál Knihovna TV vznikl před dvěma lety, záznamy lze sledovat i na youtube. http://www.livestream.com/knihovnatv, http://www.youtube.com/user/knihovnatv
Máte rádi moderní technologie? Slyšeli jste o Google Glass a rádi byste si je vyzkoušeli? Pokud chcete vědět, jak brýle budoucnosti fungují a jak se ovládají, přijďte si je vyzkoušet! Programátor Martin Pelant představí Google Glass v Poličce v neděli 1. prosince 2013 ve 14.00 hod. v Divadelním klubu. V hodinové přednášce Martin Pelant představí, jak moderní technologie funguje a následně si každý bude moci brýle vyzkoušet a také se v nich vyfotit. V průběhu akce na vás také čeká spousta zajímavých soutěží. Akci pořádá GXG Polička ve spolupráci s GUG.cz, tedy skupina lidí intenzivně se zajímajících o Google technologie. Máte zájem si Google Glass vyzkoušet? Neváhejte a zaregistrujte se na http://goo.gl/3WIEQl. Informace a odkaz jsou k dispozici na www.knihovna.policka.org.
Legendární kapela české undergroundové scény Plastic People slaví 45. výročí a právě k této příležitosti se bude konat beseda s Františkem „Čuňasem“ Stárkem.
Muž českého undergroundu povypráví o kapele a jejím působení v době totality.
Slovem, hudbou a obrazem zavzpomínáme nejen na období komunistického režimu.
Ve středu 6. listopadu od 18.00 hod. proběhne v knihovně vernisáž výstavy fotografií o Olze Havlové a jejím působení pro Výbor dobré vůle.
Můžete se těšit na fotografie zobrazující počátky Nadace Olgy Havlové, setkání paní Olgy s lidmi se zdravotním postižením, princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou.
Výstava bude věnována připomenutí 80. výročí narození Olgy Havlové.
Výstavu zahájí Mgr. Monika Granja z Výboru dobré vůle.
Přijďte Norsko o něco více poznat v rámci festivalu Dva jazyky – jeden kraj. Festival, konající se ve vybraných deseti městech ČR, Vám přiblíží Norsko, jeho přírodu, kulturu, historii i současné dění v této pozoruhodné, ale v srdci Evropy nepříliš známé zemi.
Program:
1. Krásy Země Vikingů – projekce nádherných fotografií přírodních krás Norska s etnickou hudbou norských umělců /Sinikka Langeland, Erik Lukashaugen/
2. autorské čtení českých překladatelů a básníků
3. představení knih norských autorů, které vyšly v posledních letech v ČR /poezie, pohádky, beletrie/
4. výstava Cesta lesy o životě a tvorbě jednoho z největších lyriků Norska 20. stl. Hanse Borliho
5. premiéra krátkometrážního poetického filmu Mord na motivy poémy Hanse Borliho
6. norské kulturní tradice a současná specifika Norska v umění
7. beseda s posluchači, diskuze nad tématikou, včetně poradenství nad možnostmi spolupráce s Norskem v oblasti umění, literatury a vzdělávání v rámci programů fondů EHP/Norsko.
V sobotu 5. října od 18.00 hod. proběhne v knihovně vernisáž výstavy ilustrací Jaromíra F. Palmeho. Na výstavě budou k vidění kresby z mnoha známých a oblíbených knih.
Jaromír F. Palme ilustroval množství knih pro děti i dospělé, mimo jiné Gulliverovy cesty, Povídky malostranské, Prastaré pověsti české nebo Pohádky skřítka Bonifáce. Návštěvníci se také mohou těšit na ilustrace k autorským knihám jakými jsou Tadeáš a hradní tajemství nebo Mamutí jezero, aneb nashledanou v Libni.
Jaromír František Palme, řečený Fumas, ilustrátor, písničkář a frontman kapely Původní Bureš zahraje, zazpívá a uvede výstavu svých kreseb. Ukázky ilustrací budou k vidění ve vestibulu knihovny do 1. listopadu, tak neváhejte a nenechte si ujít výstavu ilustrací známých a oblíbených knih.
sobota 7.09.2013 - 19:00 / 20:00 knihovna / Divadelní klub
Poličské kulturní léto se rozloučí vernisáží fotografií z natáčení slavných českých filmů objektivem Jiřího Kučery, fotografa barandovských ateliérů. Vernisáž začíná v 19:00 v knihovně, její součástí bude i online beseda s autorem fotografií. Večer bude pokračovat v Divadelním klubu kinem ZVĚTŠENINA - příběhem fotografa, který se stal svědkem vraždy.
sobota 31.08.2013 - 21.00 Centrum Bohuslava Martinů
Opět po roce budete mít jedinečnou příležitost se setkat s cestovatelem, poličským občanem, komikem a divadelníkem Pavlem Jonešem, který se s Vámi podělí o své zážitky z cest a zavede Vás do všech koutů světa.
Více na www.letopolicka.cz nebo na facebookových stránkách Poličského kulturního léta.
čtvrtek 29.08.2013 - 21.00 Centrum Bohuslava Martinů
Druhý prázdninový díl vám prostřednictvím vyprávění a hudebních ukázek přiblíží další životní osudy a tvorbu Bohuslava Martinů. Tentokrát se těšte na symfonické období, kantáty na texty Miloslava Bureše a operu Řecké pašije.
středa 28.08.2013 - 21.00 Centrum Bohuslava Martinů
Velkoměsto Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker. Policie se zdá být bezmocná. Mnohem větší respekt mezi zločinci budí maskovaný netopýří muž - Batman - objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost.
Kultovní trhák Tima Burtona o gothamském hrdinovi v boji proti zločinu. Jak to vlastně tehdy všechno začalo?
čtvrtek 22.08.2013 - 20.00 hod. Centrum Bohuslava Martinů
O životě, o knihách, o přístupu k informacím... Petr Škyřík, vedoucí oboru Informační věda a knihovnictví, představí knihy, které Vám otevřou oči a přiblíží zběsilý svět informací.
Více na www.letopolicka.cz neb na facebookové stránce Poličského kulturního léta.
středa 21.08.2013 - 21.00 Centrum Bohuslava Martinů
Hořící keř je třídílný barevný televizní film HBO o Janu Palachovi a hlavně událostech mezi jeho blízkými po jeho sebeupálení. Pojednává o advokátce Dagmar Burešové, která podala žalobu na Viléma Nového kvůli jeho lživým výrokům o Palachově smrti.Hořící keř bude promítán právě v den výročí sovětské invaze.
středa 7.08.2013 - 21.00 Centrum Bohuslava Martinů
O Jeníčkovi a Mařence, ale tak trochu jinak... Sourozenci v boji proti čarodějnicím. Tentokrát však s kulometem a kuší v ruce. Podaří se jim opět zvítězit nad zlem?
Fantasy/Dobrodružný/Akční/Horor/USA/Německo, 2013, 87 min.
neděle 4.08.2013 - 16.00 Centrum Bohuslava Martinů
Děti, vydejte se s detektivem Lupou do jedné zapomenuté vesnice na kraji začarovaného lesa! Dozvíte se, zda se podařilo detektivovi rozluštit záhadu ztracených dětí a dostat srdce krásné Emílie.
sobota 3.08.2013 - 20.00 hod. Centrum Bohuslava Martinů
Vydejte se s námi do tajemné Ugandy. Na cestě zažijeme živelnou hudbu východní a střední Afriky a divoké tance Joseline Amutuhaire a Immaculate Katushabe.
Ugandan Dancers Band je objevem roku 2012, od té doby již vystupovali v mnoha zemích Evropy, jako Německo, Švýcarsko, Polsko, Rusko, Bosna a Hercegovina a Chorvatsko. Na rozdíl od ostatních bubenických kapel, které hrají hudbu zá padní Afriky, se jako jediná skupina v ČR se věnuje vzácné a zřídka slyšené hudbě střední a východní Afriky.
neděle 28.07.2013 - 16.00 Centrum Bohuslava Martinů
Nemáte plán na nedělní odpoledne 28.7.? Co takhle posezení s harmonikáři? Poličští harmonikáři vám lidovými písničkami zpříjemní nedělní odpoledne a taneční skupina Pohoda vám předvede ukázku řeckých tanců.
sobota 27.07.2013 - 21.00 Centrum Bohuslava Martinů
Vyražte s námi na cestu kolem světa na bavoráku GS s cestovatelem Igorem Brezovarem! Nenechte si ujít vyprávění našeho největšího cestovatele Igora Brezovara, který na své motorce BMW GS 1100 projel téměř všechny kouty Země a to převážně sám jen se svojí motorkou!
středa 24.07.2013 - 21.30 Centrum Bohuslava Martinů
Zveme Vás na dokumentární film Tomáše Kudrny, který zachycuje humorné i dramatické okamžiky prezidentských voleb. Poznejte zákulisí historicky prvních přímých voleb hlavy státu!
sobota 20.07.2013 - 20:30 Centrum Bohuslava Martinů
Do Poličky zavítá trojice nadějných mladých umělců. Těšte se na literární večírek, jehož hostem bude mimo jiné poličský rodák, básník a prozaik Marek Šindelka, držitel prestižní Ceny Jiřího Ortena a loňský vítěz ocenění Magnesia litera. Dále vystoupí autoři Jan Delong a Jan Nemček.
pátek 19.07.2013 - 21.30 Centrum Bohuslava Martinů
Můžete se těšit na další letní kino - Amarcord. Fellini ve filmu vzpomíná na své dospívání, k němuž nutně náleží třeba i první erotické zážitky, tajné návštěvy kina či platonická láska.
Film Ve stínu je napínavým kriminálním příběhem z 50.let bývalého Československa. Nenechte si ujít filmový trhák z minulého roku. Více na www.letopolicka.cz
středa 3.07.2013 - 21.30 Centrum Bohuslava Martinů
Ve středu 3. července promítáme film Expendables: Postradatelní 2. Stallone - Schwarzeneger - Willis - Van Damme - Norris. Stará známá banda je zpět! Více na www.letopolicka.cz
neděle 19.05.2013 - 19:00 hodin park u sochy S. Čecha
Parkem se line příjemná hudba a libozvučné verše, koná se poetický happening, kterého se může zúčastnit každý: náhodný kolemjdoucí i poeta. Přinést a přečíst můžete své oblíbené verše…
Tradiční nocování knihovníků a malých čtenářů (do 10 let) v prostorách knihovny. Noc plná příběhů, pohádkových postav, hraní, čtení a dovádění...přihlášky a bližší informace jsou k dispozici na oddělení pro děti u p. Onesorkové. Letošními hlavními společníky budou Lichožřouti, proto ponožky s sebou!
Co vše se může stát spisovateli, který v odlehlém horském hotelu hledá klid na psaní románu? Výtečná filmová adaptace románu Stephena Kinga v hlavní roli s Jackem Nicholsonem...ve čtvrtek 28. března od osmi v klubu!
Komponovaný literární večer o maturantovi poličského gymnázia Janu Vladislavovi. Dozvíte se mnoho o jeho životě, boji s komunistickým režimem, vydávání zajímavé samizdatové edice Kvart...vzpomínat bude i Vladislavova životní partnerka paní Růžena Makovcová.
čtvrtek 21.03.2013 - 8:00-17:00 hodin čítárna knihovny
První jarní den můžete oslavit přírůstkem nové knížky do vaší domácí knihovny! Čítárna knihovny se stane malým tržištěm s vyřazenými knihami, které se do dětského oddělení už zkrátka nevejdou...za symbolickou cenu několika korun si je můžete odnést domů a nikdy nevrátit! Stavit se můžete od osmi do pěti...
Cyklus scénických čtení LiStOVáNí zavítá do Divadelního klubu ve čtvrtek 7. března a od 20:00 hodin představí titul polského spisovatele Jerzyho Kosinskiho BYL JSEM PŘI TOM. Světoznámý tragikomický příběh duševně a citově retardovaného muže, který až do zralého věku nepoznal skutečný svět jinak než z televize a který je po smrti svého dobrodince do něj sice vržen rovnýma nohama, šťastnou náhodou se však dostane ihned do nejvyšších kruhů, kde každou jeho prostoduchou myšlenku díky obyčejnému nepochopení interpretují jako geniální ekonomický či politický vhled. A protože ve velkém světě médií, politiky a byznysu není nikdo připraven na člověka, který neprosazuje ničí zájmy (ani ty svoje), stává se z něj nečekaně hvězda, okolo které všichni krouží a každý si do ní promítá své vlastní přání a touhy. Příběh, který nezestárne v žádné době.
Beseda s autorem knihy Největší tajemství třetí říše Milanem Zachem Kučerou proběhne v pátek 1. března od 19:00 hodin v čítárně knihovny. Autor je zkušeným terénním badatelem a hledá odpovědi na nevyjasněné otázky z doby druhé světové války.
Televizní film v hlavní roli s Vlastou Chramostovou, který natočil v roce 2003 Jaroslav Brabec podle scénáře Pavla Kohouta, popisuje dobu vzniku Charty 77 na příběhu učitelky DAMU, která musí řešit životní dilema - odsoudit Chartu 77 nebo samu sebe a rodinu k nemilosti režimu? Méně známý ovšem působivý příběh o morálce, cti a nelehkém rozhodování...
V listopadu uplyne rok od smrti prvního muže českého undergroundu Ivana "Magora" Jirouse. Na společná léta zavzpomíná prostřednictvím video nahrávek, které přežily domovní prohlídky příslušníků STB, druhá významná postava undergroudnu: František "Čuňas" Stárek, dnes pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů. Hudebně jej doprovodí Josef "Bobeš" Rӧssler, bývalý člen kapel Plastic People a DG 307, i autor knihy Obraz doby aneb chaotické vzpomínky na život v českém undergroundu.
První listopadový podvečer bude v knihovně patřit fotografiím Václava Havla z let 1963 - 2011, které ze svého archivu vybral fotograf Pavel Vácha, který bude na vernisáži přítomen.
Výstava bude ve vestibulu knihovny k vidělí do konce prosince.
Dokumentární film z roku 2007 nahlíží do zákulisí "prezidentování" Václava Havla a odkrývá pozadí politických i soukromých událostí. Film bude promítnut v režisérské verzi - 145 minut.
Dnes už klasika - čtveřice zvířecích celebrit z Central Park ZOO v New Yorku - lev , zebra , žirafa a hrošice - si užívají péče ošetřovatelů do té doby, než jeden z nich zmizí. Zbytek se ho vydává hledat, ale během útěku ze zoologické zahrady jsou polapeni a deportováni do míst, jaká nikdo z nich neočekával - do "domovské" Afriky...
Nejslavnější detektiv všech dob je zpět !!! Sherlock Holmes býval nejchytřejším mužem salónu... až dosud. Na scéně je ovšem nový kriminalistický mozek - profesor Moriarty (Jared Harris), který se intelektuálně Holmesovi nejen vyrovná, ale jeho cit pro špatnost spolu s naprosto chybějícím pocitem svědomí mu vlastně může pomoci slavného detektiva předstihnout.
Autorské čtení a beseda s legendárním spisovatelem Ivanem Klímou - setkání s jedním z nejvýznamnějších spisovatelů současnosti. Ať už vás zaujaly jeho básně, romány, tvorba pro děti, autobiografické knihy Moje šílené století nebo životní osud, neváhejte vyrazit první jarní den vstříc besedování...uslyšíte úryvky z nově připravované knihy!!!!
Staří dobří známí z projektu scénického čtení v čele s Lukášem Hejlíkem zavítají do Poličky se žhavou novinkou Dobrý proti Severáku, románem složeným z emailové korespondence dvou lidí, kteří se v reálném světě nikdy nepotkali. ONA chtěla zrušit předplatné časopisu, email omylem došel JEMU. A tak začalo neobvyklé dopisování na křehké hranici mezi absolutním neznámem a intimitou...může přeskočit virtuální jiskra? Snesly by milostné city, které vznikly v emailech, osobní setkání?
Přijďte s dětmi na loutkové divadlo na motivy pohádky K. J. Erbena Jabloňová panna v podání báječných Loutek bez hranic. V pohádce se potkáte s králem i princeznou, poveselíte se na dvou svatbách a dozvíte se o královském rodinném prokletí...jak to všechno dopadne? Uvidíte sami!
Další pátek, další cestování...tentokrát ne jenom po cizích krajích, ale hlavně za zviřátky...malá, velká, chlupatá, šupinatá...k pomazlení i k jídlu. Všechnu možnou zvěř představí milovník zvířat Pavel Joneš.
Známý a oblíbený poličský cestovatel Pavel Joneš během svých cest do více i méně známých destinací objevil mnoho zapadákovů...od Špindlerova Mlýna až po Madagaskar!
Četli jste Verneovky? Někteří v mládí přečetli všechny Vernovy dobrodružné romány, okolo jiným prošel tento autor bez povšimnutí...když se ale zkombinují příběhy Julese Vernea a geniální přístup slavného českého režiséra Karla Zemana, který při psaní scénáře spolupracoval s Františkem Hrubínem, vznikne nevídaná podívaná. Dojďete ve čtvrtek na filmový večer do Divadelního klubu, nebudete litovat!!!!
V Divadelním klubu se můžete ve středu 7. března potkat se dvěma spisovateli - básníkem Janem Těsnohlídkem a prozaikem Davidem Zábranským. Honzu Těsnohlídka mnozí znají prostřednictvím sbírky Násilí bez předsudků, nyní představí nový kus Rakovina - jedněmi opěvovanou, jinými zatracovanou sbírku básní. David Zábranský se proslavil hlavně románem Slabost pro každou jinou pláž, jeho nejnovější román má jen 40 stran...jaký je? Přijďte si poslechnout úryvek přímo z úst autora...
Jak asi může takový večer současné literatury na živo vypadat? Záznam z Brna najdete zde:
Co vymyslet pro děti na nedělní pozdní odpoledne? Bobovat se za tmy přece nedá...přijďte do Centa Bohuslava Martinů, čekat vás bude drak, který ve čtyřech pohádkách usiluje o princezny, do cesty se mu samozřejmě postaví chrabrý rytíř!
Představení trvá 45 minut a je vhodné pro děti od 2 let.
Čeká vás příjemný páteční podvočer ve společnosti Slávky Chrpové, šéfredaktorky časopisu Cykloturistika. V multimediální projekci se ohlédne za cestou se skládacím kolem do Francouzské Polynésie, kterou podnikla společně s cestovatelkou Ludmilou Rumlovou. Řeč bude o Tahiti a dalších šesti ostrovech – zelené a rozeklané Raiatee, vanilkovém ostrově Tahaa, turisty okupované Bora-Boře, panenském a rustikálním Huahine a nejmenším a nejzápadnějším Maupiti. Jsou opravdu polynéské ostrovy posledním rájem na světě? Jaké jsou výhody cestování na skládacích kolech? Jak to vypadá, když se k ostrovům blíží tsunami a probíhá evakuace? Co měla cesta společného s tzv. ebicyklisty, astronomem Jiřím Gryagrem a Milanem Rastislavem Štefánikem? Jaké krásy nabízí jižní obloha? Těšit se můžete i na ukázku polynéského tance…
V sobotu 4. února bude zahájena výstava fotografií Simony Tůmové s názvem KSIFT.
Simona, studentka poličského gymnázia, propadla umění digitální fotografie před rokem a půl, kdy začala fotit portréty svých přátel. Zaujala ji síla fotografie a možnost zachytit výraz jedince i emoce, které se ve tvářích a gestech lidí ukrývají. Portréty se staly její doménou. Ráda modely zasazuje do kontrastního prostředí, kde vynikne odlišnost a výjimečnost detailů. Mimo jiné nafotila i série dokumentárních fotografií při Rockoupání nebo Skate Slalom.
V současnosti experimentuje s klasickou fotografií, ráda by pronikla i do procesu vyvolávání, jen mít k dispozici černou komoru…je členkou poličského fotoklubu Séance.
Výstava fotografií v knihovně je průřezem Simoniny dosavadní tvorby. K vidění jsou portréty, které vznikly z příležitostné spolupráce s přáteli, fotografie z poličských akcí i sérii fotografií, jež byly foceny přímo v prostorách knihovny.
Kniha mladé spisovatelky Kateřiny Tučkové se v regálech knihovny nikdy neohřála…neustále putuje od jednoho čtenáře ke druhému a oslovuje je silným tématem: „Poválečný odsun Němců z Československa dodnes zůstává živou a stále rozporuplnou událostí. Příběh Getry se rozpíná mezi všemi, kteří prošli válkou. Rozpíná se mezi skutečnými historickými událostmi i mezi milníky jednotlivých lidských osudů…“
Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta“ společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století. Kromě bolestných otázek viny, odplaty a odpuštění mezi Čechy a Němci, jež tento neobyčejně plastický a působivý román klade, se stáváme svědky netradičního vztahu matky a dcery, který je deformován nejen omezeným prostředím, v němž se jako české Němky vystrnaděné na okraj společnosti směly pohybovat, ale také vzájemným nepochopením dvou generací, obtížnou komunikací a nemožností zprostředkovat osobní zkušenost. Nezaměnitelnou atmosféru příběhu dodává genius loci živelně se rozvíjejícího Brna.
neděle 16.10.2011 - 16:00 hodin Centrum Bohuslava Martinů
Pro panny i mládence, děti, kmety, milence, dítka školní, předškolní i poškolní, zejména pak pro všechny dohromady! Z části veselá pohádka ze života nabízí vše možné, zařídí i nemožné! Na příkladu pohádky se snaží děti přivést k poznání, že ne se vším se dá kupčit - že jsou hodnoty, které nejsou na prodej a nejsou ke koupi.
“Zažít. Napsat. Přečíst. Vyprávět … obchodovat s příběhem?”
Přijďte do knihovny strávit příjemný podzimní podvečer a zahrát si hru pro všechny milovníky příběhů a knih. Příběhy se stanou výměnným artiklem a nejvzácnějším zbožím. Fantazie vstupenkou do světů, kde se může stát cokoli. A tvořivost otevře cestu k příběhu. Hra na příběh, napříč formou i časoprostorovými omezeními, trochu tajemství, možná malé překvapení. S sebou netřeba nic než fantazii…věnujte sobě a příběhům dvě báječné hodiny v knihovně.
Registrace hráčů proběhne od 16:45 – 17:00 na dospělém oddělení, maximální počet hráčů je 30. Těšíme se na Vás!
Kniha Baráky – Souostroví svobody – mapuje zajímavý fenomén a dosud méně známou podobu českého undergroundu - vesnická stavení, kam jezdili lidé odmítající žít podle představ režimu a vymykající se tehdejšímu pohledu na spořádanou mládež. František Čuňas Stárek přijede nejen o vzniku této knihy, která mapuje i „baráky“ v okolí Poličky, pohovořit do poličské knihovny.
Kniha se pokouší v co nejširší dostupné míře zmapovat historii všedního dne českého undergroundu od šedesátých let až do současnosti a podat svědectví o lidech, kteří pobývali na venkovských usedlostech, tzv. barácích, z nichž se často stala významná centra "druhé kultury".
středa 18.05.2011 - 18:00 čítárna Městské knihovny Polička
Poslední cestovatelská beseda před prázninami, obdobím výletů a cestování, bude určena všem, kteří rádi vyráží do okolí a poznávají krásy našeho regionu. Martin Leschinger vydal v tomto roce knihu Východní Čechy a okolí - nejkrásnější výlety. Bude hovořit o výletech, které opravdu stojí zato. Vyrazte s partou přátel, s rodinou...na kole i pěšky...kam? Tipy na výlety se dozvíte v knihovně!
Jednoho krásného dne se narodí ošklivé kačátko. Má sourozenců, že by je ani nespočítalo a maminku, která má pod křídlem plno rad do života. Brzy však pochopí, že nepatří mezi oblíbence dvora. Proto běží a běží, přes pole uniká, neví kdo a čí je a kam vlastně směřuje.
Najde na konci své cesty skutečný domov?
Pohádka plná písňiček a vtipných zvratů o tom, že někdy není zrovna lehké někam patřít.
pátek 13.05.2011 - 20:00 salónek restaurace Pivovar na náměstí
Milan Kohout, básník, performer a pedagog, žijící od roku 1986 v Bostonu, představí v rámci své návštěvy ČR svojí knihu Proveď vola světem, volem zůstane také v Poličce. Jako host vystoupí Ondřej Buderus, večerem provází Jan Těsnohlídek ml.
Milan Kohout se představuje v roli literáta, a že v literární branži dosahuje stejných kvalit jako ve svých nejlepších performancích, se můžete přesvědčit nad jeho knihou Proveď vola světem, volem zůstane. Jak už se samotného názvu knihy vyplývá, Kohout před nás nepředstupuje jako Všeználek, který všude byl, všechno viděl a všechno ví. Byl mnohde, viděl kde co, což poté taky zaznamenal. Nikoli však v podobě receptu na všelék proti nemocem světa a doby. Autorova anabáze by se dala popsat jako výlet pana Broučka ze socialismu do kapitalismu a návrat zpět do kapitalismu. Jako správný umělec podává nám Milan Kohout zprávu o tom, že svět je plný lidí, s nimiž je nám dáno sdílet společný osud. Autor po sobě zanechává nesmazatelnou stopu mimo jiné jak v podobě literárního zpracování jeho performačních akcí tak i v podobě velmi netradičních a osobitých vyučovacích metod, které však zdaleka nejsou důsledkem jakési autorovy touhy po exhibici, nezavání galerijní zatuchlostí ale jsou zcela přirozenou součástí autorova života, jeho naturelu, jeho postojů i pohledu na svět.
středa 11.05.2011 - 18:00 čítárna Městské knihovny Polička
Autorské čtení a beseda s oblíbenou autorkou románů pro ženy. Sama o sobě píše: Jsem žena ve věku nejvýstižněji charakterizovatelném otřepanou frází "mládí pryč a do důchodu daleko." Vdaná, samostatně výdělečně činná a permanentně náchylná k únikům z reality. Mým nejoblíbenějším citátem je výrok Rudyarda Kiplinga: "Chceš realizovat své sny? Probuď se!" Já si ho ovšem obracím naruby, a tak v mém podání zní: "Chceš zůstat ve svých snech? Nenech se budit!"
středa 4.05.2011 - 18:00 čítárna Městské knihovny Polička
Odpoledne pro všechny malé i velké čtenáře. Autor bude číst příběhy Pachatelů dobrých skutků Puntíkářů, popovídá si s dětmi o povolání spisovatele a potěší všechny svými laskavými a humornými příhodami.. Dozvíte se, jak to dopadá, když se dva rošťáci rozhodnou pomáhat bližním. Michal Souček a Filip Fiala jsou kamarádi na život a na smrt. Mají dobré srdce, a tak když mají pocit, že někdo v jejich okolí potřebuje pomoc, vrhají se do toho po hlavě. Bohužel, každá jejich snaha se vždycky nějak zvrtne, a proto místo pochval sbírají Michal s Fildou spíše černé puntíky.
„Je pozdní večer, první máj…“ a pro literární milce i náhodné kolemjdoucí čtou Máchův Máj vaši známí i neznámí.
Byl pozdní večer – první máj večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. O lásce šeptal tichý mech; květoucí strom lhal lásky žel, svou lásku slavík růži pěl, růžinu jevil vonný vzdech. Jezero hladké v křovích stinných zvučelo temně tajný bol, břeh je objímal kol a kol; a slunce jasná světů jiných bloudila blankytnými pásky, planoucí tam co slzy lásky.
pátek 22.04.2011 - 18:00 Čítárna Městské knihovny Polička
Pavla Vraspírová strávila jeden semestr studia
v rámci studijního pobytu Erasmus ve Španělsku.
Kromě studia i pilně cestovala a poznávala
kulturu i přírodní krásy této oblíbené turistické
destinace. Přijďte a inspirujte se…čas dovolených
se pomalu blíží!
neděle 17.04.2011 - 16:00 Centrum Bohuslava Martinů
Žabí princ
O krásné princezně, zlatém míčku a zakletém žabákovi. Půvabný příběh podle pohádky bratří Grimmů ožije v dřevěných totemových loutkách.
Sněhurka
Jedna z nejkrásnějších světových pohádek. Klasický příběh půvabné princezny, sedmi trpaslíků a zlé královny vzhlížející se v kouzelném zrcadle.
LD MAMINY
Loutkové divadlo MAMINY Jaroměř je amatérský loutkářský soubor, který navazuje na dlouholetou tradici a vysokou úroveň loutkářství v Jaroměři.
Ačkoliv byl tento soubor založen teprve v roce 2007,většina jeho členů má bohaté loutkoherecké zkušenosti z dob svého předchozího působení v Boučkově loutkovém divadle.
středa 30.03.2011 - 18:00 Městská knihovna Polička
Pavel Vácha vystudoval jako jeden z prvních výtvarnou fotografii na pražské FAMU. Absolvoval v roce 1968 a od té doby se věnuje fotografii jako volný výtvarník. Spolupracoval s mnoha časopisy a nakladatelstvími, především Supraphon a Artia, pro které připravil fotografie pro desítky gramofonových obalů…
Série portrétů spisovatelů Tváře literatury má dlouhou historii. Fotografie původně vznikaly na objednávku výtvarné redakce nakladatelství Československý spisovatel. Výstava těchto portrétů byla nainstalována a zahájena v Malé galerii ČS, bohužel na podzim roku 1969. Z důvodu normalizace a návratu ke „starým pořádkům“režimu opět začala vadit svobodná kultura a její představitelé. Řada spisovatelů se ocitla na černé listině, jejich knihy se přestaly tisknout a vydávat, byly odstraňovány z knihoven, stránky s jejich texty se vytrhávaly z učebnic…na výstavě se sešlo několik portrétů spisovatelů, kteří oficiálně přestávali existovat. Výstava musela být po třech dnech zlikvidována.
Fotografie zůstaly v autorově archivu a postupem času přibývaly a přibývají další. Na výstavě se můžete podívat na kdysi mladé tváře dnešních klasiků, i na současnou nejmladší spisovatelskou generaci.
pátek 25.03.2011 - 18:00 čítárna Městské knihovny Polička
Určitě jste o nich už slyšeli: elektronické knížky, čtečky virtuální knihovny. Budoucnost čtení a vzdělanosti, nebo cesta do pekel? O vývoji elektronického čtení, technologii čteček a hlavně o tom co je v současné době možné si na nich přečíst popovídá Jan Jukl.
středa 23.03.2011 - 18:00 čítárna Městské knihovny Polička
PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. je český historik, publicista a spisovatel (především historických detektivních příběhů). Literatuře se s přestávkami věnuje od mládí. Dosud napsal více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, deset knih vědeckých a populárně naučných a více než dvacet historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. „Historickou detektivku považuji tak trochu za pohádku pro dospělé. Základní atributy jsou totiž stejné. Dobro bojuje se zlem a nakonec zvítězí. V tom vidím velikou přednost beletrie, protože skutečná historie je někdy krutá a často i smutná, ale spisovatelé by měli dávat lidem radost a víru.“ Spolupracuje s Českým rozhlasem, v němž pravidelně představuje zajímavé události z českých dějin a života lidí ve středověku. Přízeň širokého čtenářstva si získal především sérií detektivních knih z doby vlády Přemysla Otakara II., ve kterých je skvěle vykreslen život v tehdejší době, mentalita lidí a atmosféra středověku vůbec. „Co se týká hrdinů, všechny příběhy spojuje postava vzdělaného a čestného rytíře Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora a správce hradu Bezděz. Tahle postava je samozřejmě vymyšlená, neboť z poloviny 13. století, kdy se příběhy odehrávají, máme dochováno jen minimum pramenů, v nichž by se objevovala jména královských úředníků.“ Režisér Petr Nikolajev v roce 2009 natočil podle románu Vlastimila Vondrušky celovečerní film Jménem krále.
Český bestseller roku 2009 dokazuje, jak je ekonomie krásná věda a že její kořeny jdou mnohem hlouběji, než si moderní člověk dokáže představit. Poté, co představí nečekaně pestrou škálou pramenů od Eposu o Gilgamešovi přes Bibli a Komenského až po moderní ekonomy, přichází s kritickou reflexí dnešní doby, až samotnou analýzou současné finanční krize jako příležitosti pro to, aby člověk znovuobjevil sám sebe i svůj vztah k věcem hmotným i duchovním. Tomáš Sedláček je ekonom, který radil prezidentu Havlovi, ministru financí Sobotkovi, byl členem NERVu za premiéra Nečase a prodal zhruba stejně knih jako Michal Viewegh…
Projekt LiStOVáNí s touto knihou pokračuje v inscenování netradičních textů, doprovází jej sám autor, Tomáš Sedláček, po představení vždy beseduje s diváky a podepisuje svou knihu. Po celorepublikovém turné, s tím, že se představení úspěšně drží na repertoáru Národního divadla v Praze, se LiStOVáNí s Ekonomií dobra a zla a Tomášem Sedláčkem v akci připravuje na turné po světě. Vydání knihy v Oxford University Press doprovodí Tomáše Sedláčka LiStOVáNí v angličtině.
účinkují: Lukáš Hejlík, Alan Novotný, Tomáš Sedláček
neděle 13.03.2011 - 16:00 Centrum Bohuslava Martinů
Představení na motivy stejnojmenné pohádky Aloise Mikulky v podání Štěpánky Glogarové.
Vzorná a pečlivá Palačinková Pepinka má ráda svůj dům a zahrádku plnou červených jahůdek. Jak to dopadne, když do zahrádky zavítá nezvaný, hladový drak Marmelajda? V bříšku mu škrundá jak v prázdných hodinách... A skutečně je tak zlý? Co se musí stát, aby se z postrachu stal kamarád?
Po divadelním představení bude následovat výtvarná dílna.
úterý 8.03.2011 - 18:00 čítárna Městské knihovny Polička
Prozaička Petra Hůlová poprvé vstoupila na českou literární scénu v roce 2002, kdy vyšla kniha Paměť mojí babičce. Děj románu, který Hůlová napsala ve dvaadvaceti letech, se odehrává v Mongolsku, osou příběhu je strhující vyprávění žen tří generací o všem, co v životě viděly, zažily, protrpěly. Kniha obsadila první místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2002 a získala cenu Magnesia Litera 2003 za Literární objev roku. Následovaly knihy Přes matný sklo, Cirkus Lés Memoires z prostředí New Yorku, Umělohmotný třípokoj a Stanice Tajga (Cena Jiřího Škvoreckého). V loňském roce vydala Petra Hůlová svůj šestý román Strážci občanského dobra, který přichází s velmi zajímavým tématem. Popisuje současnou dobu a společnost "očima poražených". Hlavní postava nového románu vnímá předlistopadový svět jako sice nedokonalý, ale nejlepší ze všech možných světů, zatímco proměnu společnosti po roce 1989 vnímá jako dobu plnou tolika omylů, že cítí potřebu aktivně a třeba i násilím vnutit ostatním svou představu o společenském dobru. Román upozorňuje na to, že na všechno lze nahlížet ze zcela odlišných úhlů pohledu. Co pro jednoho člověka znamená nové možnosti a svobodu, může druhému člověku přinášet úzkost, prázdnotu a beznadějný pocit chaosu.
Sama autorka se o své tvorbě vyjadřuje takto: „Já se psaním vyrovnávám s určitými tématy a životními etapami, kterými procházím. Literatura je pro mě formou komunikace, snažím se vést dialog jak se čtenáři, tak sama se sebou. Každou knížkou by měl být člověk ochotný riskovat, aby to mohlo za něco stát.“
pátek 4.03.2011 - 18:00 čítárna Městské knihovny Polička
Nový Zéland leží v jižním Pacifiku nedaleko Austrálie. Je tvořen dvěma většími a několika menšími ostrovy. Nádherná krajina této země se v posledních letech proslavila především díky natáčení Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Najdete zde mnoho druhů krajiny přes pláže, stepi a buše až po ledovce. Severní ostrov má na svém území několik činných sopek, ale také termálních pramenů a jezírek s léčivými účinky. Jedinečný vývoj této části světa zapříčinil vytvoření mnoha unikátních druhů živočichů i rostlin, které se v jiných částech světa nevyskytují. Nejlepším příkladem je pták kiwi, který je miláčkem všech novozélanďanů. Je všude od triček počínaje až po mince konče. Nový Zéland je také velmi atraktivní pro milovníky adrenalinových sportů např. rafting, jízda na kajaku, bungee dumping, potápění, jachting atd. Původní Maorské kmenové umění, které není nikde jinde na světě, naopak láká milovníky historie.
Vyprávět o Novém Zélandu bude Martina Chválová, která se vrátila z půlroční cesty po této zajímavé zemi. Pracovala na místních vyhlášených vinicích, podnikala cesty na pláže i ledovce, prožila zkrátka vše, co šlo!
středa 16.02.2011 - 17:00 čítárna Městské knihovny Polička
Srdečně Vás zveme na posezení a setkání s autorkou putovní výstavy České inspriace NA CESTĚ.
Lucie Suchá začala malovat po tom, co dostala od svého manžela pod stromeček olejové barvy. Od té doby namalovala na tři sta obrazů. Staré okenní rámy, které jsou pro její tvorbu typické, začala používat poté, co jeden z obrazů náhodou pasoval přesně do rámu starého sklepního okénka. Vedle malování se věnuje navrhování loutek, obalů na CD a fotografování. Více informací naleznete na webových stránkách Lucie Suché www.luciesucha.com
neděle 13.02.2011 - 16:00 Centrum Bohuslava Martinů
Dva jsou silnější než jeden, a tak si dvojčata Honza a Honza troufnou i na obra, aby zachránili nebohou princeznu Juliánu. Dokážou si však tímto statečným činem získat její srdce?
Pohádku pro děti i rodiče s velkými plošnými loutkami zahraje Divadýlko z pytlíčku.
pátek 11.02.2011 - 18:00 Čítárna Městské knihovny Polička
Poutavé vyprávění o kouzelném Severním Irsku s vůní whisky! Přijďte nasát atmosféru ostrovní země s bohatou keltskou historií, potěšte se fotografiemi přírodních krás země i viktoriánské architektury Belfastu. Možná spatříte i bájného Leprikóna…kdo ví? Řeči povede Pavel Joneš a tisíc živých slonů!
středa 26.01.2011 - 18:00 hodin Přednáškový sál CBM
Do poličské knihovny zavítá koncem ledna žena s velmi zajímavým životem, dcera spisovatele Jana Procházky, signatářka Charty 77, autorka fejetonů, povídek (Slepice v klubu), rozhlasových her a románů (Růžová dáma, Oční kapky, Smolná kniha), Lenka Procházková. Autorské čtení proběhne v prostorách sálku Centra Bohuslava Martinů, kde bude v té době k vidění výstava Pavla Váchy Loučení s Janem Palachem, která koresponduje s tematikou knihy Slunce v úplňku. Přijďte si vychutnat živou literaturu v kombinaci s fotografickou tvorbou jednoho z nejzajímavějších českých fotografů.
Příběhy malé Gerdy, která se vydala hledat svého kamaráda Káje až do krajů, kde vládne jen chlad, mráz a studené srdce Sněhové královny…Krásné písničky, zajímavá barevná scéna s točnou a zezadu voděné parádní loutky, potěší uši i oči...
Další z řady autorských čtení!!! Tentokráte v klubu uvidíte a uslyšíte tvorbu Jana Těsnohlídka ml., Petra Štengla a Davida Zábranského. Následovat bude koncert punkové poličské kapely Mentálně narušená moucha.
Výtěžek této akce věnujeme Speciální základní škole v Poličce.
čtvrtek 11.11.2010 - 18:00 Centrum Bohuslava Martinů
Ve čtvrtek 11. listopadu v 18:00 hodin proběhne v prostorách sálu Centra Bohuslava Martinů přednáška mistra knihaře Jiřího Fogla, který na olomoucké maketě Codex gigas intenzivně pracoval. Setkání s Jiřím Foglem doprovodí promítnutí filmu z dílny Antonína Krejčíře ze zákulisí práce na maketě. K dispozici bude i samotná maketa Ďáblovy bible, kterou si můžete prohlédnout v čítárně Městské knihovny v Poličce.
čtvrtek 23.09.2010 - 19:00 Centrum Bohuslava Martinů
První přednáška o operní tvorbě B. Martinů, která bude věnována méně známým operám Voják a tanečnice, Slzy nože a Tři přání aneb Vrtkavosti života. Skladatel je napsal v letech 1926 až 1929, tedy v době, která přála nejrůznějším experimentům, a poličský rodák nebyl v tomto směru žádnou výjimkou. Je libo poslechnout si zpěv sochy, měsíce, lucerny a dalších neobvyklých postav? Strpíte na scéně oběšence, lidojedku, kritika nebo filmaře samotné hry anebo třeba hasičský zásah? Máte rádi jazz? A co legraci a dobrou zábavu? Pak se určitě objevte, ať o tato vpravdě senzační díla nepřijdete!
Petr Štengl, Jan Těsnohlídek a časopis Psí víno uvádí další porci současné poezie, tentokrát exluzivně od našich východních sousedů. Číst budou Vlado Šimek, Dominik Želinský a Boris Lilov, hudebně večer osvěží Pavel Novotný a Mr.D.
neděle 12.09.2010 - 16:00 Centrum Bohuslava Martinů
…a tak to hloupoučká zvířátka všechno popletla - kačena, jakožto vlk, se zamilovala do šakala (myslivce), takže neměl kdo sežrat prasátko, jakožto babičku, a proto mu nezbývalo než se kamarádit. Hrají Johana Vaňousová a Jana Kollertová.
sobota 5.06.2010 - 19:00 - do nevidím Knihovna a okolí
KDO? MLADÁ POLIČKA
CO? Vernisáž výstavy fotografií
KDY? 5. 6. 2010 v neobyčejný čas 22 hodin
KDE? Městská knihovna Polička
Čeká Vás:
- Promítání neobyčejného Andyho filmu
- Zážitek z poezie Honzy Těsnohlídka, letošního laureáta Ceny Jiřího Ortena
- Kontroverzní písničkář Dominik Zezula
- zpěvné duo Madla a Lenka
- … a hlavně mladá poličská fotografická krev - Vojta Vomáčka, Honza Chvála, Šárka Olehlová, Karolína Štursová, Andy Fehu, Martin Mareš – a Honza Těsnohlídek jako host
Akce na FB :http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=117182578322317&ref=ts
čtvrtek 22.04.2010 - 19:00 Centrum Bohuslava Martinů
Jaroslav Novotný a členové spolku Náš Martinů vás provedou dalšími výtečnými kousky našeho slavného rodáka. Tentokrát zazní Česká rapsodie, Polní mše, Hymnus k svatému Jakubu, Hora tří světel, Gilganeš a Proroctví Izaiášovo.
Povídání s Michalem Krchňákem, jedním z překladatelů nového studijného vydání Bible. Řeč bude nejen o překladatelské práci, ale o také o knize knih jako takové.
Pozor: Vhodné i pro pohany!!!
Okouzlující země žvýkačů betelu sevřená vojenskou represí. Jak vypadá život v jedné z nejzáhadnějších zemí světa? Proč muži nosí sukně, ženy si zdobí tváře make-upem ze santalového dřeva a děti křičí na cizince byebye? Pojďme společně odkrýt odpovědi na některé z otázek, které se při zmínce o této zemi derou na povrch…
Povídá Štepán Zika ze S.N.U.
Ve spolupráci s rodičovským centrem MaTaMi jsme se zapojili do celorepublikového projektu Celé Česko čte dětem a na každý čtvrtek dopoledne připravili pohádkové čtení. Děti se setkají se svými oblíbenými hrdiny nejen formou čteného textu, ale budou mít možnost si je i výtvarně a pracovně znázornit, účastnit se soutěží a různých dalších aktivit. Témata, délka četby a s tím spojené činnosti jsou přizpůsobeny nejmladší věkové kategorii. Už tehle čtvrtek, příjde k nám Krtek!
Kdy: každý čtvrtek od 9:30h, začínáme 18.3.2010
Kde: Městská knihovna Polička, čítárna, 1. patro
Pro koho: pro všechny děti od 0-6 let a jejich rodiče
čtvrtek 18.03.2010 - 19:00 Centrum Bohuslava Martinů
Zahajovací přednáška hudebního cyklu, který si dává za cíl, seznámit vás s hudbou Bohuslava Martinů. Obsahem pořadu bude čtyřdílný cyklus kantát na Burešovy předlohy (Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Romance z pampelišek, Mikeš z hor), kantáta Kytice a balada Svatební košile.
Ve spolupráci s rodičovským centrem MaTaMi jsme se zapojili do celorepublikového projektu Celé Česko čte dětem a na každý čtvrtek dopoledne připravili pohádkové čtení. Děti se setkají se svými oblíbenými hrdiny nejen formou čteného textu, ale budou mít možnost si je i výtvarně a pracovně znázornit, účastnit se soutěží a různých dalších aktivit. Témata, délka četby a s tím spojené činnosti jsou přizpůsobeny nejmladší věkové kategorii.
Kdy: každý čtvrtek od 9:30h, začínáme 18.3.2010
Kde: Městská knihovna Polička, čítárna, 1. patro
Pro koho: pro všechny děti od 0-6 let a jejich rodiče
Ohromující New York, okouzlující San Francisko, mondénní Las Vegas i čarokrásný Grand Canyon – to vše ve fotkách a vyprávění předního poličského světoběžníka Pavla Joneše.
čtvrtek 26.11.2009 - 19:00 čítárna Městské knihovny Polička
Audiovizuální putování po přírodních i kulturních skvostech Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Albánie, Černé Hory a Bulharska. Válkou sužované Sarajevo, poutnické město Medžugorje, Mostar – památka na seznamu UNESCO, Dubrovník a Kotor, čarokrásné pohoří Durmitor a mnoho, mnoho dalšího v podání zkušeného cestovatele Juraje Kamana.
neděle 8.11.2009 - 16:00 sálek v Centru Bohuslava Martinů
Byla jednou jedna holčička a jmenovala se ... to je vlastně jedno. Totiž, když měla jednou narozeniny, dostala od maminky červenou čepičku- karkulku- a protože ji pořád nosila, nikdo jí neřekl jinak než Červená Karkulka... Pohádku, kterou všichni známe, představí v originálním zpracování poličská rodačka Mirka Bělohlávková (Venclová). Přijďte strávit příjemnou půlhodinku s pohádkou…
V sobotu dne 31. října 2009 v 17:00 hodin zahájíme vernisáží obrazů Jana Steklíka a Annegret Heinl jeho listopadovou výstavu Partitury a věže.
Jan Steklík patří ke klíčovým osobnostem československého výtvarného umění 60.let. Společně s Karlem Neprašem byli známi jako ředitelé „Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu“.
Annegret Heinl je německá umělkyně, která se od 60.let zabývá vizuálním uměním. Dlouhodobě spolupracuje s J.Steklíkem.
Průvodní slovo obstará Jaroslav Erik Frič- básník, hudebník a nakladatel.
Hudebně doprovodí Jindřich Pevný- výtvarník, hudebník a divadelník
Výstava ve vestibulu Městské knihovny v Poličce potrvá do 4.12.2009. Na tuto akci volně navazuje undergroundový ,
divadelně- hudební večírek v Divadelním klubu od 20:00 hodin.
čtvrtek 8.10.2009 - 16:00 Centra Bohuslava Martinů
Od 16:00 hodin vystoupí v sálku Centra Bohuslava Martinů dětské divadlo Jakuba Folvarčného s názvem Karlova a Jaromírova pohádka.
Od 19:00 hodin se můžete v čítárně městské knihovny těšit na cestovatelskou besedu Davida Švejnohy. Tématem bude tentokrát Zambie, Kuomboka - největší svátek této země konající se ve vodách Zambezi, vodopády Victoria Falls a mnohem více !
středa 17.06.2009 - 19:00 Centrum Bohuslava Martinů
V rámci festivalu Colour Meeting Vás zveme na autorské čtení originální romské spisovatelky z České Třebové. Akce se koná 17. 6. 2009, Centrum Bohuslava Martinů v 19.00hod, Polička.
Erika Olahová čtenářskou veřejnost svým knižním debutem Nechci se vrátit mezi mrtvé doslova uhranula. Její tvorba se obvyklé produkci romských spisovatelů vymyká hned dvojím způsobem. Píše zásadně česky a je nezvykle autorská. Sama sebe vidí jako romskou spisovatelku, která píše v češtině. Narodila se 14. 1. 1957 ve Zvolenu. Rodiče se přestěhovali do Čech, celý život se živili tvrdou manuální prací a k tomu vedli i své děti. Je proto s podivem, že jak Erika, tak její bratr Eduard Oláh (sochař, tvůrce památníku romským obětem holocaustu v Hodoníně u Kunštátu)byli lapeni múzami. Erika Oláhová od patnácti let pracovala, nejdříve v továrně, potom jako kuchařka a servírka. Má dvě děti, kterým pomáhá s výchovou vnoučat, s manželem žije v České Třebové, je v invalidním důchodu. Do jejího osudu několikrát tvrdě zasáhla smrt. „Realitu svého života si kompenzuji psaním, útěkem do koutku, kde si píšu.“ „Pomalu a jistě jsem v nich definovala svůj život,“ říká o svých povídkách, které pro ni mají i význam terapeutický. Psát začala v devadesátých letech, uveřejněna jí však byla pouze jedna povídka (Dítě), a to v romistickém časopise Romano džaniben.
Ve svých 47 letech debutovala knihou Nechci se vrátit mezi mrtvé. Kromě příběhů, při jejichž čtení stávají vlasy hrůzou, píše autorka i prózy humoristické, ty však do této knihy nezačlenila. V současnosti pracuje na románu.
Erika Oláhová netvoří v romštině, vychází ale z romských reálií, které jsou navíc nahlíženy prizmatem romské komunity. Zároveň však etnicita nehraje hlavní roli. Příběhy obsahují sdělení, jemuž může porozumět každý bez ohledu na svou národnostní příslušnost, a s tímto záměrem je autorka také psala .Občas v češtině probleskne romský jazyk, například v pojmenování společenství postav – Roma či úsloví: „Trefil ho šlak, z velké zloby mu puklo srdce, jak později Roma říkali.“ Z povídek,v nichž děj zásadně ovlivňují duše mrtvých, zlé bosorky a duchové, nabudeme dojmu: autorka je inspirována a tvoří v rámci tradice romských folklorních vyprávění. Že tomu tak být nemusí, nás upozorní zacházení s motivy z českých pohádek, společensko-kritických i hororových příběhů s fantastickými obrazy, balad (především K.J. Erbena), snů, surreálna. Přes tuto tematickou a žánrovou rozmanitost kniha kompozičně tvoří sevřený celek, a to díky jednotnosti autorského stylu, který se vyznačuje přímostí a precizností ve vyjadřování, i leitmotivům návratu mezi mrtvé i živé. Získáváme pocit cykličnosti a nevyhnutelnosti. Prostupující motivy zla, exemplárních trestů za morální provinění bez možnosti polehčující okolnosti či zásahu štěstěny nás utvrzují v neodvratitelnosti osudu a povinnosti vůči němu neprotestovat. Hrůzostrašnost vyvolávají nejen děsivé obrazy smrti, krve, ohně a mstivých skřetů a ďasů, ale hlavně vnitřní život postav. Pocity ohrožení zastoupené úzkostnými sny o nekonečných místnostech, oknech, která nejsou na dosah. Nemožnost úniku v nás navodí skličující pocit z bezvýchodné situace. Šťastný konec, vysvobození z utrpení nepřichází v podobě pozemského happyendu, ale ve víře v posmrtný život. O to překvapivější je šťastné rozřešení závěrečné povídky, které čerpá z náboženství zcela nekřesťanského.
čtvrtek 7.05.2009 - 19:00 Centrum Bohuslava Martinů
Zvemá Vás na první z cyklu hudebních setkání s hudebním kritikem JIřím Černým. Tentokrát na téma SLAVNÁ ÉRA PÍSNIČKÁŘŮ ŠAFRÁNU. Řeč bude o nejdůležitějších interpretech tohoto exilového hudebního vydavatelství. (Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Vlasta Těšňák,Petr Lutka, Dagmar Andrtová-Voňková, Vladimír Veit, Jan Burian, Jiří Dědeček a Zuzana Homolová a další). Těšíme se na vás...
Pořádá o.s. Pontopolis ve spolupráci s poličskou knihovnou a Centrem Bohuslava Martinů.
středa 15.04.2009 - 19:00 Sál Centra Bohuslava Martinů
22. dubna si jako každoročně připomeneme Den země. Mimo další akce pořádané poličskými organizacemi bude tomuto svátku věnována i další přednáška z ekologického cyklu „Na telenou. Naším hostem bude český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy RNDr. Václav Cílek, ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR. Hovořit budeme o tématu, které které dlouhodobě probouzí zájem a pozornost laiků i vědců na celém světě – Globálním oteplování a změnám klimatu.
Václav Cílek vystudoval Střední průmyslovou školu hornickou v Příbrami a posléze Přírodovědeckou fakultu UK v Praze, a to ložiskovou geologii. Diplomní a doktorskou práci zpracovával na téma hydrotermální mineralizace příbramského uranového ložiska.Po skončení školy nastoupil do Ústavu geologie a geotechniky ČSAV, dnes Geologického ústavu AV ČR, kde se věnoval zejména studiu lunárních hornin a krasových sedimentů a minerálů. Od poloviny 80. let se zabývá různými aspekty environmentální geologie, a to často ve spolupráci s přírodovědci různých oborů a s archeology. Soustavně sleduje několik základních témat jako např. proměny české krajiny, klimatické změny a otázky životního prostředí. Publikoval asi 300 odborných článků a kolem 400 esejí. Spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, z nichž nejznámější jsou texty o paměti krajiny, smysluplném bobrovi, areálu jablkového štrúdlu a také o tom, proč lezeme na rozhledny: Krajiny vnitřní a vnější.
Smyslem pravidelných besed cyklu „Na zelenou“ je informovat zasvěcené, nahlodávat lhostejné a zejména podávat co nejširší obraz problematiky trvale udržitelného rozvoje všem, kteří mají zájem dozvědět se něco nového.
Zveme Vás na další z hudebních setkání, tentorkát s českými Dinamos a polskou skupinou Masala
Didymos je současná world-music, inspirovaná společnými principy prastarých evropských i mimoevropských hudebních kultur. Kromě tradičních hudebních nástrojů jako různé perkuse, flétny, didgeridoo aj., Didymos využívá i moderních hudebních technologií a loopingu v reálném čase, před očima (i ušima) posluchačů se tak rodí vícehlasé sbory, rytmické struktury, či ambientní plochy. Didymos je jakousi one-man-show multiinstrumentalisty Tomáše Reindla, která však bývá obohacena různými hosty. www.myspace.com/tomasreindl
V roce 2002 se polský novinář, spisovatel a cestovatel Max Cegielski rozhodl založit s několika přáteli DJ kolektiv zaměřený na orientální hudbu. Pojmenovali se Masala Sound systém (Masala = směsice, mix). Jejich záměrem v hudbě byla prezentace vzrušujících a přitažlivých, lidovou hudbou nasáknutých nahrávek z celého světa, které jsou ale totálně přehlíženy masmédii. Z filozofické stránky chtěli ukázat, že kulturní rozdíly mezi národy a rasami nemusí být příčinou konfliktů – mohou být základnou pro fascinující hudební dialog vedoucí k univerzální hudbě a společné radosti. Postupem času se Masala Soundsystem vyvinul do regulérní kapely. www.myspace.com/masalasound
U příležitosti 30. výročí Íránské revoluce Vás zveme na promítání z cesty Radovana Selingera po zemi, jejíž "nadvláda teologů" znepokojuje celý současný svět.
Další z cyklu ekologických přednášek „Na zelenou“ se věnuje jednomu z nejpříznačnějších fenoménů dneška – expanzi obřích nákupních řetězců.
Přednáší Milan Štefanec z organizace NESEHNUTÍ Brno.
Co nás čeká:
• Obří nákupní centra – základní pojmy, definice, aktuální situace v ČR
• Cenová politika obřích nákupních center (klamavá reklama, listing, likvidace konkurence)
• Psychologické triky k nalákání zákazníka
• Otázka dopadu rozvoje obřích nákupních center na zaměstnanost v regionu + pracovně-právní vztahy v hypermarketech
• Urbanistické a další dopady výstavby nových hypermarketů
• Konkrétní problematické kauzy v ČR
• Možnost zapojení občanů do procesu rozhodování o výstavbě dalších obřích nákupních center
Aktivisté NESEHNUTÍ Brno se problematice věnují již několik let a mají kromě teoretických poznatků i praktické zkušenosti ze správních řízení, týkajících se výstavby nových nákupních center. Jejich projekt „O hypermarketech veřejně“ získal cenu japonské nadace Sasakawa Peace Foundation za nejlepší ekologický projekt roku 2002.
SADANT ( HUNGARY )
Sadant je kapela z Budapešti, kterou tvoří maďarští muzikanti, reprezentujícírůzné hudební kultury - hiphop, jazz, filmová a divadelní hudba, drumnbass, grunge, taneční hudba... Sadant, to je především triphop, ale obohacený o všechny výše zmíněné žánry. Ústřední postavou Sadant je producent a skladatel Peter Kunert, který se obklopil dalšími muzikanty - MC Zeek (rap), David Lamm (kytary), Tamas Keresztes (piano a klávesy), Barna Szigetti (bicí) a DJ Marka (scratch). Se skupinou také vystupují Kata Peto (zpěv) a Janos Bona (housle). www.myspace.com/sadantproject EGGNOISE ( CZ )
Skupina Eggnoise vydala na konci března 2007 svou druhou desku s názvem ALBUMEN. Desce vévodí všechny atributy tvorby této skupiny (žánrová pestrost oscilující od jazzu, přes rock, folk až k popu), které jsou i díky přizvaným producentům navíc obohaceny o zajímavé prvky elektronické hudby.
Na desku producentsky dohlíželi např. Vladimír Pecha (Načeva, Soil, Lenka Dusilová), Martin Gašpar (Peter Lipa Band, Jana Kirschner, No Name atd.), Peter Binder (Karel Plíhal, Aneta Langerová, Pavla Milcová, Ester Kočičková), Dušan Lipert (Ohm Square, Colorfactory, Sebastians), Daniel Salontay (Longital, Zuzana Homolová) či Michal Pajdiak (Alvik). Každý z producentů přistupoval k písním zcela individuálně, vždy podle připravované skladby tak, aby dal vyniknout jejímu osobitému charakteru. Výsledný tvar tak častokrát obohatili nejen svou kreativní koncepcí, ale i svým hráčským uměním. www.myspace.com/eggnoiseband
Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost, konaná ve prospěch druhých bez nároku na odměnu. O tom, jak se stát dobrovolníkem, kam a na jak dlouho vyrazit a co tato jedinečná zkušenost přinese vám i druhým pohovoří Robin Ujfaluši z organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.
Téma ochrany ptačích druhů, mizejících z naší přírody je předmětem dalšího ze „zelených setkání“. Přednáší renomovaný ornitolog Lubor Urbánek.Uvidíte krátký film, který se zabývá ubýváním ptáků v zemědělské krajině. Ve filmu účinkuje právě Lubor Urbánek, jenž se zabývá problematikou ptačích populací a monitoringem některých druhů ptáků. Na film naváže beseda zaměřená na poličskou problematiku kavek a zakončená diskusí na zvířecí témata, která zajímají místní občany.
Film New Czech Woodstock + koncert Hally Bellly a Sladký konec Celovečerní dokumentární film režiséra a kameramana Olivera Maliny Morgensterna mapuje minulých dvacet let existence “fotra všech festivalů” v ČR v Trutnově, který chronologicky mapuje těžkosti, které festival provázely při jeho vzniku v období komunismu, ale i nepřekonatelnou touhu po svobodě slova a projevu prostřednictvím hudby. Následuje koncert legend českého undergroundu.
Tragikomická jednoaktovka o bezvýchodnosti a absurditě. Odehrává se v trutnovském pivovaře v polovině 70. let minulého století.
motto: „Je to všechno na hovno –“ Ve své vlastní režii hrají: Aleš Dvořák a Josef J. Kopecký
Další z řady přednáškových besed z cyklu Colour Meeting EDU nás zavede do země, která je v současném světě stále ještě synonymem chudoby. Přednáší Jiří Plecitý ze společnosti Člověk v tísni.
Ukrutný tyátr na motivy Josefa Váchala. Budete-li hledati v díle nějaký smysl či souvislosti, nebo dokonce poučení mravní, vězte, že jste na cestě jež nikam nevede. Zbavte se tedy představy, že jste obecenstvo inteligentní a nechte se unášet svými nejnižšími pudy. Po představení koncert skupiny Jablkoň.
Čtvrtek 1. června od 18:00 v půjčovně pro dospělé Hovory s Janem Rejžkem a představení jeho pamětí. Nová kniha vzpomínek s názvem „Jste to vy?“ bude hlavním tématem setkání se známým publicistou a kritikem. Zveme vás na diskuzi o kultuře, politice a společnosti, proložené hudbou,kterou na Radiožurnálu neuslyšíte.